Originální název: Униженные и оскорбленные

Omega - 2015
ISBN: 978-80-7390-158-5

Omega (2015) 978-80-7390-158-5 360
Academia (2004) 80-200-1271-0 386

Dostojevskij je pokládán za romanopisce Petrohradu, strávil zde řadu let, zde prožil opojení z úspěchu své prvotiny Chudí lidé, zde byl také zatčen, souzen a postaven před popravčí četu. A zde také v roce 1881 zemřel. Situoval sem děj většiny svých povídek a několika velkých románů. Z ponurých, sychravých zákoutí města na Něvě, ze zatuchlých příbytků, které jsou sídlem prostopášnosti, neřesti a utajených zločinů, jako by se vynořily i postavy románu Uražení a ponížení, jejichž osudy autor spojil s osudy obyvatel petrohradských paláců. A jako v ostatních románech Dostojevského, ani zde nenajdeme nekomplikovaný vztah dvou bytostí, nýbrž složitý obrazec mučivých milostných vztahů a propletenců, kterých nejsou ušetřeny ani děti. Dostojevskij měl klíč k osudu svých románových postav ve svém vlastním životě, odtud pramení jeho citovost, vášnivost a zaujetí pro všechny "uražené a ponížené", kteří byli jeho blíženci.

vladislaus
  25. 11. 2012, 11:04
Je to snad nejsmutnější kniha, kterou jsem četl ( vyplývá to i z názvu ). Ani jedna z postav knihy nepatří mezi bezchybné hrdiny, mnohé čtenář asi nechápe, ale zjistí, že s nimi soucítí. Fantasticky popisuje autor emoce postav, které se z knihy přímo řinou ven.
soniaf
  29. 7. 2011, 9:23
Kniha pro mě byla příjemným překvapením ! Zezačátku se mi zdálo, že to bude trochu "o ničem", ale to by nesmělo být dílo Dostojevského, aby to byla pravda. Příběh se neskutečně rozjel a autorova psychologie postav mě nepřestane uchvacovat v každém jeho díle.
Se Zločinem a trestem bych to přímo nesrovnávala (jak tady čtu), protože to ani dost dobře nejde.
Tojaheva
  15. 2. 2016, 12:03
Už je to nějaký pátek, co jsem tuto knihu četla, ale byla jsem mile překvapená, jak dobře se čte. Čekala jsem něco záludného, co budu louskat dlouho, ale děj mě pohltil a knížka byla raz dva přečtená. Rozhodně si od Dostojevského ještě přečtu další díla.
Jokolo
  17. 9. 2013, 23:06
Výborná kniha. Skoro tak dobrá, jako Běsi. Je krásně smutná, až to člověka dojímá. Opět je zde nepřeberné množství charakterů, ale dá se v nich dobře vyznat a jejich chování je uvěřitelné a pochopitelné, což je důležité.
Je určitě dobré si knihu přečíst, ačkoliv mi přijde, že něčím kniha z Dostojevského béžné tvorby vybočuje. Poprvé se zde setkávám s tím, že se příběh točím kolem malého dítěte, konkrétně děvčátka, a aby to bylo pro příběh tak důležité. Ale je to příjemná změna.
Je to krásný
java
  10. 9. 2016, 14:25
Díky názvu jsem se na knížku nesmírně těšil, nicméně ani za nic jsem se do ní nemohl pořádně začíst. Chování některých postav bylo pro mě naprosto nesmyslné a charaktery byly takové černobílé pro mě (např. Ichmeněv - touží pouze po penězích a moci a ke všem ostatním se chová přehlíživě). Rozumím potřebě oněch "uražených a ponížených" v sobě rozdmýchávat svou potupu a téměř se v ní rochnit, jak autor popisuje. S tím problém nemám a je to jedním z pozitiv knížky. Stejně mi ale celý děj přišel odtažitý. K těm nesmyslných postavám bych přiřadil určitě ještě např. Aljošu. Rozumím, jedná se o archetyp, ale v tomto případě je to nejspíš archetyp dementa. Jinak knížka stylisticky je samozřejmě luxusní, jak jinak. :-)
Lukas
  5. 4. 2010, 17:21
Opravdu úchvatná kniha!! Je to zároveň první moje kniha kterou od velikána Dostojevského čtu, a věřím že není poslední. Moc se mi na ní líbila ta skrytá melancholie, která mě přímo okouzlila. Už se chystám na další Fjodorovo dílo a to na IDIOTA.
Jim Morrison
  20. 8. 2016, 15:13
Úžasná fantastická kniha hrozně smutná ale 100% realistická.........................................
sibiii
  9. 12. 2013, 23:33
Mám vydání z roku 1921 a je to naprosto úžasná kniha! Popis postav, prostředí i emocí je neuvěřitelný, žádná z postav není čistým pozitivem, super!
JIRKA Z HRADCE
  30. 3. 2011, 15:14
Po dlouhé době jsem se pustil do ruského autora.Toto je můj prvý Dostojevskij.A musím konstatovat,že mě dočista učaroval či spíše uhranul.Úplně lituji,že jsem tento román již přečetl.Čte se to úplně samo.Dokonce jsem si na čtení jedno ráno přivstal.
Tož se chystám na Výrostka.