Přišla z moře

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-0895-8

Argo (2014) 978-80-257-0895-8 296

Jednoho dne se na pláži v jihoanglickém městečku objeví tajemná krásná dívka oděná jen v plavkách, která zjevně vyšla z moře. Je promrzlá, nikoho nepoznává, na nikoho nereaguje. Místní noviny v tom vidí senzační zprávu okurkové sezóny. Mladý novinářský elév z Prahy, který je v Anglii na stáži, má o dívce napsat reportáž. Když dorazí do policejní cely, zdá se, jakoby ho dívka poznávala. Ukáže se však, že tato skutečnost může být životu nebezpečná. Inteligentní román noir jako odpověď současným krvavým krimi thrillerům. (Založil/a: dejw)

togaf
  13. 11. 2014, 15:15
Trochu neobvyklý Urban. Čte se to sice samo, ale chybí tomu to urbanovské kouzlo. Začátek knihy vypadal nadějně, tajemná žena, divná smrt...ale pak se to nikam moc nevyvíjelo. Hodně mě ale pobavila ta "sociologická studie" - celá kapitola a těsně před vyřešením detektivky! Tomu říkám odpírání potěštní.
barbiegrrrl
  2. 10. 2014, 16:31
Slabší čtyři hvězdičky. Vcelku zábavné, čtivé, ale ne zrovna to, co bych čekala, a to i přesto, že mám na rozdíl od dalších komentujících jistou výhodu v tom, že Urbana nemám načteného a tudíž jsem více méně uchráněna srovnávání s jeho úspěšnějšími kusy. I tak ovšem vycházím z určité představy o tom, co a jak píše. Začátek člověka ke knize zrovna nepřiková, přestože se v něm objeví ta záhadná dívka, kolem které se bude všechno točit, postavy nevzbuzují žádné extra sympatie ale zároveň jsou zajímavé, v poslední třetině, která obsahuje nejdelší kapitolu, pak kniha nabere rychlé tempo a následný závěr sice vyvolává smíšené pocity ale rozhodně má něco do sebe. Kdybych si měla vybrat, kterou z těch pouhých dvou knih co jsem od autora prozatím četla doporučím, byly by to určitě Mrtvý holky, přesto si myslím, že Přišla z moře není špatná. Jenom prostě asi ne to, co člověk od Urbana očekává. O to víc jsem zvědavá na další jeho díla. A ta obálka se mi hodně líbí, Růt má talent.
jamalka
  22. 7. 2014, 19:13
Moc nevím, co napsat. kniha se četla dobře, každopádně zápletka je totální úlet, takže nakonci jsem nevěděla, jestli mám nad tím spíše brečet nebo se smát:). Logiku v tom moc nehledejte, hlavní hrdina mně dosti nesymptatický, ale oddechovka dobrá.
Michelle S
  9. 4. 2014, 22:50
Úvodem bych řekla, že pokud by Urbanovo jméno nebylo napsané na obálce, nikdy bych ho jako autora netipla... Překvapilo mě, že ani jednou se zde neobjevila nějaká, pro Urbana tak typická, "úchylárnička":-))) Celkově to bylo překvapení pozitivní - příběh hezky odsýpal, námět byl zajímavý, hlavní postava většinu knihy sympatická a konec krásně cynicky mrazivý:-)
Fuzik
  24. 4. 2016, 21:32
Knížka je Urbanova. Ale to napětí, tajemno a překvapení není napjaté, tajemné a jen mírně překvapivé. Tajemno kdo je dívka vyprchalo rychle, napětí při útěku bylo nutné, překvapení ze závěru nebylo silné. Knížka se čte dobře a svižně, ale kdyby to byla první kniha od tohoto autora, kterou jsem četl, dlouho bych následně váhal, zda otevřu další.
jethro.tull
  12. 8. 2014, 19:49
Od Miloše Urbana jsem přečetl takřka všechno, dokonce i román Boletus Arcanus, který jsem považoval za autorovo nejhorší dílo. Pak jsem byl nadšený následující knihou Praga Piccola. Nyní je mi jasné, že Boletus Arcanus není Urbanovým nejslabším dílem. Dvě třetiny knihy jsem u pseudointelektuálních úvah přemýšlel, jestli nečtu omylem Viewegha. Potom jsem začal tušit jakousi detektivní zápletku a autor mi zbytek převyprávěl takovým způsobem, jako by sděloval obsah nějaké cizí knihy. Konec nějak vyšuměl a já byl rád, že to mám za sebou. Zklamání je veliké.
Ragnarr
  14. 2. 2016, 10:49
Asi nejnudnější kniha za poslední rok. Postavy nesympaticke, rádoby mystery-detektivka.. A vyvrcholení? To sem neměl:-( První a poslední kniha od páně Urbana. Škoda, ale tohle bych už nedal.
Carl
  27. 1. 2016, 19:32
Bohužel musím souhlasit s předešlými komentáři. Je to asi nejslabší věc od Urbana co jsem četl. Čte se sice hezky, ale Urbanův hezký jazyk zde nehledejte. Zápletka a děj je jednoduchý,a postrádá to kouzlo jeho předešlých knih.
Vendelína
  28. 11. 2014, 12:07
I kdybych se oprostila od toho, že jako velký čtenář Urbana mám srovnání s jeho ostatními knihami, mezi nimiž tahle neobstojí, a tvářila se, že "Přišla z moře" napsal někdo jiný, víc než dvě hvězdy bych stejně neudělila. Příliš lehké čtení, nezajímavá zápletka, rozuzlení, o kterém jsem si říkala, že si z nás autor prostě dělá srandu (nebo už fakt nevěděl, jak z toho ven). Celé je to takové nepromyšlené, nijaké. V průběhu čtení jsem přemýšlela, jestli vůbec stojí za to příběh dočíst.
A když jsem tedy nakonec dočetla, zbyla mi z knížky akorát jakási pachuť ztráty času a myšlenka, že dalšího Urbana už si rozhodně automaticky nekoupím hned jak vyjde jen proto, že je to Urban.
Stifter
  18. 4. 2014, 18:49
Mám rád knihy Miloše Urbana, ale tahle mě trochu zklamala - možná proto, že není skoro vůbec urbanovská. Závěr se mi zdá dost přitažený za vlasy, tuhle novinku nemůžu doporučit.