Originální název: Бесы

ISBN: 978-80-7335-364-3

Leda (2014) 978-80-7335-364-3 640
Rozmluvy (2008) 636
Academia (2004)

Román Běsi, dodnes nejvíc diskutované dílo F. M. Dostojevského, poprvé vyšel na pokračování časopisecky v letech 1871 až 1872. Dílo je koncipováno jako maloměstská kronika, zapsaná nenápadným a nijak pozoruhodným návštěvníkem provinčního města. Autor se inspiroval zavražděním studenta Petrovy zemědělské akademie I. Ivanova, člena tajného spolku Pomsta lidu. „Něčajevův případ", nazvaný podle studentova vraha, anarchisty S. G. Něčajeva, ovšem posloužil Dostojevskému pouze jako východisko k polemice se vším, co v Rusku vzešlo z racionalismu, vědeckého pozitivismu, liberalismu i římského katolicismu a co lze nazvat společným jmenovatelem - popření Boha.

Jokolo
  17. 9. 2013, 22:14
Nejspíše nejlepší kniha, co jsem od Dostojevského četl. Jsou tu krásně rozvedené charaktery, což Dostojevskij umí dokonale. Stavrogin je úžasně ďábelský, mladý Verchovenskij je neskutečně nechutný a slizký. Líbí se mi, že postavy tu nejsou zlé prvoplánově, je tu více druhů zla, stejně tak jako dobra.
Samozřejmě i filosofické úvahy mají něco do sebe, tentokrát byly překvapivě dobře srozumitelné a pochopitelné, dokonce i já jsem se nad nimi musel zamýšlet. Délka by neměla nikoho odradit. Naopak. Jestli se zajímáte o psychologii, ruskou literaturu či jen zlo, otevřete a čtěte!
(A nezapomeňte na Stavroginovu zpověď, která se dá snadno najít na internetu a příběh dokonale dokresluje)
jamalka
  1. 2. 2010, 21:34
Tento román pro mě sice není tak zásadní jako Idiot a Bratři Karamazovi, ale i přesto se jedná o úchvatné dílo, které si zaslouží pozornost.
Sunny.69
  20. 9. 2012, 5:37
No podle mě možná jedna z nejslabších Dostojevského knih. Nějak se do ní ne a ne začíst a pořádně si ji vychutnat.
oorange
  17. 8. 2011, 13:33
Kniha mě doslova pohltila a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Dostojevskij zde perfektně popisuje všechny možné povahové rysy lidí a ukazuje jak daleko může zajít hloupost a "vyčůranost" některých lidí.
Stanley K
  13. 10. 2014, 20:45
Běsi jsou tak zvláštně nenápadní, myšlenky rozmělňují mezi velkou skupinu charakterů, ale v tom je právě ten půvab, v tom probírání se jimi a pozorování jejich civilních vlastností v kontrastu s idejemi, kterým se upsali. Mám chuť tu sepsat fakt strašně dlouhou stať, tak to radši utnu v pravou chvíli, každopádně ale hodně silný dílo, který kryje a geniálně rozebírá hodně široký spektrum základních lidskejch dilemat.
Grušenka
  4. 4. 2011, 18:44
Neuvěřitelně precizní vykreslení postav, jejich charakterů a pohnutek. Jeho běsi jsou jedni z nejdokonalejších románových mizerů a manipulátorů, se kterými jsem se měla tu čest seznámit, tak odporní, až je člověk musí milovat. Jinak samozřejmě nechybí názorová a filozofická hloubka, bez které si ani nelze knihy Dostojevského představit.
Luka27
  16. 10. 2010, 19:24
Za mě nejlepší Dostojevského román. Pokud Vás zajímá, jak moc se dá s lidmi manipulovat a jak moc dokáží být lidé zlý, tak nenajdete lepší materiál ke studiu.