Originální název: Идиот

BETA Dobrovský (2014) 978-80-7390-103-5 656
Euromedia Group (2005) 978-80-207-1260-8 552
Odeon (2004)
Lidové nakladatelství (1974) 26-024-74 432

Román Idiot se řadí k nejznámějším dílům ruské literatury. Mladý kníže Myškin, zcela zchudlý a postižený epilepsií, prožije po návratu ze švýcarského sanatoria tak podivuhodné příběhy, že upadne znovu do své duševní nemoci. Setkává se s kupcem Parfjonem Rogožinem, kterého jeho žárlivost dovede až k vraždě milované Nastasji. Kníže však v něm vidí především nešťastného člověka a soucítí s ním. Sám se psychicky zhroutí. Lidé, kteří nemohou pochopit jeho dobrotu, označují Myškina za idiota, ačkoli ten má v sobě tolik vnitřní ušlechtilosti a lidskosti, že se tím vymyká svému okolí. Myškin okouzluje svou nevinností a vyrovnaností - autor představuje hrdinu jako člověka, který by mohl povznést svět; jenomže Myškin svou filozofií pokory a všelásky přivádí do neštěstí i ty, které miluje, a nakonec sám sebe.

nevermore
  19. 11. 2011, 10:21
Neveřím tomu, co se píše níže, že se jedná o dokonalý obraz ruského člověka (to by mě ani nenapadlo). Typizovaného ruského člověka vidím na hony vzdáleného knížeti Myškinovi. Jinak co se románu týče, faktem je, že do jistých pasáží je potřeba vložit víc úsilí, než je projdete. Pokud máte rádi/y výborné filmové adaptace, pak nejzdařilejší, dle mě, je ta ruská z roku 2003, desetidílná symfonie, jak z pera Dostojevského.
ForFreedom
  22. 9. 2014, 21:12
Problém Idiota je v té jeho zbytečné „roztáhlosti“; spoustu geniálních pasáží, jimiž si Dostojevskij prostě o ten neoficiální titul zakladatele moderní literatury vysloveně říká, střídají scény až k uzoufání protahované, s dialogy i závěry zcela předpokládanými, a tudíž nadbytečnými. Jistě, u Dostojevského má i tahle mnohomluvnost svou pozici a význam, svůj nezaměnitelný punc: vzpomínám si, že u Bratrů Karamazových to byla právě tahle, někdy téměř jakási rozbředlost, která mě na nich iritovala a kazila poněkud výsledný dojem – jenže na rozdíl od nich je v Idiotovi ten prostor věnován i postavám, které čtenář docela dobře odhalí do první poloviny knihy (zvlášť, když je Dostojevskij schopen celou charakteristiku postavy bravurně vystihnout hned v úvodu), takže zbylou část pak už může beze strachu, že mu něco podstatného uteče, přeskakovat. Pořád se ale jedná o jeden z největších románů, komplexní společenskou fresku, která neztrácí na aktuálnosti; Myškin jako bezmála prototyp bezelstného dobráka-idiota v konfrontaci s bažinami každodenní přetvářky a křivého jednání; myšlenky, které daly vzniknout existencialistům, Kafkovi atd… 4,7/5
Peetuliska
  9. 6. 2015, 10:39
Kníže Myškin, který je pro svou epilepsii považován za idiota, se vrací z ciziny do Ruska a vyhledá jsou příbuznou Lizavetu Prokofjevnu. Postupně se seznamuje s celou rodinou Jepančinových. Při rozmluvě s Gavrilou Ardalionovičem mu padne pohled na podobenku krásné ženy, Nastasji Filipovny, o kterou se Gavrila uchází. Není ale jediný, kdo pro krásku hoří, je jím i kníže Myškin a Rogožin. Začínají pletichy a intriky, koho si krásná Nastasja vezme. Jsou zde 2 protikladné póly, dobrák kníže Myškin, kterého považují za idiota, nebo "živočišný" Rogožin. Aby to nebylo tak jednoduché, i o knížete se bude ucházet další dívka.
Román je protkán filosofickými úvahami o tehdejší společnosti, výchově, penězích a o tom se za každou cenu vdát a nevyvolat skandál.
Kniha se četla hůře, bylo patrné, že si zaslouží větší dávku pozornosti, hlavně jako kniha mezi učením na státnice nebyla zrovna nejlepší volbou. I přesto ale doporučuji, patří mezi knihy, které vás obohatí.
jehlaspichlas
  1. 4. 2011, 14:42
O něco slabší román než Zločin a trest stejně i fascinující, ale není už takových kvalit.
Některé filozofické odkazy jsem nedokázal postřehnout, vstřebat, ale přesto patří mezi
vrcholné romány realizmu.
Ivulina
  16. 9. 2016, 20:22
Nádherný román, který podněcuje tolik myšlenek, že jen jedno čtení nestačí. Při prvním čtení můžete sledovat sondu do nitra člověka, při dalším chování a stav společnosti, její vliv na svět, na individuum. Pak se dozvíte o Dostojevském více, o tom, že předlohou pro knížete Myškina sloužila postava Ježíše a čtete znovu, z úplně jiného úhlu. Dočtete a zjišťujete, že můžete číst a objevovat znovu. Zaslouženě na polici oblíbených. A na seznamu "tuhle musím mít".

