Bratři Karamazovi
Originální název: Braťja Karamazovy (Братья Карамазовы)
Poprvé vydáno celosvětově: 1880

Academia (2004) 80-200-1226-5 850
Bonus A (1997) 80-85914-56-5 867 dva svazky
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1965) 912 dva svazky
Melantrich (1938) tři svazky

Vedle Zločinu a trestu, Idiota a Běsů jsou Bratři Karamazovi jedním z vrcholných románových děl F. M. Dostojevského. Kdybychom chtěli formulovat společného jmenovatele „karamazovštiny", byla by jím vedle smyslnosti vášnivá zamilovanost do života a touha žít za každou cenu. Jí jsou zachváceni všichni Karamazovové: otec Fjodor i bratři Ivan, Dmitrij a Aljoša. Podobně jako u Dostojevského, i u jeho postav se stupňuje žízeň po víře tím víc, čím více v nich narůstá důvodů proti ní. Zdá se, jako by byli vystaveni pochybnostem svého autora, který o sobě napsal, že je dítětem století, dítětem nevíry a pochybností . Tato monumentální syntéza autorových náboženských, filosofických a etických názorů Dostojevského je zároveň i vyvrcholením jeho spisovatelské a duchovní cesty.

vladislaus
  14. 12. 2011, 15:54
Tato kniha má silné momenty i slabé. Některé pasáže jsou vata. Dále je zde mnoho filozofických rozprav. Některé jsou skvělé ( zvláště rozhovor Dmitrije a Alexeje ), některé rozpravy týkající se církve jsou dnes neaktuální, neboť církev je dle mého názoru mrtvá.
Nato, jak je kniha dlouhá je konec nedotažený a useknutý.
janeicka
  19. 7. 2015, 16:20
Úžasné mnohovrstevnaté dílo, u kterého jsem se ani chvilku nenudila. Uznávám, že Bratři Karamazovi nejsou zrovna lehkým a odpočinkovým čtivem, ale ten pocit, když se do tohoto díla ponoříte a přečtete... Příběh nejen tří bratrů, ale i dalších aktérů, kteří je na jejich životní dráze směřovali, s občasnými vsuvkami a odbočeními. A ty perfektní několikastránkové monology! Proto mám ruskou klasickou literaturu nejradši, to by nikdo jiný nenapsal :-)
ForFreedom
  9. 3. 2013, 16:19
Velké a nadčasové dílo, neskutečně plná a objemná kniha; tak široce pojatý a přitom ucelený pohled na člověka – společnost snad v žádném jiném díle nenajdete. Karamazovi prostě dokázali obsáhnout ohromné množství témat a prazákladních otázek, a tím vlastně spolknout řadu dalších jiných děl – tedy nejen ty Dostojevského, Karamazovům předcházející. Je tam zkrátka všechno – i když někdy snad až trochu vrchovatě. Mám pocit, že právě tohle jeho dílo také nejvíc odpovídá době svého vzniku, což se nevylučuje s tím, že tehdy nebylo úplně pochopeno, a že se tak pro současného čtenáře může stát mnoho pasáží, které často vycházejí z dobových reálií, skutečně jen zbytečnou mnohomluvnou vatou, v samotné základní dějové linii, trochu nepochopitelně zveličenou, nafouklou. Osobně si pořád víc vážím Zločinu, ale Karamazovi mají nesporně větší uměleckou váhu, jsou v podstatě takovou syntézou a odhalením člověka, ale i pomníkem Dostojevského doby. 4,7/5
Rames
  19. 10. 2016, 15:50
Tak nějak nevím, to že tam bude hodně pocitů, filozofování a nadřazenosti, to jsem čekala. Ale že budu muset bojovat o pozornost, to mě překvapilo. Množství popisů a náboženských promluv mi v klasické literatuře nevadí , právě naopak ale musí to mít pozadí které nás drží nohama na zemi.
A přesto že obdivuju ruskou literaturu, opět mě toto dílo utvrdilo v mé antipatii k tomuto národu.
vanous95
  10. 8. 2012, 21:34
