Dopisy z ostrova Skye

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Motto - 2014
ISBN: 978-80-267-0122-4

Motto (2014) 978-80-267-0122-4 280

Píše se rok 1912. Čtyřiadvacetiletá Elspeth nikdy neopustila svůj domov na ostrově Skye. Když dostane dopis od studenta Davida Grahama až z daleké Ameriky, začnou si pravidelně dopisovat a jejich přátelství přeroste v lásku. Elspeth je ale vdaná a David je vyslán do Evropy jako řidič sanitky na západní frontě. Elspeth nezbývá nic jiného než se na modlit, že válku přežije.
Druhá rovina příběhu se odehrává roku 1940. Elspethina dcera se zamiluje do válečného pilota.. čeká ji stejný osud jako její matku? (Založil/a: TeJoUsHeK)

Peetuliska
  13. 7. 2015, 10:07
Celá kniha je psaná v podobě dopisů mezi básnířkou Elspeth a jejím obdivovatelem Davidem, kdy můžeme sledovat, jak u nich postupně vzniká přátelství a láska. V současné rovině společně s Margaret, dcerou Elspeth hledáme, jak to tehdy skutečně bylo a kdo je jejím otcem.

V první řadě se mi líbilo, že kniha brnkala na romantickou strunu a neskrývala to, nedělala ze sebe něco co není. Místy byly věty až moc košaté a "červené", ale asi jsem to v momentálním rozpoložení ocenila. Kniha se mi líbila, četla se dobře, oddychová, nenáročná četba.
teite
  22. 7. 2014, 12:17
Mně tedy kniha připadala dosti nepoutavá. Čekala jsem podle názvu, že bude autorka více pracovat s místem, kde hlavní hrdinka žije (magický ostrov Sky), ovšem kniha se mohla stejně dobře jmenovat dopisy z jakéhokoli jiného ostrova (a to jen proto, že se hrdinka bojí cestovat lodí, jinak by to mohlo být doslova odkudkoli). Hrdinčino chování bylo nekonzistentní (údajně toužila po vzdělání, ale cestou na univerzitu nebyla schopna nastoupit na loď, pak ovšem vcelku bez problémů opakovaně cestuje za "dopisním přítelem"...) a stejně tak chování jiných, veškeré dějové zvraty předvídatelné. Zklamalo mě to, ale asi jsem prostě čekala příliš.
VenDulin85
  31. 5. 2015, 11:07
Přečteno za dva a půl dne, na konci spotřeba asi tří kapesníků a srdce rozerváno na kusy. Pokud Dopisy z ostrova Skye nejsou lepší nežli 'Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů', tak se mu aspoň téměř vyrovnají. Více ani není třeba psát, kniha se čte sama od sebe, postavy jsou vám blízké od první stránky a u válečných hrůz... uvažujete, jak byste se zachovali vy.
Demisha
  9. 7. 2014, 16:45
Neuvěřitelně poutavá kniha s neotřelým a originálním nápadem, který se jen tak nevidí. Nebo možná vidí, ale autorka jej zpracovala téměř dokonale. Kolikrát mi Elspeth s Davidem připadli mnohem skutečnější než lidé v mém okolí:)
Lofda
  26. 8. 2016, 1:25
Naprosto souhlasím s komentářem "rosa_linda" - nádherné čtení, chvílemi se až tajil dech.. ale ten závěr pro mě byl tak trochu zklamáním.. Neumím říct proč, možná až moc překombinované.. ? Nicméně dávám skoro plný počet bodů a rozhodně doporučuji!
Tom01
  16. 4. 2015, 18:16
až mne překvapilo, jak mne děj pohltil...přečteno za dva dny, po delší době výborné čtení s trochou nostalgie po dopisování
rosa_linda
  5. 1. 2015, 14:15
Román v dopisech ve dvou časových rovinách, které mají jedno společné – válku (první a druhou světovou). Autorka dokázala napsat fascinující příběh postupně vznikající lásky mezi skotskou básnířkou Elspeth z ostrova Skye a mladým Američanem Daveym, lásky, jejíž existenci si mnohem dříve než oba pisatelé dopisů uvědomí čtenář, natolik sugestivně je korespondence napsaná. Kniha se čte doslova jedním dechem, odvíjející se příběh lásky je prokládán korespondencí Elspethiny dcery Margaret, jež se díky náhodně objevenému dopisu od Daveyho rozhodne pátrat po pro ni neznámé části životního příběhu své matky. Společně s Margaret s napětím očekáváme, jaké bude rozuzlení celého příběhu. A v té chvíli, zhruba v poslední pětině knihy, najednou příběh začne ztrácet napětí i citový náboj a stane se téměř „šestákovou“ historkou z červené knihovny. Jakkoli do té doby romantická láska mezi Elspeth a Daveym postrádala i pouhý závan sentimentality, ke konci knihy jakoby si autorka najednou s příběhem nevěděla rady a ukončí jej ve stručném happy-endu, jež je jednak působí poněkud nepravděpodobně, jednak pro mě naprosto postrádá ono napětí mezi oběma hlavními hrdiny. Skvěle napsaný příběh se závěrem, jenž byl pro mě velkým zklamáním. Naštěstí pro ony čtyři pětiny výborného čtení rozhodně stojí za to knihu si přečíst. Za to tedy dávám čtyři z pěti hvězdiček.