Svět v ústech

Svět v ústech

Nezjištěno / Jiné - 2013
ISBN: 978-80-87836-01-9

Nezjištěno / Jiné (2013) 978-80-87836-01-9 60 Nakladatelství U Veverky

Reedice básnické sbírky českého exilového básníka, která byla napsána během několika měsíců (srpen-listopad) v australském Melbourne.

V úvodu své sbírky představuje Josef Tomáš výňatky z rozhovoru, který poskytl astrofyzik Paul Davies televizní společnosti ABC. Jeho základem je Daviesovo tvrzení, že lidé mají obavu z vědeckých oborů a proto nemohou vnímat svět kolem sebe v jeho celistvosti. Strach z matematiky má například za následek, že "je jim přístup k poezii přírody odepřen." Pravě tuto úzkost autor v tomto cyklu odmítá a vědomě navazuje na Daviesova slova, jemuž také tento soubor veršů dedikoval. Společně s tímto fyzikem a kosmologem sdílí Tomáš názor, že naše planeta a její vývoj byl utvářen působením vesmírných zákonů, jejichž vliv sahá až do dnešních dnů. Jen díky jim můžeme sledovat mnohostrannost a komplikovanost bytí a existence, jen díky jim jsme prostoupeni vírou, láskou a nadějí a můžeme tak v pokoře a úžesu vnímat všechny vysvětlitelné i nepochopitelné záhady života. (Založil/a: dadlinka)