Sedm dní do pohřbu

Sedm dní do pohřbu
Originální název: Sedem dní do pohrebu
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Prostor - 2014
ISBN: 978-80-7260-296-4

Prostor (2014) 978-80-7260-296-4 376

Vzpomínková próza překladatele a publicisty Jána Roznera vyšla na Slovensku v roce 2009 a hned se stala slovenskou Knihou roku. Formálním rámcem jsou vzpomínky na události v době od smrti do pohřbu jeho ženy Zory Jesenské roku 1972. Oba, Rozner i Jesenská, patřili po roce 1968 k zakázaným autorům. Husákovský režim se pohřbu Jesenské obával a uchýlil se k masivnímu zastrašování lidí i absurdním praktikám. Záběr je však širší, kniha s charakterem románu je autentickou zprávou o lidech, událostech a poměrech dané doby, o kulturních, společenských a politických poměrech na Slovensku na počátku normalizace. (Založil/a: dejw)

Ján Rozner Ján Rozner
*04.12.1922 - †25.09.2006

antoniana
  12. 2. 2016, 14:02
Mám z knihy trochu rozporuplné dojmy. Rozhodně to není jedna z knih, která vás chytne, nespíte kvůli ní a nedáte si pokoj, dokud ji nedočtete. O autorovi ani jeho žene jsem nikdy předtím neslyšela, ale myslím si , že to vůbec nevadilo. Roznerův styl psaní mi přišel trochu těžkopádný a asi až do sté stránky mi vadilo, že knihu nepíše v ich formě. Myslím, že pro tento typ autobiografie by se to více hodilo. Nechápala jsem také proč u příbuzných (své ženy i svých vlastních) téměř nepoužíval křestní jména. Nevím, možná to byla autorova snaha trochu se od psaní emocionálně odpoutat. Pozitivum knihy bylo, že jsem se dozvěděla o slovenské literární scéně a jak probíhal překlad knih v té době.