Marie Antoinetta: Strmý pád

Marie Antoinetta: Strmý pád

Domino - 2014
ISBN: 978-80-7303-974-5

Domino (2014) 978-80-7303-974-5 416

Marie Antoinetta už ve Francii zažila mnohé – bojovala se svazující etiketou, intrikami dvořanů i liknavostí vlastního manžela. Z frivolní nezodpovědné dívenky se zálibou v přepychových radovánkách postupně vyzrála v odpovědnou ženu, oddanou matku a zdatnou političku. Nic ji však nemohlo připravit na budoucnost, neboť po dobytí Bastily se ocitla ve víru událostí, které by si nepochybně dříve ani nedokázala představit.
Králova nerozhodnost přinutila Marii Antoinettu převzít aktivitu a bojovat ze všech sil za zachování monarchie. Přes veškerou snahu však zůstala v izolaci, neboť Ludvík cele rezignoval, většina stoupenců musela uprchnout do zahraničí a těm, kteří zůstali, nebylo radno věřit.
Když se k útěku konečně odhodlal i král, bylo již pozdě. Navzdory přestrojení byli členové královské rodiny rozpoznáni a potupně posláni zpět do Paříže. Boj o záchranu monarchie se začal přeměňovat na boj o holý život, ovšem brzy bylo zjevné, že i ten je předem prohraný. Marie Antoinetta stanula před poslední výzvou svého života: navzdory krutému ponižování si uchovat důstojnost a smířit se s nevyhnutelným koncem. (Založil/a: dadlinka)

teite
  27. 5. 2014, 21:28
Autorka má neuvěřitelný dar popisovat historické události tak živě, že má člověk pocit, jako by sám stál na náměstí a čekal, až na káře přivezou odsouzence... Není to veselé čtení, ale tato trilogie se podle mého opravdu povedla.
Pim
  13. 7. 2014, 8:20
Třetí díl mne opět zcela uchvátil. Marie Antoinetta se stala mou láskou. Opravdu nelehký osud, i když "královny". Juliet Grey přiblížila čtenářům Marii Antoinettu jako křehkou lidskou bytost. Přečtu znovu celé a díky za knihy. Porozhlédnu se také po dalších knihách o Marii Antoinettě.
Nijura
  25. 9. 2014, 16:47
Naprosto strhující závěr! Autorka někdy tak skvěle popisovala revoluční běsnění, že se mi při čtení některých pasáži dělalo zle, a já jen kroutila hlavou nad tím, jak se to lidé dokážou k sobě chovat...
Ivana Sobotková
  25. 9. 2016, 10:02
Naprosto strhujici zavrseni trilogie o Marii Antoinette a jejich poslednich letech zivota po padu Bastily.Tato kniha me doslova dostala svym popisem udalosti,ktere si musela vytrpet pred svym koncem.V nekterych pasazich jsem i knizku nekdy musela odlozit a rikat si jak tohle vsechno mohli lide dopustit,zvlast popsane nektere činy. Pokud vas osud dcery rakouske cisarovny Marie Terezie zajima,rozhodne si tuto trilogii prectete!
Aladriel
  23. 7. 2014, 8:15
Serie byla až dechberoucí, postupně pozorujete jak se Marie Antoinette vyvíjí, v prvním díle jí litujete, v druhém se sní smějete a ve třetím pláčete. Snad nejlepší zpracování na toto téma jaké jsem četla.