Smečka z Bagdádu

Smečka z Bagdádu Originální název: Pride of Baghdad

Comics Centrum - 2010
ISBN: 978-80-86839-39-4

Comics Centrum (2010) 978-80-86839-39-4 136

Během bombardování Iráku Američany v dubnu roku 2003 utekla z bagdádské zoologické zahrady smečka vyhladovělých lvů. Plná zmatku se toulala ulicemi města, až ji zastřelila americká vojenská hlídka. Tento skutečný příběh posloužil scenáristovi Brianu Vaughanovi jako základ jeho prvního románu v obrazech o skutečné ceně svobody. Smečka lvů se dostane ze zajetí a postupně odhaluje pravidla nového, pro ni nepoznaného světa. Smečka není jednotná v názoru na nově vzniklou situaci. Lvice Núr si touží vydobýt svobodu vlastní silou, jejím protipólem je stará poloslepá Safa, pro kterou je její pohodlí důležitější než volnost. Smečku doplňují samec Zill, pragmatický, pohodlný bojovník a mladý lvíček Ali, jediný z celé smečky narozený v zajetí.
Jak citlivé a aktuální téma kniha zpracovává lze dokumentovat tím, že přes nadšené reakce čtenářů i renomovaných kritiků nebyla nominována na žádnou z prestižních comicsových cen. Přesto se Smečka z Bagdádu v USA několikrát dotiskovala a ve světě vyšla v mnoha jazykových mutacích. Oceněny nebyly ani kresby výtvarníka Nika Henrichona, ačkoliv patří k tomu nejkvalitnějšímu, co je možné v současné comicsové tvorbě vidět. Zvířata v jeho podání dokážou přesně vyjádřit své pocity i myšlenky a prostředí Bagdádu působí velice autenticky. Detailní akce střídají panoramatické dvoustrany a chvílemi se zdá, jakoby ze stránek oslepovalo ostré irácké slunce a vystupoval pouštní prach. Oběma autorům s autentičností pomáhali blogeři z Iráku, vojenští fotografové i američtí vojáci. (Založil/a: matrosh)

matrosh
  13. 9. 2010, 16:11
tohle je jedno z nejzásadnějších komiksových děl, které u nás vyšli. Osobně bych byl rád, kdyby si ho zkusili prečíst hlavně lidé co komiksy nečtou. už jenom proto aby i v zemi čtyřlístku zjistili, že komiks tady není jen proto aby pobavil předškolní drobotinu. Malé mistrovské dílo, které podobně jako ezop ve svých bajkách používa postavy zvířat, k tomu aby mluvil o nás a přinutil nás zamyslet se nad světem ve kterém žijeme a i nad tím jak s ním sami nakládáme.
Richs
  27. 9. 2012, 12:40
Skvělé originální téma (podle skutečné události) a naprosto skvělá kresba Nika Henrichona - jen víc takových komiksů!!!
Teranell
  10. 1. 2011, 11:36
Plnokrevné strhující drama podle skutečné události. Nepatřím k lidem, kteří by se nechali rozfňukat filmem nebo knížkou, všehovšudy se to zatím podařilo jen Myším a lidem od Steinbecka - Smečka z Bagdádu byla byla druhá. Jeden z nejlepších příběhů popisujících boj o svobodu a o holý život, které se v posledních letech objevily. Pět hvězdiček i za mistrné grafické zpracování!