Jak se vypořádat se studem a vinou

Jak se vypořádat se studem a vinou

Návrat domů - 2008
ISBN: 978-80-7255-174-3

Návrat domů (2008) 978-80-7255-174-3 104

Stud je pocit. Může, ale nemusí souviset s něčím, co děláte. Někdy přijde zcela nečekaně. Někdy pomáhá, jindy přináší zkázu. Pro některé lidi je stud základním životním postojem. Žijí v neustálém sevření, protože ať se obrátí kamkoli, a ať udělají cokoli, vždy se cítí zahanbeni… Vina ve svém základním významu je především „stav“. Pojem viny a jeho protiklad, nevinnost, nám umožňuje vytvářet v životě morální úsudky. V současné době máme sklon soustředit se na subjektivní stránku věci. Někdy se lidé zabývají spíše pocitem provinilosti než samotnou vinou. Můžeme si ale představit soudní jednání. Pokud jste obviněni, víte, že může padnout jen jeden ze dvou verdiktů. Buď soud či porota dospěje k závěru, že jste nevinen, a pak od soudu svobodně odejdete. Pokud bude ovšem rozsudek znít „vinen“, ponesete sankce, které vám soud nařídí. Jde pouze o to, zda jste porušili určité objektivní pravidlo – zákon. Mnohé z našeho každodenního jednání bychom měli posuzovat podobně. Práce Dana Greena a Mela Lawrenze přináší praktické postřehy, jak odlišit stud a vinu, falešné obviňování od skutečného provinění. Pomáhá nám zaujmout správné postoje a učí, jak se můžeme se studem a vinou správně a čestně vyrovnávat. (Založil/a: Laděnka Šušu)

Daniel Green Daniel Green

Mel Lawrenz Mel Lawrenz