Americká tragédie

Dekon - 1996
ISBN: 80-85814-27-7

Dekon (1996) 80-85814-27-7 771
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1955) 834

Vrcholné dílo Dreiserovo, řadící se čestně vedle velkých obrazů amerického života, Dos Passosovy trilogie U. S. A. a Steinbeckových Hroznů hněvu.
V tragickém příběhu mladého člověka, který v touze po bohatství a vynikajícím společenském postavení se neštítí ani vraždy, autor zachytil mnoho stránek amerického života a obžaloval společnost, která byla spoluvinna na hrdinově zoufalém pokusu vymanit se ze svého postavení. (Založil/a: trpaslyk)

Theodore Dreiser Theodore Dreiser
*27.08.1871 - †28.12.1945

janeicka
  13. 11. 2013, 11:38
Úžasná kniha, jsem moc a moc ráda, že jsem si jí konečně přečetla :-) Ráda čtu kritické knihy o společnosti, ale Americká tragédie měla ještě spoustu věcí navíc - především jsem hltala duševní pochody hlavního hrdiny Clyda, jak se nejprve snažil odolávat vnitřnímu hlasu, a i když konečně vše naplánoval, stejně nebyl schopen čin dokončit. Neméně zajímavý byl pak celý proces a vykreslení posledních chvil života v cele smrti, hned jsem si vzpomněla na Zelenou míli... Ještě když jsem knížku četla, tak už jsem určitě věděla, že si jí zařadím mezi oblíbené, hluboce na mě tenhle příběh zapůsobil.
Peetuliska
  25. 2. 2014, 20:17
Příběh, který uvádí společenské poměry. Chudý chlapec, jehož rodina je silně věřící, zkouší štěstí u svého bohatého strýčka, tam se zamilovává do chudé dělnice. Ona otěhotní, ale on je v té době již zamilován do bohaté dcery, jednoho ze strýčkových známých. Chce se chudé dívky zbavit, nezastavuje se ani před zabitím.

