Muž z ostrova Lewis

Host - 2015
ISBN: 978-80-7491-476-8

Host (2015) 978-80-7491-476-8 352
Host (2014) 978-80-7294-928-1 352

V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise Presleyho na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století.

Bývalý policejní detektiv Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se s manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům po svých rodičích. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z bažiny a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát. (Založil/a: dejw)

vladislaus
  6. 12. 2014, 12:03
I já jsem už po Skále věděl do čeho jdu, a tak byl můj čtenářský zážitek nerušený hloubáním nad stylem autora. Kniha nám zase otevře dávnou tragickou minulost, která se náhle vynoří a ovlivní i mladší generaci ostrovanů. Dávám tedy o hvězdičku více a už se těším na další část.
zoro2
  19. 8. 2015, 20:45
Komu se líbila Skála, tomu určitě můžu tento díl jenom doporučit. Opět zde probíhá ono prolínání rovin mezi současností a minulostí, dál se rozvíjí vztahy mezi hlavními hrdiny, ale hlavně se to prostě skvěle čte.
Rames
  14. 11. 2014, 17:03
Naprosto strhující pokračování Skály .Fin se vrací na ostrov opravit dům po rodičích a nachází další záhadu kterou je třeba vyřešit. Moc se mi líbí příběhy vracející se do minulosti, Peter May umí vyprávět a popsat atraktivní prostředí v nichž se jeho příběh odehrává.
illy
  3. 9. 2014, 14:17
Pořádně atmosférické čtení ze skotských ostrovů. Vyšetřování nás opět střídavě zavádí do minulosti, napětí roste, ale hlavně neskutečně dobře popisuje život v této bezútěšné krajině. Po Skále Petr May nezklamal a drží nastavenou laťku s velikým přehledem. Komu se líbilo doporučuji výborný seriál Shetland, k dokreslení prostředí.
Eidalon
  10. 1. 2015, 17:35
Obsahuje spoiler spoiler Druhý díl trilogie pana Petera Maye – Muž z ostrova Lewis (Skála – I. díl, Muž z ostrova Lewis – II. díl a Šachové figurky – III. díl) přímo navazuje na knihu první a to jak v čase, tak v charakteru svých hlavních hrdinů.

Kniha má ještě svižnější tempo, neboť ony pasáže, kdy autor „představoval své hlavní hrdiny“ a vysvětloval ony propletence vztahů a jejich charaktery z dob minulých a jejich dětství si pan Maye „odbyl“ v knize první a jistá znalost faktů se v tomto druhém pokračování již předpokládá. Kniha sice řeší jinou situaci, která se zápletkou knihy první nijak přímo nesouvisí, ale postavy zůstávají a jejich životy a traumata taktéž.

Časově se posouváte o nějaký necelý rok dále a hlavní hrdina knihy první Fin Macleod, policejní komisař, který úspěšně rozkryl zákeřnou vraždu, jejíž pozadí s ním přímo souviselo a objevil staré zapomenuté pravdy, se na ostrov a své rodné místo opět vrací z Edinburghu, kde si dával dohromady svůj dosavadní život.

Fin se rozchází se svou ženou, se kterou ho pojilo pouze pouto syna, jenž ale tragicky zahynul, odchází od policie a vrací se na ostrov, aby zde začal nový život a zrenovoval dům svých rodičů, ze kterého před léty odešel. Na ostrov ho táhne i jeho bývalá láska a nakonec i její syn (vše viz kniha první) a víra, že začne znovu a lépe.

Jeho návrat je však načasován do okamžiku, kdy místní obyvatelé při rutinní skrývce rašeliny odhalují hrůzný nález mrtvoly mladého muže, kterého rašelina „uchovala“ v téměř nedotknutelném stavu. Brzy se podaří zjistit, že tělo nebylo v rašelině zas tak dlouho a dokonce se ukazuje, že mrtvola na základě testů DNA má na ostrově svého příbuzného (proč testy DNA všech mužů ostrova – viz kniha první).

Ale ona spřízněnost narazí na skutečnost, že dnes 75 letý muž tvrdí, že nikdy neměl na ostrově zázemí, rodinu ani příbuzné, že je jedináček a co víc pokročilá fáze Alzheimerovi nemoci muže staví mimo jakoukoli současnou realitu. A jelikož oným mužem je otec Finovi bývalé lásky, je i on nepřímo vtažen do šetření, co se stalo, proč se to stalo a jaká vazba je mezi oběma příbuznými.

Rozbíhá se opět celá řada příběhů a vazeb, střídají se roviny minulosti a současného dění, vše umocňuje i vyprávění v první osobě, kdy autor tentokrát tuto roli přisoudil postiženému a nemocnému muži, kterému jen v náznacích probleskuje minulost a mísí se se současností.

