Originální název: Подросток

Levné knihy KMa - 2008
ISBN: 978-80-7309-638-0

Levné knihy KMa (2008) 978-80-7309-638-0 589
Academia (2004) 80-200-1227-3 592

Vedle Zločinu a trestu a Bratrů Karamazových je román Výrostek jedním z nejčtenějších a kritikou nejvýše ceněných románů F. M. Dostojevského. Je příznačné pro Dostojevského, že jeho romantický, v podstatě čistý a charakterní hrdina Arkadij Dolgorukij má nejvíce rysů destruktivního antihrdiny, jak ho charakterizuje ve svých Zápiscích z podzemí. Arkadij se rozhodne zbohatnout - peníze ho nelákají proto, aby získal pohodlný život, chce jimi dosáhnout na nikom nezávislé moci, stačí mu pocit nadřazenosti pro sebe sama. Když přátelství s lehkomyslným knížetem Sokolským vychýlí Arkadije z cesty, kterou si vytyčil, pocítí touhu stát se „posledním", nemůže-li být prvním. Romantický snílek a „podzemní člověk" jsou u Dostojevského dvěma stránkami téhož jevu. Oba žijí ve stejném osamění, ve stejné nemožnosti navázat komunikaci s lidmi, proniknout k nim a sblížit se s nimi.

Shax
  29. 10. 2011, 0:00
Co dodat...klasika, bohužel pro mne mírně nezáživná. Asi jsem měla začít, jak píše Sabotteur pode mnou Idiotem.
Sabotteur
  1. 6. 2011, 19:57
Výrostka bych doporučil čtenářům, kteří už mají zkušenosti s jinými autorovými díly, těm ostatním bych radil spíše začít s něčím z dvojice Běsi/Idiot. Důvodem je ten, že stejně jako ve většině svých románů Dostojevskij umně načrtává plejádu zajímavých, většinou vnitřně rozpolcených charakterů, z celé knihy ale jaksi neprosvítá jednoznačný smysl díla, nebo alespoň já ho v ní nespatřil.
m4xp4yn3
  16. 12. 2009, 23:35
Výrostka mám stejnak nejraději. Dostojevskij v něm říká, že věda a technika nemohou nikdy uspokojit základní lidské potřeby.