Дело в жизни, в одной жизни, - в открывании её, беспрерывном и вечном, а совсем не в открытии!

Ипполит: ...ну скажите мне сами, ну, как по-вашему: как мне всего лучше умереть?...Чтобы вышло как можно... добродетельнее то есть? Ну говорите!
Князь: Пройдите мимо нас и простите нам наше счастье.
domingo
  8. 3. 2010, 19:48
Budu za barbara, ale nedám tomu plné hodnocení, ani skoro plné...
Idiot mě totiž neskutečně nudil. A není to tím, že bych nebyl schopen vnímat rozsáhlý text nebo že by mi Dostojevského myšlenky unikaly, to vůbec; vadil mi jeho způsob vyprávění, kdy on jednu scénu popíše z několika úhlů, z pohledů každé z postav, a tak se relativně krátká návštěva jednoho večírku protáhne asi na 50 stránek a ve dvou třetinách už to prostě chce jít dál, ne ještě rozvrtávat, co si o tom myslí další kněžna..., ono to je totiž vcelku jednoduché si odvodit, protože postavy v Idiotovi jsou sice plastické a dobře vykreslené, ale poměrně transparentní, takže se časem přistihnete, že přesně víte, co která řekne nebo udělá. A Dostojevskij to stejně popíše, zas a znova.
Přesto je Myškinova psychologie výborná a Dostojevskij je skutečným velikánem historie literatury; z téhle knihy to doslova tryská v každé větě, ta tichá noblesa, odměřený nadhled a přitom dokonalá analýza společenských poměrů a vrstev.
Asi moje nejsubjektivnější hodnocení, ale na úroveň Zabijáka, Světa podle Garpa nebo Snídaně šampionů to prostě nedám, protože ty knihy se mi líbily víc... (3/5)
Ivet
  6. 2. 2015, 13:06
Idiot se mi líbil o trochu méně než Zločin a trest. Většinu času jsem skoro ani nechápala, o čem či o kom se to vlastně postavy baví, proč něco tak podivného dělají. Cítila jsem se tak ztracená, jak Myškin v ruské společnosti. Opravdu těžké čtení! Přesto se čtenář neubrání surovým pocitům, které v něm děj vyvolává... soucit, nenávist, nevěřícnost, opovržení, a nakonec pochopení. Dostojevskij byl opravdu mistr v popisu psychologie velmi komplikovaných postav.
Potulný mnich
  4. 6. 2013, 15:43
Můžu říct, že to byla zatím moje nejtěžší kniha, co jsem četl. Ale jak jsem jí poprvé otevřel, hned jsem věděl, že je to neobyčejná kniha, styl psaní, charakter a psychologie postav mě vtáhli do děje, že mi ani nevadilo, když jsem se v určitých pasážích musel vracet o stránku a přečíst si ji znovu, abych pochopil určitou situaci, povahu děje.... Nelituji času strávenou nad Idiotem :-)
Nantong
  17. 2. 2013, 21:18
Podnětem pro přečtení této knihy pro mě byla opět povinná četba...má počáteční nechuť k čtení této knihy byla ale brzy po začtení se zažehnána. Kniha se mi nakonec velmi líbila.
Pim
  24. 8. 2013, 15:39