Příběh dostává další neznámé a nakonec vše vyúsťuje v nečekaný závěr. Kniha končí a vše je vysvětleno a doodhaleno a spravedlnost a rozhřešení také dostává svůj díl.

Opět skvělé čtení, kde je detektivní práce nahrazena spíše prací objevitelskou a rozkrývačnou, kniha těží ze skvělého autorova vypravěčství, pomalejší dějové pasáže tentokrát nejsou a tak Vás nic nebrzdí brzy knihu dočíst.

Opět víc než detektivka jde spíše o společenský román, který je protkán řadou psychologických zápletek, vše zasazeno do drsné skotské přírody a nevlídného počasí . . .

Dávám plné hodnocení a doporučuji . . . jen čtěte trilogii v časové posloupnosti, pak teprve doceníte všechny nuance dílka.
teite
  25. 11. 2014, 21:26
Když jsem četla Skálu, chvíli mi trvalo, než jsem se do ní vpravila, ovšem tato druhá část mě naprosto strhla v podstatě od první stránky. Brilantně napsané, místy jsem doslova cítila, jak mi déšť bičuje obličej - kdo někdy byl na Hebridách, musí ocenit fantastické zachycení tamní atmosféry. Moc se těším na třetí část a budu doufat, že mě nezklame, protože laťka je opravdu vysoko.
Casey
  30. 6. 2015, 13:24
Úžasné!!! Temný drsný smutný příběh o pohnutém osudu několika lidí, který naprosto nerušivě proplouvá z minulosti k přítomnosti a naopak a strhává vás s sebou. Vyprávění Tormoda Macdonalda v já-formě je opravdu hodně smutné. Jak už to přede mnou někdo napsal: I když jsem v těch místech nikdy nebyl (a nejspíš ani nikdy nebudu), tak po přečtení této knihy mám pocit, že tenhle kus země znám do posledního stébla trávy, kapky moře a kousku rašeliny. Chytne vás za srdce, snad ještě více než Skála.
miiichalka
  21. 9. 2015, 13:48
S druhým dílem ostrovní trilogie zraje. Toulky záblesky pamětí starého muže jsou bolestné a napínavé zároveň. Krásně vystavěný příběh, kterému se tentokrát zcela určitě podaří vás úplně pohltit.
jamalka
  23. 6. 2014, 12:18
Opět skvělé čtení, pro mě ještě o stupínek výše než Skála. Nečekejte klasickou detektivku spíše psychologickou rodinnou ságu s detektivními prvky. Velmi sugestivně je zde vykreslena mysl člověka trpícího demencí- melancholicky inspirativní k hlubšímu zamyšlení.
Už se těším na poslední díl.
Jana Edita
  28. 7. 2016, 22:09
Pořád jde o výborné čtení, ale to, co mě tolik okouzlilo ve Skále, na mě v tomto případě už nefungovalo.
ivka
  22. 11. 2015, 15:34
Druhý díl opět nezklamal , výborně popsané prostředí, kde se děj odehrává , mistrné prolínání minulosti se současností, napínavé čtení, více společenské čtení než detektivka v pravém slova smyslu.
petshop
  14. 1. 2015, 8:13
Vidím, že se většinou líbí více než Skála. U mě je to naopak. U prvního dílu jsem mnohdy ani nedýchala. Měla jsem pocit, že nejsem doma na gauči, ale na Hebridách. Při čtení tohoto dílu byl tento efekt rtrochu slabší a téma už se mi nezdálo tak dechberoucí jako v předchozí knize. Nicméně autor přesto stále zachovává neotřelý styl i téma. Ač nemám ráda popisné pasáže, tady mi nevadí, protože jsou nadávkované přesně tak akorát, aby se člověk nezačal nudit a přesto měl dokonale zprostředkovanou atmosféru.
bratr_jezek
  7. 12. 2016, 14:04
Zajímavý bývalý detektiv, kterého si snadno oblíbíte, Fin Macload se vrací na ostrov. Snaha obnovit dům po tetě ale ustupuje pomoci své bývalé školní lásce s vyšetřováním nálezu neznámého těla muže, který dle DNA je možná spřízněn s jejím otcem .
Retrospektivní návraty do minulosti jsou podobně jako v předchozí knize Skála lepší než současnost a nádherně podtrhují mentalitu ostrovanů.
Konec trochu hektický, ale stále si to drží velmi slušnou laťku trochu atypické detektivky.
MMacicekk
  28. 9. 2015, 19:43
Po Skále opět výborné čtení, opět prolínání minulosti, která je tentokrát vyprávěná starcem postihnutého demencí. Skvěle vygradovaný děj, který má spád. Doporučuji a už se chystám na závěrečný díl.
