Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Medvědí tanec

65%
3 15
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Medvědí tanec Originální název: Medvědí tanec
Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Nejnovější vydání:
Druhé město - 2014
ISBN: 978-80-7227-346-1
Počet stránek: 296
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 19x v přečtených
v knihovně 6x v knihovně
k přečtení 10x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Druhé město (2014) 978-80-7227-346-1 296

Tato próza patří do subtilnější, neautobiografické linie autorčiny tvorby. Pozoruhodný je už samotný syžet: poslední měsíce nemocného Jaroslava Haška na Lipnici. Medvědí tanec však není jenom jeho příběhem, ale také bohatě strukturovaným portrétem doby.
Píše se rok 1922 a my se ocitáme ve venkovském světě, kam se Hašek uchýlil, aby dopsal své životní dílo. O Švejkovi sice padne pár zmínek, ale to je vše. Dousková nenapsala biografický román o spisovateli, který se dočkal světové slávy až po smrti. Daleko víc ji zajímá existenciální situace vyhasínání sil někoho, kdo se po celý život bohatýrsky bavil, provokoval, a ještě o tom uměl vtipně vyprávět a psát.
V Lipnici se už proslulý chodec stěží doplouží s oteklýma nohama do hospody. Stále v něm přebývá dřívější skandalista, avšak lipnická komunita je už jeho poslední protivník. Silnou stránku románu představuje tísnivá atmosféra blížícího se konce: venku leje jako z konve, hučící komín marně vyhání podzimní lezavo. Hašek stále ještě píše pro přátele veršovánky, pro místní ochotníky skandalistní hru, ale uprostřed bezesné noci mívá jeho tvář výraz vyděšeného dítěte, jak si všimne jeho žena Šura, která se o umírajícího alkoholika stará… (Založil/a: dejw)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Hledající
60% 60% 60% 60% 60%
  25. 1. 2015, 14:01
Bohužel se i já musím přidat k těm, co pocítili spíše zklamání. Asi nejvíc mě zaujal (a to si taky z knihy odnáším) na jedné straně paradox mezi Haškem - bohémem a jeho tvorbou (jak literární, tak novinářskou), a na straně druhé strádání v ústraní, rozvrácené zdraví pod vlivem alkoholu vedoucí k brzké smrti. Vlastní děj možná mohl být "čtivější", možná i hlubší vhled do Haškova nitra bych přivítal. Musel jsem hojně zapojit vlastní fantazii, aby pomohla tam, kde bych čekal, že mě navede sama kniha. Škoda.
Ronnie
100% 100% 100% 100% 100%
  28. 12. 2016, 3:19
Je pravda, že jsem čekala něco trošku jiného, knížka mě ale vůbec nezklamala. Naopak mě mile překvapila a to, že jsem většinou na začátcích kapitol netušila, o kom je zrovna řeč, knížce jen přidávalo na zajímavosti a nevšednosti. :) Za mě pět hvězdiček. :)
Děčínský
60% 60% 60% 60% 60%
  3. 7. 2016, 8:08
Pro toho, kdo knihu nezná, hned upozorňuji, že dílo není životopisem jednoho z našich nejlepších satiriků. Jedná se o velmi dobrou charakteristiku doby a okolí kolem posledních dní života J. Haška v Lipnici (zima 1922/3). Haška si stále cením pro jeho dílo a nepitvám jeho soukromý život. Nikdo není dokonalý. Měl však, mimo jiné, i velmi dobrý postřeh. Autorka uvádí také citát (je v uvozovkách a tedy by měl být jeho názorem): „Básníků máme tři prdele všude, v próze, v novinách a bohužel i v politice“ . Kniha se čte velmi lehce, protože je členěna do malých úseků se střídáním osudů a činů také několika anonymních a známějších osob. Není rozsahem příliš objemná (menší formát, dosti volné plochy), srozumitelné vyprávění je však třeba, pro správné pochopení, pozorně sledovat. Je protkáno lehkým humorem a shovívavým hodnocením postav románu. Neshledal jsem, že by autorka projevovala nějaké zvláštní sympatie některým povahám osob jejího vyprávění.
Lucky83
80% 80% 80% 80% 80%
  22. 2. 2015, 23:01
Kniha se mi celkově líbila. Tak nějak malinko nad průměr. Asi do poloviny i pobavila, takovým tím Švejkovským humorem, dá se říci. Což se dalo očekávat a s tím si spisovatelka poradila pro mne, dobře. Netuším do jaké míry byla kniha autobiografická. Říká se Haškova Lipnice, už dříve jsem asi 2x mohla zavítat do této malé vesničky na vysočině a i to nepochybně pomohlo k dokreslení atmosféry, celé knihy. Jako největší slabinu Medvědího tance vnímám to, jak pro mě zvláštně, až zmateně začínají kapitoly. Mnohdy přečtěte stránku a netušíte o kom čtete. Ale i tak, děkuji.
rightname
60% 60% 60% 60% 60%
  8. 10. 2014, 22:26
Přesně souhlasím s Paulem, hodně jsem se na knížku těšil, ale při čtení mě iritovalo hádat, o které postavě aktuální kapitola právě je...
Paul
20% 20% 20% 20% 20%
  28. 4. 2014, 9:06
Velké očekávání, velká reklama. Komu se líbí romány, v nichž se volně asociují představy, dějové linie a časové linie víceméně chaoticky a nenávazně, kapitoly začínají "zprostředka" bez identifikace postav a až po několika desítkách stran poznáte, kde a s kým vlastně jste... pak si to kupte. Pokud Vás tento způsob "umělecké literatury" nebaví...pak to nekupujte..Ale abych jenom nehaněl. Sem tam dobrá charakteristika, vtipná a trefná (Pokrokář), ironie (dopisy p. řídícího a dovětek mimo dopis)... atd. Taky pro mne něco nového, nebo znovu nového. Že se flamendr Hašek dožil cca 40ti let...a ke konci značně strádal...
Nicméně, znovu se potvrdilo. Raději číst něco OD Haška než O Haškovi....a platí to pro velké světové literáty obecně...