Můra noční, předvánoční

Originální název: Nightmare before Christmas

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1109-5

Argo (2014) 978-80-257-1109-5 48

Seznamte se s Jackem Skelingtonem, pánem Halloweenska! Po více než dvaceti letech od prvního vydání vychází také u nás legendární Můra noční, předvánoční kultovního režiséra Tima Burtona. Bizarní královstvíčko, kterému Jack vládne, se každoročně stará o „hladký“ chod Halloweenu. Ale co dělat, když jedinečný večer skončí? Když Jack objeví Vánoční město, dostane fantastický nápad, jak zahnat nudu: letos ušetří Santovi práci. Ale může vzejít něco dobrého z toho, když si slavný červený oblek natáhne kostlivý hubeňour? To se dočtete v Můře noční, předvánoční.

Filmu Tima Burtona, který český divák zná (většinou) jako Ukradené Vánoce, předcházela tato báseň, již autor sepsal v šerém dávnověku, kdy ještě otročil jako animátor u Disneyho, někdy kolem roku 1982. Je jiná než film, který zachoval hlavní postavy, přidal fůru dalších a rozvinul zápletku, aby bylo o čem 76 minut animovat. Ze samotného textu v něm ale nezbylo skoro nic, texty filmových písniček se psaly znovu a o něčem jiném, takže původní Burtonova báseň vám přináší spoustu nových, avšak neméně makabrózních a strašidelných písmenek, která z filmu neznáte. A sám autor jako bonus k vlastním původním ilustracím s dvacetiletým odstupem připojil pár dalších, stejně pěkných. Výsledkem je knížka hravá i dravá a sršivá i děsivá... prostě burtonovská. Spousta hrobečků, příšer a něžných citů.

Burtonův text, který se dnes dostává českému čtenáři do rukou, vznikl před dvaceti lety. V té době měl v českých zemích stále ještě monopol na rozdávání vánočních dárků zcela jednoznačně Ježíšek a o dušičkách se prostě jen chodilo oprášit hroby zesnulým, zapálit svíčičky a případně se pomodlit. Halloween a legrace s ním spojené byly věcí známou jen hrstce zasvěcených. Kdyby překlad, který držíte v ruce, byl pořízen tehdy, málokdo by u nás vůbec pochopil, oč běží a co že je tak zábavného na tom, že jakési halloweenské strašidlo pojalo nápad vyměnit si roli se Santou. Jak ten čas letí... Uplyne dvacet let a české děti ve školách koncem října pod vedením svých učitelek pilně vydlabávají dýně, převlékají se do strašidelných hábitů a halloweensky se baví a o vánocích jsou zas obchody plné zavalitého vousáče v červeném odění a legrační čapkou - jinými slovy, bezmála každé malé dítě už dnes u nás velmi dobře tuší, oč tu se Santou a Halloweenem běží. Co se nepodařilo komunistům s jejich z východu importovaným Dědou Mrázem, se zkrátka bez problémů podařilo... komu vlastně? Neviditelné ruce trhu? Každopádně díky tomuto posunu ve vnímání Vánoc a Dušiček, je u nás dnes půda připravena pro tuto navýsost zábavnou knihu, navíc navýsost zábavně přeloženou. (Založil/a: dadlinka)

alča87
  28. 3. 2014, 22:37
Tim Burton dokáže i ze strašidel ze hřbitova udělat citlivé osoby, které mají své sny, ale bohužel ani dobrý úmysl nemusí být kladně přijat námi lidmi. Krásné ilustrace a milý příběh, který potěší nejen milovníka jeho postav.
Antonín
  7. 6. 2014, 15:16
Tim Burton je hold Tim Burton ... Knížka se čte sama. Příběh mi trochu připomíná Grinche, zeleného kdovíka, který se pokouší také ukradnout Vánoce.
antoniana
  22. 11. 2014, 8:56
Krásný příběh a ještě hezčí ilustrace. Film jsem ještě neviděla a jsem za to ráda, protože prý obsahuje mnohem více děje. Burtonův příběh je jednoduchý, vtipný a vlastně i dojemný.
bublynka22
  24. 7. 2014, 9:46
Bylo toúplně kouzelné čtení:D
divejte: http://www.lacultura.cz/2014/04/vesele-velikonoce-s-burtonem/
zantalalia
  4. 11. 2016, 21:46
Tato kniha přivedla moji dceru k četbě. Do té doby se četbě, zejména veršované, statečně bránila, což mě velmi mrzelo, ale tuto knížku nejen, že zhltla, ale naučila se její převážnou část i zpaměti. Tim Burton je prostě geniální malíř, karikaturista, režisér a kde co, ale také spisovatel. Ilustrace jsou fantastické, zajeli jsme si je v originále prohlédnout i na Burtonovu pražskou výstavu a jen doufám, že se od autora objeví něco dalšího stejně dobrého.
LiberLady
  19. 10. 2016, 5:44
Praskající oheň v krbu, jinovatka na oknech, před vámi tahle kniha a šálek horkého ovocného čaje. Dokonalost. Tim Burton je úžasný umělec, nadpozemský filmový režisér a dokonalý básník naší doby. Jeho knih by u nás mohlo vyjít víc.
MisulaW
  5. 10. 2016, 20:56
Tak tato kniha mě velmi pobavila. Ilustrace jak jinak než super a text mě občas dost vtipně zarazil - panenky s vyhřezlými mozky :D
- doporučuji všem..
Monilla
  19. 2. 2016, 0:22
Krásné večerní počteníčko, ani nevíte jak a jste na konci knihy, úsměv na rtech a pocit, že chcete ještě. Smekám překladatelům, věřím, že kouzlo originálu je zachováno úctyhodně.
Majdulka
  25. 9. 2014, 20:05
Poprvé jsem se s Jackem setkala v Ukradených vánocích TB, ten příběh se mi dostal pod kůži, takže když u nás vyšlo TO co celým Ukradeným vánocům TB předcházelo musela jsem to prostě mít. Burtonovské ilustrace které zdobí celou knihu a samozřejmě i celý příběh je prostě jedno velké Helloweensko-vánoční kouzlo :)