Metuzalém

Podtitul: O stárnutí a stáří

Karolinum - 2014
ISBN: 978-80-246-2464-8

Karolinum (2014) 978-80-246-2464-8 228

Vyprávění o stáří je vyprávěním o čase, biologii a medicíně, ale také o smrti, lásce, tvořivosti, štěstí a moudrosti. Metuzalém byl název šestnáctidílného pořadu o stárnutí a stáří vysílaného Českou televizí v roce 2012. Při psaní literárního scénáře bylo nejtěžší určit a sestavit skutečnosti a souvislosti tak, aby se vešly do patnácti minut jednoho televizního dílu. Poznávání světa totiž připomíná několikarozměrnou časoprostorovou síť. Ke scénářům převedeným do knižní podoby a v textu značeným kurzivou jsou připojeny úvahy, vzpomínky, asociace i reflexe, které mně šly hlavou při psaní, natáčení, rozmluvách se členy štábu, v průběhu projekce i povídání s diváky a kritiky. Také v nich je o fyzice a biologii, ale i o lidech, které jsem v životě potkal; o strachu, vězení a psychiatrických zařízeních jako o spojitých nádobách; o Johanu von Guddenovi a jeho královském pacientu, o včelím mozku a Čingischánovi; o americkém prezidentu Jeffersonovi a míšence Sally Hemmingsové i dětech, které spolu měli; o sebevraždách i práci s vědeckými informacemi, o Sigmundu Freudovi v r. 2012 a také o zombie science... (Založil/a: TeJoUsHeK)

Cermag
  24. 8. 2016, 17:00
Opět parádní kniha v kvalitách p. Koukolíka. Kniha je členěna do kapitol, nicméně v každé kapitole se člověk dovídá věci v posloupnosti tak, jak plynou myšlenky autora, nicméně to není na škodu. Některé věci se prolínají s předchozími díly, většinou však z jiného pohledu. Ve výsledku zajímavá kniha o stáří s přesahem do jiných oborů a pohledů