Rodinný ústav

Rodinný ústav Originální název: Fun Home - a Family Tragicomic

Argo - 2008
ISBN: 978-80-7203-936-4

Argo (2008) 978-80-7203-936-4 232

Alison Bechdelová shromáždila obrázky, které si malovala od sedmé třídy, deníky, které si psala od deseti let, mapy jednoho malého městečka v Pennsylvánii, staré papírky se seznamy nákupů, fotky, dopisy, vstupenky, a od matky dostala krabici dopisů po otci. Za nejméně přesný materiál považuje svoje vzpomínky. Několik let pracovala jako při terapii na svém knižním debutu: rodinné tragikomedii o svém úzkém, ale složitém vztahu s otcem. Kdybych si ten příběh měla vymyslet jako spisovatelka, nestál by za nic, tvrdí Bechdelová. Přesto vzniklo vzácně komplexní literární dílko, které zaujme jak svými ilustracemi, tak doprovodným textem. (Založil/a: shark!)

Alison Bechdel Alison Bechdel
*10.09.1960

antoniana
  23. 12. 2014, 9:33
Rodinný ústav mě uchvátil. Je dost mnohovrstevné dílo, bylo mi líto, že jsem nečetla všechny knihy, na které se Alison odkazuje. Autorka nevypráví chronologicky, skáče z minulosti do přítomnosti a zpět, aniž by to narušilo celek vyprávění. Další věc, která se mi dost líbila, byla absence patosu a kýčovitosti. Je to o hledání odpovědí bez toho aniž by sklouzla k sebelítosti. Poslední tři obrázky byly naprosto úžasné.
edulla
  18. 9. 2016, 22:12
Díky druhé knížce této autorky (Lesby k pohledání) jsem na její jméno zareagovala, když se knížka povalovala v městské knihovně. Tak jsem ji hned zatáhla do své nory a přečetla za jeden večer. Musím uznat, že tahle knížka je ještě lepší než výše uvedené. Jedna rovina člověka vyloženě baví (skryté vtípky a postřehy). Druhá je víceméně smutná, a to dost. V případě obou knih mne překvapilo, že i něco na první pohled tak slibujícího zábavu může nést na svém pozadí docela vážné věci a skutečné lidské osudy. Vřele doporučuji. Výstižné, osvěžující, k popřemýšlení.