Originální název: Teemestarin kirja
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Plus - 2014
ISBN: 978-80-259-0258-5

Plus (2014) 978-80-259-0258-5 286

Příběh dívky jménem Noria, která se v rodné vsi má stát příští “mistryní čaje”. Po velké přírodní katastrofě vládne ve světě přísný vojenský režim a rychle docházejí zásoby vody. Zatajování a skrývání vodních zdrojů je trestným činem. Noria po svém otci převzala roli mistra čaje, který vykonává tradiční čajový obřad. K tomu patří i povinnost střežit pramen čerstvé vody – a takové tajemství nevyhnutelně musí vést k potížím s přáteli i s úřady. Román kombinuje science fiction a tradiční utopii. (Založil/a: janeicka)

Reeeniiik
  12. 3. 2016, 19:01
Příběh s emocemi, které vám proudí žilami ještě dlouho po přečtení. Neobyčejná kniha - smutně krásná, melancholická, poetická. O životě čajového mistra a jeho úctě k vodě, o pevném poutě dcery a otce, přátelství a schopnosti udržet tajemství. Atmosféra vyprahlé země s vyschlými koryty řek, příroda, kde chybí voda a zeleň, touha hlavní hrdinky poznat minulost a starý svět lidí, po kterých zbyly jen skládky a zapomenuté příběhy.
V knize není ani slůvko o vztahu dívky s chlapcem – a právě to ji dělá výjimečnou oproti ostatním dystopiím.

Moje oblíbené pasáže:
Voda je ze všech živlů nejproměnlivější. Nebojí se shořet v ohni ani se vypařit do nebe, nezdráhá se v podobě deště roztříštit se o ostré skály nebo se vsáknout do tmavého rubáše hlíny. Stojí mimo všechny začátky a i konce.
Vodu ani smrt od nás nelze oddělit, neboť jsme utvořeni z proměnlivosti vody a z blízkosti smrti. Voda a smrt se vždy vyskytují společně, ve světě i v nás, a jednoho dne voda, která proudí v naší krvi, vyschne.
Tajemství nás omílají tak, jako voda omílá kameny. Na povrchu se nic ani nepohne, ale věci, o nichž nemůžeme nikomu říct, dřou a hlodají a život se kolem nich pomalu obtáčí, přizpůsobuje jim svůj tvar.
Jakmile se jednou naruší ticho obklopující tajemství, už nelze zacelit. Trhliny se prodlužují a rozšiřují, sahají stále dál, štěpí se jako kořeny pod zemí, až je nemožné určit, kde začínají a jestli vůbec někde končí.