Jenom ponožky nestačí

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1084-5

Argo (2014) 978-80-257-1084-5 232

Dojemně komický příběh o dospívání pro všechny, kdo přežili pubertu. Život Michaela Swarbricka je v troskách. Jeho kámoš ho zatáhl do skandálu s dívčí šatnou, starší bratr chodí s holkou jeho snů a když se jednou Michael vrátí dřív domů, zjistí, že z jeho rodičů se stali vyznavači nudismu a máma kvůli tomu dokonce strávila noc v base! A víte, co je výsledek tohohle řetězce nešťastných příhod? Podle učitelů má Michael problémy a tak mu naordinují pravidelná sezení se školní poradkyní a rádobypohodovým„ psychoušem“. Tohle se prostě nedá přežít! (Založil/a: TeJoUsHeK)

Mark Lowery Mark Lowery

Děčínský
  15. 6. 2016, 16:58
Kniha je psána v první osobě a zachycuje velmi krátké období jakési snahy školy (školní zdravotnice a psychiatr) pomoci nešťastnému chlapci zejména ze šoku, který mu způsobila matka s otcem tím, že začali doma chodit nazí (a škodolibý starší bratr a další nepříjemnosti). Protože se stal málomluvným, dostal notebook, aby své trable popsal. Poměrně zdlouhavě se podaří situaci vyřešit. Podle mého názoru text nepřináší téměř nic zábavného (ale mne jen tak nic nerozesměje) a z každé části děje by se dala vybrat tak jedna věta (jenže to by si autor! příliš nevydělal)! Je zde také jakýsi pokus o řešení otázky, co je to svoboda: „Existují tři skupiny lidí. Ti, kteří nejsou svobodní, ti, kteří svobodní jsou, a pak ti, kteří si myslí, že jsou svobodní.“ A dále pak autor vysvětluje, rovněž ústy hlavního hrdiny (asi 14 let): „Lidé, kteří chtějí být svobodní tak, jak si to představujete (dělají, co se jim zlíbí, moje poz. ), tím obvykle způsobí, že někdo jiný trpí. Brání ostatním žít tak, jak chtějí oni. Jako moje máma s tou svou nahotou.“ S tím možno souhlasit, neboť lze říci s klasikem: Kde začíná svoboda jednoho, končí svoboda toho druhého!