Terminologie a symbolika užívaná soudobou extremistickou scénou

Terminologie a symbolika užívaná soudobou extremistickou scénou Originální název: Terminologie a symbolika užívaná soudobou extremistickou scénou

KEY Publishing s.r.o. - 2011
ISBN: 978-80-7418-103-0

KEY Publishing s.r.o. (2011) 978-80-7418-103-0 317

"Extremismus v jakékoli své podobě a projevech je fenoménem současné společnosti, který je přímo závislý na stavu společnosti, v níž se projevuje. Jedná se tedy o jakýsi „lakmusový papírek“, který upozorňuje na nedostatky ve společnosti. Je třeba si uvědomit, že ocitne-li se společnost ve stádiu, v němž značně narůstají vnitřní sociální rozpory, které společnost není schopna nebo ochotna řešit, je naprostá většina extremních, resp. extremistických aktivit bezprostřední reakcí na ně.

Projevy extremismu však nelze v žádném případě tolerovat a je nutno striktně odlišit extremismus od radikalismu. Často bývá velmi složité určit, kdo je či není extremistou, protože hranice mezi extremismem, radikalismem a normalitou je velmi široká a nejasně formulovatelná.

Tato publikace obsahuje v současnosti často užívanou obrazovou symboliku, dále i symboliku Waffen-SS, které jsou oblíbené jak v kompletní podobě, tak jejich segmenty a části, dále pak číselné kódy a zástupné symboly užívané soudobou neonacistickou scénou a dále i slovník pojmů, které se k problematice soudobého konceptu neonacismu vážou.

Publikace byla vydána v rámci řešení integrovaného výzkumného úkolu č. 3/7 „Metodika prevence, odhalování a dokumentace trestné činnosti s extremistickým podtextem“ na Fakultě bezpečnostně právní jako součást výzkumného projektu Policejní akademie ČR v Praze „Analýza bezpečnostních rizik společnosti a jejich transfer do teorie bezpečnostních systémů“ na léta 2011 – 2115."

(Zdroj: zadní obálka knihy) (Založil/a: Ducii)

Ducii
  26. 3. 2014, 17:53
Nápad na knihu? Geniální. Myslím, že něco takového je dobré sestavit. Provedení? Příšerné.

Za prvé, jsou zde gramatické chyby. "Francouzi vzpouru potlačily..." na straně 108 asi bije do očí úplně každého, nemluvě o tom, že autoři zapomněli skloňovat slovo Falanga. Takové chybky bych přehlédla, kdyby ale nebyly doprovázeny dalšími - mnohem závažnějšími totiž těmi terminologickými (po chvíli čtení jsem si totiž musela začít psát zhruba seznam nesmyslů). Obecně lze shrnout, že autoři si pletou pojmy a dojmy a za fašistické označují každý pravicový autoritářský směr. To je ale z politologického hlediska nesmysl - říct o peronismu nebo frankismu, že to jsou fašismy, to může opravdu velký ignorant, který o fašismu, peronismu a frankismu neví vůbec nic. Když pak autoři píší o šipkové křížové straně, tak už se musím jen smát. Asi mysleli Šípové Kříže. Tím ale výčet problémů v knize zdaleka nekončí. Třetí skupina problematičností by se dala nazvat organizační. Jednak jsem měla pocit, že čtu knihu o terminologii a symbolice (neo)nacistů, o ostatních tam toho bylo opravdu málo a spíše to narušovalo text. Vypisování 38. divizí SS mi přišlo trochu mimo téma. Neustále omýlání některých informací taky nebylo třeba. Problematické definice slov skupina, hnutí apod., které byly definicemi spíše termínů "extremistická skupina", "extremistické hnutí" apod. No a vrchol všeho - častý zdroj informací = Wikipedie.

Kdepak takhle dobrá kniha nevypadá. Být autorem, styděla bych se za takové dílo a věřím, že něco takového by stěží prošlo jako třeba nějaká magisterská práce nebo tak něco. Úroveň tohohle díla je totiž dost odstrašující, přitom to mohla být velmi zajímavá a poučná kniha toho, na jaké termíny a symboly si dávat bacha...