Huckleberry Finn
  14. 12. 2014, 20:22
Po „Skále“ jsem věděl, do čeho jdu (třetinová detektivní záležitost, povídání ze současnosti, odkrývání historických událostí). Moc jsem od další Mayovy knihy neočekával. „Muž z ostrova Lewis“ ale velmi překvapil. Román je o něco lepší a propracovanější. Najednou mi bylo fuk, že detektivka pokulhává na úkor vypravování. Propletenec událostí tentokrát dokonale funguje. Dávný příběh, který se postupně odkrývá v mysli starého muže s demencí, je dojemný, napínavý, až strhující. Současnost prodchnutá přímořským počasím a drsnou severskou přírodou je opět plná všedních starostí. Dojde i na pátrání a akční scénu. Ze všeho nejvíce však z románu vystupuje autorova dovednost. May se zručností vypravěče směřuje linie událostí do finále, které vyústí v napínavé drama. Je to dobré, je to pochopitelné, je to napínavé a všechno to do sebe zapadá. Příběh, který tak trochu vyrazí dech a zanechá silný dojem, nutí k nevyhnutelnému obstarání třetího pokračování.
Pihtipudas
  25. 3. 2014, 10:57
Po Skále, která mě naprosto uchvátila, jsem se nemohla pokračování dočkat. Přiznám, že jsem se trochu bála, že budu zklamaná, že Skálu to přece nemůže překonat. Hodnocení po přečtení? Líbilo se mi to moc! Pravda, nejsem tak "odvařená" jako po první dílu, ale to jen proto, že jsem už věděla, do čeho jdu, a upřímně řečeno, očekávání jsem měla velká. Takže v tomhle ohledu May nezklamal, spíše naopak - povedlo se mu má očekávání splnit, což se většinou nestává.
Muž z ostrova Lewis je se Skálou spjat opravdu hodně, i když si myslím, že by nebyl vůbec problém číst ho samostatně. Líbilo se mi zase potkávat "staré známé", líbilo se mi, že jejich život šel dál tak, jak by v reálném životě šel taky. Schéma románu je víceméně obdobné jako u Skály, taky se dočkáme návratů do minulosti (tentokrát jiné postavy než Fina Mcleoda), úchvatných popisů lewiské přírody, vývoje mezi hlavními postavami v současnosti (dobrá, možná jen jedno maličké zklamání mám - tak nějak jsem čekala, že se to mezi Finem a Marsaili bude vyvíjet jinak).
Čte se to jedním dechem, těžko se odkládá. May je opravdu výtečný vypravěč a je jenom dobře, že se jeho knihy objevují i v českém překladu. Těším se na další!
karkulin1982
  20. 12. 2015, 20:29
Oproti Skále se mi tento druhý díl moc líbil. Klidně bych si dovedla představit i samotnou knihu o životě Tormoda.
DISP
  26. 12. 2015, 14:52
Předchozí komentáře čtenářů jsou natolik vystihující, že bych to svým hodnocením pravděpodobně jen zopakoval, zde i moje spokojenost s pokračováním předchozí Skály ,...
kure91
  16. 12. 2014, 10:21
Stejně jako u Skály jsem byl po přečtení spokojen, kniha má zajímavě vystavěný děj, střídání retrospektivy a současnosti se zajímavě v závěru propojí a přináší rozuzlení. Za sebe mohu říct, že jsem spokojen a už se nemohu dočkat, až si uděám čas na Šachové figurky, abych trilogii dokončil.
Noctua
  22. 10. 2014, 13:17
Skála byla hodně dobrá, Muž z ostrova Lewis byl skvělý. I tuto knihu jsem "přečetla" jako audioknihu a musím konstatovat, že Jiří Dvořák ji obrovsky povznesl. Tím samozřejmě nechci říct, že v papírové podobě je horší, to určitě není. Ale charakter a dramatičnost, kterou vdechl herec jednotlivým postavám svým hlasem je úžasná. Obzvlášť linie starého Tormoda. Jako by byl člověk přímo v hlavě toho nemocného stařečka a jeho zmatený pohled na svět a vzpomínky jsou najednou jako vaše vlastní. Samotný příběh se pěkně ubíral dopředu a napětí mě nepustilo od první kapitoly. I mě se líbila citlivá návaznost na Skálu. Která byla přirozená pro toho, kdo Skálu zná a nebyla rušivá pro ty, kteří předchozí příběh neznají. Určitě se k této knize ráda vrátím.
dzoko
  4. 7. 2016, 15:18
Fascinujuci pribeh, mimoriadne putavo napisany. Peter May nesklamal, jeho predosla kniha Skala je rovnaky skvost. 4*
drussila