Dreiser krásně vykresluje tehdejší společnost.
Nestea
  3. 11. 2012, 12:20
této knize jsem odolávala dlouho právě kvůli množství stránek a hustému textu, ale musím uznat, že kniha se čte jedním dechem! :o) Je to výborné dílo, které jsem si musela sehnat v antikvariátě (původní knihu jsem měla půjčenou z knihovny). Určitě si zaslouží pět hvězdiček.
achilles
  8. 2. 2016, 14:38
Velice silný příběh. Charakter hrdiny a myšlenkové pochody pečlivě vykresleny každým okamžikem, jak se měnily. Clyde byl velice rozpolcené povahy. Není se čemu divit, pocházel z chudé křesťanské rodiny a poté načichl k bohatství. Už nebylo úniku, tragédie byla blízko. Nejhorší na tom je, že člověk jeho chování dokáže pochopit, i tu myšlenku, i tu neschopnost něco takového provést.
Archangel_P
  31. 8. 2016, 17:43
Impozantní příběh, děj ubíhal úžasnou rychlostí, až občas na nějaké to hluché místo, kde se ve velkém řešila víra a náboženství. To mi trochu nesedlo.
Děj poukazuje na bezmezné pokrytectví a morální úpadek, který - je to sice smutné - je teď považován za naprosto normální. Myslím, že nikdo v této době neváhá kdekomu do očí lhát pod růžovou vidinou zisku lepšího postavení ve společnosti.
Sice několik desítek let starý, stále ovšem aktuální příběh.
G8
  18. 2. 2013, 10:52
Jako velký fanoušek americké literatury tohoto období řadím tuhle knihu mezi to nejlepší, co daná doba nabízí. Je tu excelentní popis dobového myšlení a celé tehdejší složité společenské hierarchie, jedna z těch zajímavějších lovestory a nakonec i hluboká sonda do psychiky jednoho velice ambiciózního člověka, který pomohl definovat termín "jít za úspěchem přes mrtvoly". Rozsah knihy možná budí trochu respekt, ale celé se to čte velice dobře.
Luciiies
  31. 7. 2012, 9:54
Ikdyž jsem předem ze školy věděla, jak to dopadne, tak jsem furt do poslední stránky doufala, že to dopadne třeba jinak:)..Docela by mě zajímalo, vy co jste to četli, na které jste byli straně?.) Clyda a nebo Roberty? Rozhodně neybl nevinný, ale křeslo si nezasloužil:)...Na knížce se mi líblo, že jsem žila s Clydem, prožívala jeho pády a vzestupy na obrazu klasické americké společnosti v té době. Co mě trošku mrzí, že tam nebylo vylíčeno víc to křeslo..jaké to bylo, když usedal, první probíjení, na co myslil a tak podobně...ale jelikož na knihu stále myslím i po dočtení dávám 100%
mbaaron
  5. 10. 2010, 22:05
Silný a zajímavý děj, skvělý popis amerického městěčka a společnosti, vynikajícím způsobem podaná psychologická stránka a myšlenky Clyda, napínavá knížka a jasných pět hvězd.
trpaslyk
  23. 4. 2010, 21:26
Někoho možná odradí, jak tlustá je to kniha, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že konec knihy oddalujete a v skrytu duše doufáte, že ta knížka nikdy neskončí. Je to rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.
peetulee
  9. 2. 2016, 21:58
Jedním slovem - WOW! Obdivuji Dreiserovo umění natáhnout příběh na tolik stran a přitom neztratit šťávu. Silný příběh od začátku do konce. Musím přiznat, že jsem ho začínala číst na několikrát, ale pokud se do toho dostanete, budete odměněni. Jedná se o velmi realistický příběh a tím, jak hodně času s hlavním hrdinou trávíte, si přejete, aby neskončil. Velmi se mi líbila Clydova proměna z chlapce v chudé rodině, za kterou se stydí, na někoho, kdo je schopen páchat zvěrstva jen pro udržení svého společenského postavení. Doporučuji!
Monika Rodriguez
  12. 9. 2016, 7:46
Kniha se mi četla dobře i nedobře, mám ráda knížky popisující historii, zvlášť Ameriku a Anglii, ale přesto to pro mě bylo moc zdlouhavé a stále opakující se části - hlavně soudní přelíčení natažené na 100 stran. K příběhu, krásně vykreslená postava Clyda, jehož touha po bohatství a bezstarostném životu ho dohnala až ke zločinu. Místy byl děj tak napínavý - tak jsem porozuměla Clydovi a prožívala s ním plánování, děs, strach z prozrazení, strach ze smrti, smíření , že to se mnou až cukalo. :)
speja
  22. 1. 2016, 8:54
Je to jedna z kníh, na ktorú myslíte aj dlho po prečítaní. Dej sa pomalšie rozbieha, ale postupne naberie spád a zo záveru až mrazí. Aj keď som tušil, ako to nakoniec dopadne, stále som nevedel na ktorú stranu sa prikloniť. Úžasná kniha.
Matty17
  5. 1. 2015, 21:10
Knihu jsem přečetl kvůli referátu do školy a zjistil jsem, že jsem si vybral velice dobře. Nádherná kniha, která realisticky popisuje život tehdejší americké společnosti, touhu chudého chlapce po úspěchu, postavení, majetku a bohatství, nešťastnou lásku, kriminální zápletku... No prostě bomba! Všechno v knize je vykresleno do největších detailů včetně psychiky postav, které se v průběhu mění. Konec je sice smutný, ale všechno nekončí happy endem... :-)
Kniha by nikoho neměla zasáhnout jejím rozsahem, stojí za to si ji přečíst :-)
Kristýna Čechová
  15. 7. 2014, 21:02
Tuto knihu jsem před pár lety četla a dodnes, kdy jsem přečetla dalších mnoho knih, patří mezi mé nejoblíbenější. Donutí člověka k zamyšlení. Nádherný příběh, smutný konec, ale opravdu to stálo za to. Doporučuju! :)
Abiosis
  11. 11. 2013, 20:59
Monštruózne perfektná kniha, ktorá by nemala odradiť svojim rozsahom. Spisovateľom dokonalo naplánovaná, postavy a ich správanie úchvatne trojdimenzionálne a uveriteľné. Kniha sa čítala naozaj veľmi ľahko a v momente, kedy píšem tento komentár, mám chuť si ju po rokoch znovu prečítať. Veľmi rád na ňu spomínam. :)
Lavazza
  20. 10. 2012, 17:54
Četla jsem ji v rámci referátu na VŠ, nechtělo se mi do ní, přece jen má dost stránek:) Ale po pár stránkách jsem se začetla.. Skvěle propracovaná, nenudila jsem se u ní.