Prostory projekty

Prostory projekty Originální název: Prostory projekty
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Záměrem autorů bylo představit souvislosti výtvarného myšlení a prostorového uvažování, tvorbu a realizace Václava Ciglera ve výběru z jeho rozsáhlého díla z let 1957-2009. ”Výběr prací, které zde předkládám jako ukázky toho, čím jsem se zabýval ve svých prostorových úvahách ve skle a v prostředí krajiny, zamýšlel jsem je především jako podnět k vašemu vlastnímu přemýšlení o těchto tématech…” V podobném rozsahu se připravují publikace o skle, o kresbě a o šperku a designu.

Doc. akad. sochař Václav Cigler (1929, Vsetín) je mezinárodně uznávaný autor v oboru sklo. V letech 1951-57 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Josefa Kaplického. V roce 1965 založil a do roku 1979 vedl ateliér Sklo v architektuře na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Jeho tvorba je zaměřena na plastické objekty z broušeného optického skla, návrhy a realizace osvětlovadel a šperků, kresby, prostorové projekty a kompozice pro architekturu. Vytvořil 21 realizací ve veřejném prostoru. Své práce představil na mnoha samostatných a kolektivních výstavách v České republice a v zahraničí. Jeho díla jsou zastoupena v řadě významných soukromých i veřejných sbírek - Praha, Brno, Olomouc, Louny, Litoměřice, Bratislava, Rotterdam, Corning, London, Berlín, Düsseldorf, Karlsruhe, Coburg, Curych, Amsterdam, Frankfurt a. M., Leyden, Paříž, Montreal, Sapporo, Tel Aviv aj. Za svou tvorbu byl odměněn řadou domácích i zahraničních cen a vyznamenání. Jako umělec i pedagog velmi výrazně ovlivnil myšlení a tvorbu několika generací umělců. (Založil/a: gabce)