Po Zločinu a trestu je to má druhá kniha od Dostojevského. Je pravda, že jeho knihy nejsou zrovna oddychovým počtením. Na druhou stranu (ať už Zločin a trest nebo právě Bratři K.) jsou to knihy geniálně napsané. Kniha Bratři Karamazovi mě nudila možná takových 40 stran, ale ve zbytku mě naopak Dostojevskij nadchnul. Pro mě byla největším zážitkem obhajoba Dmitrije! Filozofické úvahy, které jsou poměrně četné i v Bratrech K., prostě k Dostojevského tvorbě patří a mi osobně vůbec nevadí, ba naopak. Rozhodně TOP kniha TOP spisovatele!
Anett
  3. 9. 2012, 14:03
Pro mě jeden z nejlepších literárních kousků ruské literatury v odbobí realismu. Dostojevskij dobře popsal zkaženou lidksou morálku a velice odlišně charaktery jednotlivých postav. Zpočátku mě sice odrazoval ten počet stran, ale přečtení nelituju, naopak jsem ráda za plno myšlenek a úvah, které se v knize vyskytly.
jamalka
  1. 2. 2010, 21:31
Tato kniha a její poselství jsou pro mě vrcholem literárního umění. Dokonalé.
Amaya Tomanová
  3. 6. 2014, 9:06
"Krása je strašná a děsná věc! Je hrozná, neboť ji nikdo nepronikl, Bůh před nás neklade nic než hádanky. Zde se hranice setkávají a všechny protiklady existují bok po boku."
Působivé, silné, dramatické dílo navzdory rozsáhlosti nenudí a nepřestává fascinovat a nutit k zamyšlení.
Elki
  1. 1. 2013, 12:00
Krásná kniha,těžké se do ní začíst, ale stojí to za to. Hvězdu ubírám za několik pasáží s náboženskou tématikou, které byly rozvleklé a nudily. Konec mě trochu zklamal, čekala jsem nějaké lepší vyústění. Jinak většina pasáží se četla dobře, postavy jsou všechny nádherné, rozmanité, lidská povaha skvěle vykreslená
Weetr
  4. 11. 2012, 21:23
Začnu pozitivním hodnocením, poněvadž si ho tato velkolepá kniha určitě zaslouží! Jsem velmi ráda, že jsem si ji přečetla. Nelituji ničeho, naopak mi to vneslo do duše i do mé mysli jiný rozhled, jiný směr a v něčem jsem si utvrdila to, co jsem si už dávno myslela. Je ohromné, jak Dostojevskij dokáže prokouknout psychiku člověka. Dokáže vás rozebrat na padrť, až z vás nic nezbyde. To moc spisovatelů neumí, někdo vás umí jen nahlodat a okousat, ale Dostojevskij své dílo dokoná! Chtěla jsem tleskat při čtení knihy, chtěla jsem vykřičet do světa to, co Dostojevskij napsal, protože je to čistá, lidská a mnohdy ošklivá pravda. Jednu hvězdičku ubírám za předlouhlé pasáže s otcem Zosimou. Přesto mi ale nic nekazí jedinečný pocit z tohoto díla!
Lídinka
  17. 9. 2013, 21:53
Bratři Karamazovi se mi velmi líbili, i když si netroufám tvrdit, že jsem pochopila vše, co chtěl Dostojevskij touto knihou vyjádřit. Rozhodně to není snadné čtení, ale určitě to stojí za to. Děj je velmi zajímavý, má detektivní prvky a kniha obsahuje filosofické a náboženské myšlenky, skvěle vykreslené postavy..
Achája
  28. 1. 2012, 18:47
Na tuhle knihu (slovo knížka mi k tomuhle dílu nesedí) si člověk musí udělat čas, žádná kniha na pokračování. Když si ale dovolíte nad vším zamyslet, zjistíte že je to něco jako odkaz Dostojevského. Jeho shrnutí světa, lidské společnosti, morálky... V některých chvílích vyžaduje větší úsilí pochopit k čemu je dobré právě tohle zmínit, ale je to důležité všechno. Neřikám že je to lehké čtení,ale je to dílo, které vás hluboko zasáhne.
cmax
  5. 12. 2010, 22:41
Připrošuji se o odpuštění, pane Fjodore, u dobrých padesáti stránek jsem se dosti nudil. Ale u dalších devíti set mě bodalo u srdce, tady u toho živého a skutečného lidského srdce, které jste zasáhl, jak jste dokázal vystihnout... všechno.
Processus Xiphoideus
  19. 3. 2013, 20:21
"...ve světě je ještě jedna větší síla, síla karamazovské nízkosti."
"Člověk pochopí že nemá naději na vzkříšení a přijme smrt. A přijme ji rád! Bude jako Bůh a všechno mu bude dovoleno. A až bude člověk Bohem, přestane platit jakýkoliv zákon. Všechno bude dovoleno!"