Tak nevím. Někde za středem knihy to pro mne začalo být rozvleklé a nečtivé, a to docela dlouho. Pak se příběh naštěstí zase rozběhl, akorát se to tak nějak zamotalo. Ale není to přece americká limonáda. Určitě opět dobře vykreslené postavy, většinou komplikované, barvité, nic černé nebo bílé, zajímavé charakteristiky a osudy jednotlivých postav. Přesto pro mne až příliš osob. Kníže se nezdál až tak idiotem, však laskavost a dobrota zde snad nebyly jen lidmi nepochopeny, ale šly až někam dál, za hranice. Ty ale máme každý jinde. Osud A. byl na konci nějak zkrácen, zasloužilo by si to rozvinout. Neubráním se srovnání, pro mne byl Zločin a trest mnohem čtivější, zajímavější, možná i srozumitelnější jako celek. Proto zde o hvězdičku míň. I když - časem si to asi přečtu ještě jednou a uvidíme. Teď jsem zvědavá, jací budou Bratři Karamazovi. :-)
Sabotteur
  28. 11. 2013, 22:15
Jeden z Dostojevského velkých románů, který je přes své klady rozhodně překonán Bratry Karamazovými, Běsy i Zločinem a trestem. Problém Idiota spočívá v tom, že do děje zahrnuje obrovské množství postav, z nichž některé člověku prostě připadají zbytečné a vytvářejí extrémně komplikované společenské situace, v nichž se jde poměrně špatně orientovat - a i když se člověk orientuje, jaksi nemá incentivu z toho mít radost, neb intimnější scény, kterých se účastní jen omezené množství postav, jsou tak dobře vykreslené, že se jako čtenář až divím, že v onom stylu Dostojevskij nenapsal elou knihu. Jasně, ubralo by mu to příležitostí ke společenské kritice, ale to by možná ve výsledku nebylo negativum... politická stránka věci - Myškinův proslov o katolictví, například - t=ež není pro román úplně nejlepší a v některých případech mi až kazí jinak skvěle psychologicky vykreslené postavy. Nastasja Filippovna je jednou z mých nejoblíbenějších ženských postav vůbec a i Rogožinova obsesivně temná povaha z něj činí zajímavého hráče - vyprávění nicméně obě tyto bezvadné postavy na větší části plochy knihy odsunuje do stínů a pozadí a dává prostor množství komplikovaných, ale méně fascinujících vedlejších postav. Výsledkem rozhodně není nudná kniha, ale doporučil bych ji spíš čtenářům do Dostojevského už iniciovaným.
jamalka
  1. 2. 2010, 21:35
Dokonalý obraz ruské duše a krásy skryté v člověku.
Topka
  14. 11. 2014, 21:32
Od idiota jsem čekala asi zbytečně mnoho a proto ho nedokážu docenit. Zkrátka se mi nelíbil, tak jak by si autorův nápad zasloužil. Pro mě byla kniha zahlcena zbytečnými informacemi, které mě přímo nudily.
Gigant
  22. 5. 2013, 0:01
Velké, velké zklamání. Kniha má neskutečně málo děje a naopak překypuje zbytečnou popisností věcí, které nijak s ničím nesouvisí. Přes velmi podrobný popis charakterů jednotlivých postav nelze pořádně odhadnout jejich chování, natož pak ho pochopit. Paradoxně jedinou srozumitelnou postavou se stává Parfen Rogožin, jakožto záporný hrdina. Myškin na mě naopak většinu času působí značně nesympaticky a nerozhodně, přičemž ani jeho ostatní vlastnosti - naivita, nevinnost, upřímnost - mě nijak neuchvátily, ba naopak mi přímo vadily.