  8. 2. 2016, 19:19
Typické "nevstoupení dvakrát do téže řeky"... po Skále jen repetování, navíc samozřejmě bez Skály. Nic z toho, co bylo ohromující už nefunguje, hlavně příběh se táhne a táhne a táhne, nuda a otravné popisy, z nichž už ovšem nehrozí ledová vřesoviště ani viny minulé. Jen kulisy pro bezbřehé nic. Potácející se postavy na podruhé otravují a pointa je jasná po pár stránkách. Ze slušnosti samozřejmě přečtu i Šachové figurky, ale už nic neočekávám, jen povinnost.
POZOR rozhodně je třeba číst to jako trilogii a nezačínat jinak!!!!!!!
Sandalkar
  26. 9. 2016, 13:26
Asi nebylo úplně nejlepší začínat trilogii přečtením prostředního dílu, ale kniha mě nadchla a autorův poetický styl a popis chladných britských ostrovů mě navnadil na podzim a zimu. Dobu zasvěcenou čtení.Peter May je pan spisovatel a už se těším až dočtu trilogii z obou stran (1. a 3. díl).
Ajinka126
  29. 2. 2016, 7:29
Přiznám se, že jsem začala číst jako první knihu série právě Muže z ostra Lewis. Naprosto mě ohromil. Dlouho se nestalo, aby mě autor takthle vtáhl do děje a nutil mě hltat každou minutu s otazníkem na čele - "A co bude dál?". Nevadil ani můj omyl, že jsem sáhla po druhém díle z trilogie. Vše mi dávalo smysl. Možná to bylo i to zajímavější se pak dostat k prvnímu dílu a spojovat si informace nazpět. Opravdu doporučuji! Snad se mi u této knihy nestalo, že by zde bylo hluché místo.
niknikita
  4. 3. 2015, 17:53
Tohle není obyčejná kniha, ale koncert slov, vět a lidských osudů.Naprosto skvělé vyprávění, kde nechybí nic z toho, co čtenář očekává. Mám skvělý zážitek a nemám dostatek slov díků a chvály. Peter May se stal mým oblíbeným spisovatelem.
Lucky83
  29. 4. 2014, 10:01
Skálu jsem si "přečetla" jako audio knihu a byla jsem nadšena. Takže jsem se nemohla dočkat druhého dílu a tedy až si knihu vychutnám klasicky, řádek po řádku.
A jak jinak, byla jsem nadšená. Možná se mi i Muž z ostrova Lewis líbil o malinko více. Chvilku mi trvalo než jsem se do knihy začetla, ale potom jsem se nemohla odtrhnout. Je to zase tak hezky, jinak napsané.
Bála jsem se toho, že to tentokrát bude vyprávěno z pohledu Marsailina otce a ještě trpícího demencí, ale naopak. Bylo to opravdu nějak lepší. Hlubší. Zajímavější.
No a teď už se jen těšit, co na nás pan May vymyslel do posledního dílu. Dala bych i
6 hvězd..když bych mohla. ****** :)
Tominni
  17. 10. 2016, 14:20
Fin se vrací znovu na ostrov, aby se zde usadil - na začátek alespoň opravil zchátralý dům po rodičích. Přestože dal výpověď u policie, neváhá se pustit do pátrání o totožnosti mrtvoly nalezené v rašeliništi.
Zdařilé pokračování scaly navazuje na první díl trilogie, opět se střídá děj současnoti a minulosti (tentokrát v hlavě Tormoda alias...alias....). Těžko říci, jestli je pokračování lepší či horší od Skály, nejspíš se dá říci, že je zkrátka skvělé jako díl první....
elk
  30. 6. 2015, 19:41
Netreba srovnavat s prvnim dilem trilogie. Kdo precetl Skalu, nutne potrebuje zpet na ostrov zjistit, jak jde zivot dal. Prestoze ze soucasnosti casto odskakujeme do minulosti, vubec to "neboli", naopak to funguje, a pocteni je to i tentokrat chladne, temne a poutave.
felia
  10. 9. 2014, 22:42
Osobně mi připadala čtivější, než Skála. Skvělé a strhující počtení. Kniha, u které je mi líto, že už za chvíli bude končit. Drsná příroda a drsné mládí jednoho z hrdinů. Těším se na třetí Mayovu knihu.
rightname
  7. 9. 2014, 12:28
Skvělé čtení. Měl bych sice jednu výhradu, že v součtu se Skálou je to trochu moc zločinů a temnoty na jednu rodinu, ale kniha samotná je napsaná perfektně. Nejsou třeba desítky mrtvých a psychopatický zločinec, aby to bylo zajímavé.
ondra-b
  24. 8. 2014, 11:05
Pro radiolozku v Jihlave (i pro ostatni). Vtahne te a neda pokoj, dokud ji nedoctes! :-) Cte se snadneji nez Prazdne misto (aspon teda mi). Prijemnou cetbu!