Realita masmédií

Realita masmédií

Academia - 2014
ISBN: 978-80-200-2333-9

Academia (2014) 978-80-200-2333-9 144

Kniha Realita masmédií je dalším příspěvkem Niklase Luhmanna k teorii sociálních systémů, kterou tento německý sociolog ve svých dřívějších pracích aplikoval například na sféry ekonomie, politiky, vědy, práva či umění.
Masmédia představují v Luhmannově pojetí jeden ze zásadních systémů moderní společnosti, o jehož realitě lze hovořit ve dvojím smyslu. Je to jednak jejich skutečná, reálná realita, která spočívá v jejich vlastních reálně plynoucích operacích a jako taková je závislá na technologiích. Vedle sekvence operací Luhmannn definuje ještě sekvenci pozorování, jež spoluutváří významnou úlohu masmédií v sociální konstrukci reality. Jako klíčový kognitivní systém masmédia selektují a distribuují obsahy, k nimž společnost obrací pozornost a které formují myšlení jejích členů. Realita masmédií pak umožňuje zpracovávat informace tak, aby nedošlo k destabilizaci sociálních rolí nebo přetížení sociálních aktérů.
Základní funkcí masmédií je iritace (dráždění). Tato funkce, jež je nezbytná pro udržení pozornosti a vzbuzování zájmu o určitá témata, vede k připravenosti členů společnosti zaujímat nové postoje a přijímat změny. Zároveň je namířena proti nečinnosti a strnulosti konzervativních postojů. Tím paradoxně pomáhá lidem přizpůsobovat se novým situacím v rámci probíhajících civilizačních změn. Přeložila Katrin Vodrážková. (Založil/a: janeicka)

Myrddin33
  26. 7. 2015, 18:18
Nejprve z té kritické stránky. Luhmann napsal knihu velice nepřístupným jazykem pro ne-sociology (jak moc lehce čitelná je pro sociology nemohu soudit, protože jím nejsem.). Nemyslím si, že bych byl neznalý cizích slov, ale abych musel tak často používat slovník cizích slov, se mi stalo poprvé. Myslím, že tento nepřístupný jazyk dokáže hodně potencionálních čtenářů odlákat. Osobně jsem zastáncem teorie, že i složitá věc se dá vyjádřit jednoduchým jazykem. A další kritiku bych nasadil na hlavu překladatelky. Samozřejmě chápu, že ten překlad musel být nesmírně obtížný, ale je mi záhadou, proč nebylo přeloženo vše, tedy většinově poznámky uvedené v mnoha jazycích. To předpokládá, že čtenář ovládá angličtinu, němčinu, španělštinu a francouzštinu? (Snad jsem na nějaký jazyk nezapomněl)
Ale dost kritiky. To jádro studie shledávám velmi zajímavým. Myšlenku, že masmédia nepracují s pravdou/nepravdou, ale s informací/ ne-informací, se mí zdá opravdu zajímavá a pravdivá. Celkově uváděné postřehy ve mě vyvolaly změnu postoje k nahlížení na masmédia. Asi nejpřínosnější shledávám kapitolu "zprávy".
V konečném hodnocení mě kniha zaujala, nízké hodnocení dávám za již výše zmíněnou kritiku.
Mayaku
  8. 10. 2016, 1:36
Nevím, jestli je chyba na mém přijímači, ale tato publikace pro mě byla dost nestravitelná - zejména první tři kapitoly byly něco opravdu šíleného. Poté, když autor rozebírá působení jednotlivých typů masmédií, už se to naštěstí docela dá číst. Nevím jestli to je překladem, nebo takto zní i německý originál (a musím tedy říci, že tentokrát je tam hodně znát, že jde o překlad z němčiny, i co se týče stavby vět a volby slov), ale takto krkolomný a nečtivý text nadužívající odborné cizojazyčné pojmy tam, kde to vůbec není nezbytné a jen to ruší v porozumění textu (týká se zejména zmiňovaných prvních tří kapitol), jsem ještě nečetla. Je to škoda, protože po obsahové stránce je kniha velmi zajímavá, ale styl, jakým je napsána, to absolutně zabíjí.