Pan Probaštin

Pan Probaštin Originální název: Господин Прохарчин

Volvox Globator - 2006
ISBN: 80-7207-605-1

Volvox Globator (2006) 80-7207-605-1 44

Miniatura z roku 1846, která představuje jednu z postaviček petrohradského života. Skromný a nenápadný pan Procharčin, jak se ukáže po jeho smrti, byl vlastně boháč, který si za život naspořil pěkné peníze. Povídka připomíná podobnou figurku z Nerudových Povídek malostranských. Mistrně zachycené charaktery i příznačné prostředí starého Petrohradu způsobují, že tyto příběhy nestárnou a poskytují čtenáři jedinečný zážitek.

HPL
  15. 12. 2014, 17:22
Od Dostojevského jsem si chtěl už dlouho něco přečíst, ale tloušťka jeho děl a můj přecpaný seznam k přečtení mi v tom poněkud brání. Na návštěvě u kamaráda jsem objevil tohoto mrňouse a řekl si, proč nezačít zrovna s ním. A jaký je výsledek? V podstatě tomu není co vytknout - zkrátka trocha té společenské satiry - nicméně mě ale povídka ničim nezaujala. Budu muset holt dát Dostojevskému ještě jednu šanci s pořádným románem...
Bolkonskij
  19. 2. 2013, 17:47
Dostojevskij Nedostojevskij. Je tam znát období před popravou, je to vtipné a veselé. Na rozdíl od jeho pozdějších děl.