Einsteinova krev

Einsteinova krev Originální název: The Einstein Girl

Paseka - 2014
ISBN: 978-80-7432-435-2

Paseka (2014) 978-80-7432-435-2 360

Krátce před nástupem Adolfa Hitlera k moci najdou dva chlapci v lese za Berlínem nahou, zřejmě umírající dívku. Poté, co se probere z bezvědomí, mladá žena neví, kdo je, trpí ztrátou paměti. Jedinou stopou je vedle ní nalezená pozvánka na přednášku Alberta Einsteina. Psychiatr Martin Kirsch, kterého případ zaujme, odhalí dívčiny geniální matematické schopnosti a začne objevovat záhadné souvislosti jejího života. Má snad dívka s Einsteinem společného i něco víc, než je zájem o jeho práci? Kirsch se vydává do Curychu a začíná tušit, že tento psychiatrický případ je jeho poslední. (Založil/a: Laponka)

mosem
  12. 12. 2015, 15:11
Kde končí realita a kde začíná fikce? Věčná, a vděčná otázka, díky které je mnoho knih tak přítažlivých. Tato kniha, díky které si čtenář, pro kterého je jméno Alberta Einsteina spojeno jen s vědou a několika málo dalšími informacemi, uvědomí existenci ještě další "člověčí" roviny jeho života. A dokáže se možná na něj dívat i z jiného úhlu. Možná jej to dokonce bude inspirovat k hlubšímu zájmu o osobnost AE. Kniha však není jen informaci o něm, ale současně v ní nacházíme i pohled na počátek "vědeckého rasového výzkumu" v Německu 30. let, na období nástupu Hitlera k moci. I kdyby tomu tak nebylo, je kniha nesporně zajímavým čtením, které svoji dramatičnost graduje, byť některé pasáže z teorie fyzicky jsem doslova protrpěl. Já však knihu jako čistou fikci vnímat nedokázal, a tak samotný závěr mi přišel až příliš účelový. Stejně jako některé okamžiky, které se odehrávají v čase a místech, kdy a kde se skutečně odehrát nemohly. Za tyto dvě drobnosti jsem autorovi umazal jednu hvězdičku.
Astonius
  4. 6. 2016, 14:02
Kniha měla atmosféru a dobře se četla, i když chvílemi byla příliš zdlouhavá nebo odběhla od tématu na dobu delší, než by se mi líbilo. Vím, že jméno Einsteina obsahuje již v názvu, ale byla bych radši, kdyby se jeho postava v knize "fyzicky" neobjevila, postačil by mi děj jen z jeho okolí - navíc když jde o fikci. Použitý styl - tedy vyprávění prokládané dopisy, což příliš nemiluji - byl kupodivu dobře zvolený, čtenář netápal a krásně si dokresloval situaci a děj z pohledu jiné osoby. Celkově knihu hodnotím kladně, ale jako lepší průměr, něco jí prostě chybělo - něco, co by ve čtenáři probudilo emoce.