Rozhodně nedoporučuji jako povinnou četbu školákům.

Hodnotím 1* - 15/100.
V.A.
  3. 2. 2013, 14:40
Moje nejoblíbenější kniha od Dostojevského. I když svádí urputný boj s Bratra Karamazovými... Četla jsem ji už před pár lety a poslední dobou mám velké nutkání si jí přečíst znovu.
Lukas
  14. 6. 2010, 12:16
Krásný příběh člověka, který se chová tak, že ho většina ruské společnosti nechápe.Nechápou jeho dobrosrdečnost a milost. Moc jsem knížete litoval a soucítil s ním. Těžko by se někdo jiný vyrovnal s epilepsií, tak jako on.
Nevím co dál dodat, je to dílo velmi rozsáhlé, ale kupodivu velmi čtivé. Jediná menší nevýhoda je spousta postav, které si čtenář při četbě musí zapamatovat, aby mu děj dával smysl. Já jsem to vyřešil tím, že jsem si při četbě občas udělal nějaké poznámky týkající se postav a jejich vztahů. Ke konci knihy jsem už poznámky nepotřebovat, protože jsem si hlavní většinu postav pamatoval.
Zkrátka, bylo mi příjemné číst toto krásné veledílo.
Už se těším na ZLOČIN A TREST na který se postupem doby chystám.
robin.salomon
  2. 12. 2011, 17:16
Knihu jsem dočetl s velkým donucením, zdlouhavé a nudné pasáže bych vynechal, i když některé odstavce mě nemálo pobavily. :) 3/5
oneironaut
  5. 6. 2016, 9:14
Jsem trošku zklamaný. Čekal jsem víc. Se Zločinem a trestem se to vůbec nedá srovnat. V celém příběhu se vlastně nic neděje, pořád se někdo s někým dohaduje a usmiřuje, líbají si ruce, aby se za okamžik zase pohádali, přesouvají se z jednoho domu do druhého a vedou dlouhé diskuse o ničem. Vůbec nevím, co tím chtěl autor říct.
Raskolnikoff
  20. 12. 2014, 19:24
"Nakonec k němu přišla žena. Znal ji, až bolestně ji znal, vždycky by ji mohl pojmenovat a ukázat, ale teď však kupodivu měla docela jiný obličej, než jaký vždycky znával, a on ji až mučivě nechtěl uznat za onu ženu. V obličeji se zračilo tolik pokání a hrůzy, jako by byla veliká hříšnice, jež právě spáchala hrozný zločin. Na její bledé tváři se chvěla slza. Zvala ho pohybem ruky za sebou a položila si prst na rty, jako by ho upozorňovala, aby ji následoval tiše. Srdce mu usedalo; za nic, za nic na světě ji nechtěl pokládat za hříšnici, cítil však, že teď hned se přihodí něco hrozného, důležitého pro celý jeho život. Chtěla mu patrně ukázat cosi zde, nedaleko, v parku. Vstal, aby ji následoval, ale vtom se vedle něho ozval jasný, svěží smích a čísi dlaň se náhle octla v jeho ruce.

