Bílá lvice

Poprvé vydáno celosvětově: 1993

Host - 2014
ISBN: 978-80-7294-874-1

Host (2014) 978-80-7294-874-1 528

Třetí díl ze série o případech komisaře Wallandera. V poklidném kraji jižního Švédska zmizí Louisa Akerblomová, realitní makléřka, opora metodistické církve, manželka a matka. Neexistuje žádné vysvětlení ani motiv.
Komisař Kurt Wallander je se svým týmem povolán případ vyšetřit. Wallander od samého začátku tuší, že oběť už není mezi živými. Zatím však nemá ani ponětí, jak daleko bude muset zajít, aby vraha dopadl.
Mezitím v Jihoafrické republice zahájil prezident de Klerk spolu s Nelsonem Mandelou dlouhou cestu ke svobodě a zrušení apartheidu. Proti nim však stojí nelítostné síly, které se neštítí žádného zvěrstva. Wallander se najednou proti své vůli ocitá uprostřed tajného spiknutí, jehož cílem je uvrhnout Jižní Afriku do bezedného zoufalství. Nezbývá mu než s nasazením vlastního života zabránit ohavnému zločinu, který by znamenal přehrazení toku dějin. (Založil/a: Jircoun)

vladislaus
  25. 11. 2016, 20:16
Kniha je severskou verzí forsythovského Dne pro šakala. Bohužel velmi slabou. Z pěti knih o Wallanderovi, které jsem přečetl je tato nejhloupěji napsaná. Nepravděpodobný trénink zabijáka ve Švédsku, spoustu nelogických věcí ( nechápal jsem třeba pomoc Táni Lindě ) a spoustu lajdáctví policie. Konec zdlouhavý a opět nelogický. Ostřílený kriminalista se zhroutí.
Rames
  12. 10. 2015, 9:43
Nikterak napínavá ale dostatečně čtivá . Hlavní postava se vydává vstříc nebezpečí, odmítá pomoc kolegů a sám, samotný se svou samotou, řeší zapeklitý případ sahající do vzdálené Afriky.
VerenaLord
  30. 6. 2016, 22:30
Čím více se nořím do tajů Wallanderových případů, tím více jsem udivená, co všechno vyšetřuje, do čeho všeho se dokáže zaplést a jak zdánlivě neřešitelné vraždy jsou propojeny s tak vzdálenými zeměmi a událostmi. Každopádně kniha je velice čtivá, a i když mě zápletka a rozuzlení zas až tak moc neuchvátily, celkově jsem docela spokojená.
illy
  14. 9. 2015, 8:51
Jihoafrická republika v době kdy byl propuštěn Nelson Mandela. Do toho času ovládaná bílou šlechtou, potomky holandských přistěhovalců - Bůry. Tady slouží černoši pouze jako odpadky, sluhové, popelníky, pisoáry a předložky před krb. A potom Švédsko s melancholickým Wallenderem, který po čtyřicítce působí jako vyhořelý člověk. A všechno začíná vraždou, vlastně popravou. Nemám moc rád kriminálky kde vím od počátku o co jde. Ale když někdo umí psát a udržet napětí, když mě dokáže ke knížce přikovat...klobouk dolů. Mankell to umí.
Domovoj
  27. 5. 2014, 7:56
Zatím nejlepší díl ze série... Ani dvacet let od napsání knize neubírá na aktuálnosti. Pohled do politiky a života v JAR stále nutí k zamyšlení, co se vlastně ve skutečnosti, nejenom v JAR, ale v mnoha státech celé Afriky, děje. V knize nejsou nějaké zásadní zvraty, ale v tomto případě mi to ani moc nevadilo, protože i tak je dost napínavá a jen jsem si pořád přála, aby to dopadlo dobře. Komisař Wallander mi prostě začíná přirůstat k srdci...
Martin Klíma
  22. 4. 2016, 18:16
Cestování s detektivkou

Mrtvá realitní makléřka, je jen počáteční střípek z mozaiky, která nás zavede až do Jihoafrické republiky, ve které zuří mocenský boj mezi bělochy a černochy. Komisař Wallander se náhle ocitá uprostřed tajemného spiknutí, jehož cílem je uvrhnout Jihoafrickou republiku do bezedného zoufalství.

Je až s podivem jak umně dokáže Mankell propojovat rúzná místa na zeměkouli s dějem ve svých knihách. Kniha Bílá lvice pak rozhodně není výjimkou. Díky ní se podíváme velmi okrajově do Ruska či do Jihoafrické republiky a samozřejmě do Švédska.

Musím se přiznat, že při čtení prvních pár stránek jsem byl docela konsternován a říkal jsi, jak mě děj nebaví a co se s Mankellem stalo. Prostě prolog o jakémsi vzniku tajemného spiknutí, mně přišel zbytečný, zdlouhavý a hlavně nudný. Naštěstí jsem četl dál a pak už to byl starý dobrý Mankell. Ve zkratce tedy opět nechybělo již zmíněné propojení různých míst na zeměkouli, starý dobrý komisař Wallander a další kvalitně sepsané postavy, zajimavý a napínavý děj s trochou náhledu do historie a kvalitní zakončení.

Tudíž pokud se vám nebude líbit onen prolog jak mně, pro kvalitní pocit z četby ho klidně protrpte a budete pak odměněni skvělou detektivkou na jejímž konci si řeknete, že se to Mankellovi zase povedlo. Nevím jak vy, ale já už se nemohu dočkat až budu číst čtvrtý díl z této skvělé kriminální série s komisařem Wallanderem.

Za mě 75 % a bylo by to víc, ale nebude kvůli tomu prologu.
Casey
  15. 8. 2016, 18:48
Skvěla napsaná detektivka. I když je Mankell misrt severské krimi, tak zde to úplně neplatí, protože o na severu se to až tak úplně neodehrává. Navzdory poměrně rychlému konci je to za mě super čtení!
miiichalka
  19. 10. 2015, 17:01
Lvice je skvěle spředena z reálií a opět zajímavého a napínavého příběhu, který se odehrává za oponou... Hlavní hrdina se mi zase o kousek víc zažral pod kůži. Má uvěřitelný a vyvíjející se charakter a nejde mu nedržet palce. A stylově opět velmi podobné Olsenovi - nemůžu si pomoct. Lepší 4*.
bady
  26. 8. 2016, 10:37
Jak knihy, tak i seriál (se skvělým Kennethem Branaghem) o Wallanderovi mám rád. Bílá lvice má zajímavý příběh, který mě ale ke konci, kdy už bylo jasné jaká je zápletka, začal trochu nudit. Nicméně jako celek mohu doporučit.
Jikra
  6. 11. 2016, 16:56
Za mě naprosto skvělá kniha i větším přesahem než u běžných detektivek. Téma rasismu je stále aktuální.