Jahodovy list
  23. 2. 2012, 14:37
Karamazovi mám velmi ráda a úplně nejraději jednu za závěrečných scén je obhajobu Dmitrije... Doporučuji po přečtení se jít podívat do Dejvického divadla na Karamazovi a pak si pustit i film. :-)
zelvicka
  21. 12. 2011, 13:19
Snažil jsem se, ovšem po pár stránkách mě dílko unudilo takovým způsobem, že jsem ho odložil zpátky na poličku a posléze opětně vrátil zase do knihovny.
Ruský realismus není pro mě.
Nefertari
  6. 5. 2013, 10:02
Souhlasím s názory, že tato kniha není lehká na čtení. I já jsem s ní u prvních stránek zápolila a nebyla jsem daleko od toho, abych ji odložila. Ještě že jsem to neudělala! Sama sebe bych ochudila o skvost světové literatury! Obdivuji se tomu, co Dostojevskij dokázal. Byl mistr v psychologii postav a jejím vykreslení. Něco úžasného. Po těch prvních stránkách, kdy jsem se (odpusťte mi mistře) nudila, mě k sobě kniha pak připoutala tak, že zavřít ji a nechat pokračování na později se pro mě postupem stávalo složitějším a složitějším. Plánuji se k ní v budoucnu vrátit a začíst se do ní znovu, neboť si nejsem jistá, že jsem pochytila naprosto vše, co v románu bylo obsaženo. Jednoznačně 5*!
robin.salomon
  29. 4. 2012, 22:01
Mistrovské dílo vynikajícího romanopisce, jenž si zaslouží pozornost. Osobně mi nevadily autorovy filozofické úvahy, protože to patří k jeho rukopisu. Prostě vrchol Dostojevského a jedno z vrcholných děl světové literatury. Rozhdoně TOP :-)
Elaine Lóre
  6. 1. 2012, 18:46
Myslím, že ruský realismus je dost tvrdý oříšek pro všechny, kteří vezmou do ruky knihu jen občas. Nicméně i přesto, že čtu často, tak i já jí odložila na poličku, po čase sem se k ní vrátila a udělala jsem dobře. Tahle knížka stojí za přečtení.
oneironaut
  21. 6. 2016, 11:27
Výborná. Občas jsou tam sice nekonečné pasáže úvah, ale jinak klasický Fjodor. Temné Rusko devatenáctého století. Dávám plný počet.
Pacientek
  20. 8. 2015, 13:58
Nejsem si jist, jestli mohu říct, že jsem tuhle knihu "přečetl" - zdolal jsem sice těch 900 stran, ale je vůbec možné to všechno zesumarizovat? V životě se mi nestalo, aby na mě zanechalo jakékoli umělecké dílo takový dojem... Po přečtení jsem nebyl schopen se znova začíst do čehokoli jiného. Občas mám pocit, že Dostojevského dílo nemohl napsat jeden člověk...
edison
  21. 10. 2012, 19:41
Zcela jasně reflektuje problém lidstva jako takový bratři,Dimitrij,Ivan ,Alexej,a jejich prostopášný otec starý Karamazov a i jeho úlisný a zkažený syn Smerďakov(obřadné věšení koček atd...)tyto postavy jsou jakousi sondou a odrazem lidstva sometného.Zločin,trest,odpuštění,láska,víra v boha,ateismus, filosifie,psichologie těchto postav jsou namíchány v tak geniálním podání a jen potvrzují Dostejevského um dát světu literární klenot ,ke kterému se budu znovu a znovu vracet a žasnout.Pět hvězdiček je málo
Klastra
  26. 8. 2012, 9:02
Počátek knihy je dost zdlouhavý, jelikož se autor snaží čtenáře seznámit se všemi postavami a snaží se, aby čtenář správně pronikl do děje. Ale po tomto počátečním seznamování jak co bylo a kdo je kdo, se děj rozjede a upoutá vás ke křeslu. Nechtěla sem, aby to skončilo, tak, jak to skončilo, ale co bych chtěla od Dostojevského. Kniha je ve všech směrech dokonale promyšlená a rozhodně patří k dílům, které si budu muset přečíst ještě jednou, abych pochytila vše, co tím chtěl autor říct!
bestak
  24. 6. 2011, 20:58
Nebudu se tajit tím, že jsem chvílemi měl chuť některé pasáže přeskočit, ale pak jsem si uvědomil, že bez nich by to prostě nebylo ono! Je to hodně těžká a náročná knížka, rozhodně si ji v budoucnu přečtu ještě jednou. Přece jenom si myslím, že si ji napodruhé nebo třeba i napotřetí (?) užiji mnohem lépe.

Pane Dostojevskij, smekám klobouk. Skvělé dílo!
rosalinda
  25. 6. 2010, 13:01
Nepřestanu žasnout nad tím, jak Dostojevskij píše. Nadčasově. Lidsky. Trefně. Složité úvahy dokáže podat s lehkostí, že se ta kniha čte sama. No ale naštěstí nás nechá, abychom ji četli s ní...