Uchopil ji, pevně sevřel a procitl. Před ním stála Aglaja a hlasitě se smála."
vikhy
  23. 9. 2014, 0:40
Idiot je velmi krásné dílo. Výborná je samotná postava Idiota, Nastasja Filipovna a Rogožin. Velký příběh...
Lovely-Danielle
  11. 5. 2013, 17:27
Právě jsem Idiota dočetla a ten konec mě teda hodně dostal. Opravdu jsem ho nečekala. Četla jsem si Zločin a trest a musím říct, že se mi Idiot líbil o něco více. Nezklamal.
kovaja
  12. 12. 2012, 18:26
Achjo kníže Myškin:-))Po 3 letech sem knihu oprášil poté co sem ji po 40str. doslova zahodil.Popravdě než sem se protrápil prvníma 100str. tak sem ukápl i slzu.Složitě jsem se sžíval se stylem psaní.Bylo šílený jak dokázali klábosit uplně o všem a neskutečné množství času.Rozepisovat se tady o obsahu je zbytečný.Ať si to zkusí každý sám.Musím ale potvrdit že byly pasáže které jsem zhltl doslova jedním dechem.Takže doporučuji a budte trpěliví!!!
edison
  16. 10. 2012, 21:02
Dostojevskij opět nesklamal,jeho popis jednu sukundu před epileptickým záchvatem Kníže Myškina,kdy se jeho pocit života a vlstního vědomí vlastní existence zdesateronásobovaly,a další,a další momenty celého přběhu,v četně mistrně zvládnutých psichologických popisů dějovích postav románu.
geofre
  7. 10. 2012, 20:04
Jelikož jsem majitelem výtisku vydaného roku 1931, redigovaného F. X. Šaldou, bylo pro mě poměrně složité číst knihu souvisle, neboť určité pasáže jsem byl nucen číst i dvakrát, třikrát abych pochopil, jak vlastně bylo dané slovní spojení myšleno, nebo co ono dnes již nepoužívané slovní spojení znamená. Mít vydání novější, proletěl bych knihou a měl bych s ní i jiný prožitek (proto jen 80%). Na druhou stranu, mě právě tato kniha obohatila o spoustu dnes již prakticky zapomenutých výrazů a obratů, což mě těší. Každopádně se jedná o výbornou knihu světového autora...
ArcoB
  20. 9. 2012, 11:52
Popravdě řečeno nechápu kritiku nudných či zdlouhavých pasáží v knize. Samozřejmě jde jen o můj názor, ale myslím si, že to jedna z Dostojevského největších domén. Barvitě a dopodrobna vylíčit uvažování a psychický stav jednotlivých postav. Úznávám, že kniha vyžaduje větší pozornost při čtení, ale rozhodně to není na škodu.
Kniha je podle mého názoru dokonalá, již jsem ji přečetl dvakrát a stále cítím, že by mě to bavilo číst znovu. Četl jsem ji po Zločinu a trestu a můj názor je takový, že rozhodně jde o lepší knihu. Idiot se zaměřuje na tématiku, která mi je bližší než ta ve Zločinu a trestu. Obě jsou to brilantní knihy, ale Idiot pro mě bude vždy to nejlepší.

Pro čtenáře kteří se chystají na tuto knihu: Jak jsem již psal, jde o knihu o něco těžší na čtení, ale pakliže si zvyknete na styl, kterým je napsána, budete odměněni ta hlubokým zážitkem, který se vyskytuje v knihách velice zřídka. 5/5
denake
  2. 10. 2011, 10:14
Moje nejoblíbenější knížka. Trvalo mi roky než jsem se prokousala začátkem, ale pak už jsem se nemohla odtrhnout. Dostojevskij byl genius.
Hejtmy
  12. 3. 2011, 20:14
Kníže Myškin, jedna z mých nejoblíbenějších knižních postav, a nezpomenutelný Dostojevského román. Absolutně jsem nečeal, že by se mi tahle knížka mohla líbit, protože na klasiku moc nejsem, o to příjemnější to bylo překvapení.
Murshillish
  26. 1. 2011, 21:23
Typický román Dostojevského. Střídání úžasných pasáží, které přímo hltáte, s těmi méně úžasnými, které čtení poněkud ztíží.
Přesto má v sobě Idiot něco, co jej pro mě řadí nad ostatní Dostojevského romány. Možná je to postavou knížete Myškina, kterého si snad každý oblíbí.
Vřele doporučuji.
wyrda8
  14. 1. 2011, 22:46
Kniha je to ve svý podstatě o ničem, ale některý myšlenky jsou moc hezký.. Pro lidi v mém věku asi těžko čtivá, ale na druhou stranu chvílema více než zajímavá. Jen bych ji nezařadila do povinné četby a nenutila ji číst.Když se mi podařilo po přečtení stránky neusnout a poté si vybavit o čem to vlastně bylo, došlo mi, že vůbec nic si nepamatuju. Moc težký čtení.. Moc popisné.