Ranní jasmín

Ranní jasmín

DharmaGaia - 2011
ISBN: 80-85905-79-5

DharmaGaia (2011) 80-85905-79-5 220

Česká antologie povídek současných tchajwanských spisovatelů reprezentuje v průřezu nejznámější tchajwanskou povídkovou tvorbu. Povídky nebyly dosud přeloženy do češtiny a také autoři se jejich prostřednictvím představují českému čtenáři poprvé. (Založil/a: vladislaus)

Myrddin33
  12. 12. 2014, 20:39
Toto je má první zastávka v tchajwanské literatuře a musím říci, že jistě není poslední, protože mě kniha velmi zaujala a byla zajímavým náhledem do této vzdálené oblasti. Poměrně často jsem našel mnoho blízkého k vlastnímu vidění světa, což bylo dalším příjemným překvapením. A jednotlivé hodnocení:
-Zklamání (Wang Wen-sing): 4/5, velmi pěkné a blízké srdci každého chlapce, který v dětství měl tajnou lásku v podobě starší dívky či ženy, kterou si připodobnil vlastním představám. A chlapcovo myšlení mi bylo velmi blízké.
-Probuzení ze sna (Paj Sien-jung): 4/5, opět hezký příběh, který je jistě zajímavým vhledem do tchajwanské společnosti vyšší třídy a opravdu zajímavý pohled do myšlenkových pochodů.
-Miluji černé oči (Čchi-teng Šeng): 5/5, jak je psáno v úvodu, autor je přezdíván tchajwanským Camusem a Kafkou a opravdu to jde znát, a jelikož tenhle styl mám opravdu rád, povídka pro mne byla jednou z nejlepších. Ta iracionalita a odvrhnutí vlastní ženy a samotné zakončení bylo jednoduše skvělé.
-Noční vlak (Čchen Jing-čen): 4/5, celá série příběhů točících se kolem Liou Siao-ling byla zajímavým pohledem na vztahy mezi Tchajwanci vzájemně a jejich vztahy k jiným národům (a jiných národů (Američanů) k Tchajwancům).
-Ryba (Chuang Čchung-ming): 4/5, příběh o tom, jak může jeden okamžik poničit vztahy a rozdělit dva lidi, kteří mají svou hlavu.
-Vlastní království (Jüan Čchiung-čchiung): 4/5, lehce feministicky laděné, ale působilo to na mě dobrým dojmem. Jen těžko soudit, zda tato situace o "omezenosti žen" je vzácná či běžná, jelikož toho moc o tchajwanské kultuře zatím nevím.
-Naše dětství (Jang Čao): 5/5, vlastně těžko se mi vysvětluje, proč dávám povídce plné hodnocení. Jednoduše ve mě po přečtení nechala zajímavý pocit, i když nevím, zda byla tak dobrá.
-Ranní jasmín (Laj Siang-jin): 3/5, povídka, která se mi líbila nejméně. Ten příběh na mě působil nevyrovnaně, myšlenky rozházeně a moc jsem nechápal souvislosti a některé věci, proč tak jsou.
-Banánová loď (Čang Si-kuo): 4/5, něco mezi třemi a čtyřmi. Bylo to hezky napsané a takový příběh "po vyhoštění na stejnou půdu po druhé nevstoupíš".
-O tom, ako som sa vydávala (San Mao): 3*/5, povídka přeložená do slovenštiny, jež byla zajímavým zpestřením, jelikož nejsem příliš zvyklý číst ve slovenské jazyce, avšak po obsahové stránce mi bohužel nepřišla přílišně zajímavá, i když myšlení ženy (autorky) mi bylo velmi blízké.