Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Strážkyně pramene

90%
5 21
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Strážkyně pramene
 Všechny obaly
Strážkyně pramene
 Všechny obaly
Originální název: Teemestarin kirja
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Nejnovější vydání:
Plus - 2014
ISBN: 978-80-259-0258-5
Počet stránek: 286
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 7x v oblíbených
v přečtených 29x v přečtených
v knihovně 7x v knihovně
k přečtení 32x k přečtení
právě čte 2x právě čte
si přeje 3x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Plus (2014) 978-80-259-0258-5 286

Příběh dívky jménem Noria, která se v rodné vsi má stát příští “mistryní čaje”. Po velké přírodní katastrofě vládne ve světě přísný vojenský režim a rychle docházejí zásoby vody. Zatajování a skrývání vodních zdrojů je trestným činem. Noria po svém otci převzala roli mistra čaje, který vykonává tradiční čajový obřad. K tomu patří i povinnost střežit pramen čerstvé vody – a takové tajemství nevyhnutelně musí vést k potížím s přáteli i s úřady. Román kombinuje science fiction a tradiční utopii. (Založil/a: janeicka)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

woolf
100% 100% 100% 100% 100%
  29. 12. 2016, 21:43
Super! Velice čtivý zajímavý příběh, který by se jednou mohl sloučit s realitou. Můžu jen doporučit.
mumin
100% 100% 100% 100% 100%
  5. 1. 2017, 18:45
Budoucnost vzdálená několik staletí, vyprahlé Finsko úpí pod nadvládou kruté čínské okupapační moci. V důsledku globálního oteplení zaplavily mořské vlny pobřežní města, sněhová pokrývka zmizela a většina zdrojů pitné vody byla znečitěna. Příděly odsolené vody, kterými vláda zásobuje domácnosti, stěží pokryjí jejich spotřebu.
Itärantin mimořádně působivý románový debut z depresivního postapokalyptického venkova plyne pomalým tempem. Jemný poetický jazyk umocňuje čtenářský zážitek z výborné knihy se zjevným ekologickým poselstvím. Autorka se nenechává strhnout k okázalé demonstraci hrdinství nebo naturalistickému popisu násilí. O to uvěřitelněji působí postava dospívající dívky Norie, která střeží nejen po generace předávané tajemství vodního pramene, ale uchovává i střípek dávno zápomenuté minulosti. Ve světě, který ztratil naději a smířil se s neradostným osudem, se odehrává sice neefektní, ale o to více emocionálně silný příběh naděje a odhodlání.
Reeeniiik
100% 100% 100% 100% 100%
  12. 3. 2016, 19:01
Příběh s emocemi, které vám proudí žilami ještě dlouho po přečtení. Neobyčejná kniha - smutně krásná, melancholická, poetická. O životě čajového mistra a jeho úctě k vodě, o pevném poutě dcery a otce, přátelství a schopnosti udržet tajemství. Atmosféra vyprahlé země s vyschlými koryty řek, příroda, kde chybí voda a zeleň, touha hlavní hrdinky poznat minulost a starý svět lidí, po kterých zbyly jen skládky a zapomenuté příběhy.
V knize není ani slůvko o vztahu dívky s chlapcem – a právě to ji dělá výjimečnou oproti ostatním dystopiím.

Moje oblíbené pasáže:
Voda je ze všech živlů nejproměnlivější. Nebojí se shořet v ohni ani se vypařit do nebe, nezdráhá se v podobě deště roztříštit se o ostré skály nebo se vsáknout do tmavého rubáše hlíny. Stojí mimo všechny začátky a i konce.
Vodu ani smrt od nás nelze oddělit, neboť jsme utvořeni z proměnlivosti vody a z blízkosti smrti. Voda a smrt se vždy vyskytují společně, ve světě i v nás, a jednoho dne voda, která proudí v naší krvi, vyschne.
Tajemství nás omílají tak, jako voda omílá kameny. Na povrchu se nic ani nepohne, ale věci, o nichž nemůžeme nikomu říct, dřou a hlodají a život se kolem nich pomalu obtáčí, přizpůsobuje jim svůj tvar.
Jakmile se jednou naruší ticho obklopující tajemství, už nelze zacelit. Trhliny se prodlužují a rozšiřují, sahají stále dál, štěpí se jako kořeny pod zemí, až je nemožné určit, kde začínají a jestli vůbec někde končí.