Bubble

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Knižní klub - 2014
ISBN: 978-80-242-4377-1

Knižní klub (2014) 978-80-242-4377-1 448

BUBBLE završuje trilogii originálních švédských krimirománů o prostředí IT technologií a sociálních sítí, jejich ovládání a zneužívání. GAME a BUZZ rozehrály nevyzpytatelnou Hru o (ne)alternativní (ne)kontrolované (ne)virtuální realitě. Hlavní hrdina HP se sice snaží ze Hry vymanit, ale poté co jeho sestra Rebecca narazí na jistou léta neotvíranou bankovní schránku, nebezpečí je zpět. A větší než kdy předtím... BUBBLE přináší dramatický a aktuální příběh o tom, jak se snažíme budovat bubliny bezpečí ve světě, který je nepřetržitě digitálně sledován. Velké i malé bubliny však mají jedno společné: dříve či později prasknou... (Založil/a: Shmade)

Anders de la Motte Anders de la Motte
*??.??.1971

Eidalon
  4. 4. 2015, 8:54
. . . tím, kdo řídí budoucnost je ten, kdo vlastní minulost a kdo vlastní a ovládá minulost pak řídí budoucnost . . .

Hlavní myšlenka třetí knihy pana Anderse de la Motteho – Bubble (Game, Buzz, Bubble). Ikdyž autor v úvodním mailu třetí knihy stručně shrnuje děj dvou předchozích, je to jen připomenutí a osvěžení mysli svých čtenářů a určitě Vám nenahradí neznalost dvou prvních dílů. Ano, Bubble se bez předchozích dílů prostě neobejde, navíc dokončuje rozjetý příběh se všemi postavami a jejich příběhy.

Dominantní je opět příběh sestersko-bratrského dua - Rebecca a Henrik (HP) a pak již jen Hra a Pořadatel a všechno to ostatní . . .

Čte se to samo, děj odsýpá a vše co platilo a bylo vyřčeno neplatí a je zpochybněno. Spousta postav a mnoho identit, je někdy těžké se v tom vyznat a neztratit se. Opět se prolínají dvě roviny – děj kolem HP a děj kolem Rebeccy a pak záhadný strýček Tage a minulost . . .

Vskutku promyšlené dílko, kde Vás závěr opět dostane, když si již myslíte, že Game over je na spadnutí, přesunete se jen do dalšího Levelu, který Vás otočí o devadesedát stupňů jiným směrem.

Pro mne je tato trilogie velmi povedeným dílkem, kterému jako celek dávám nadstandardní čtyři hvězdy. Ikdyž příběh je fixí, všechny reálie jsou skutečné, známe je ze světa kolem sebe, stačí jen číst a všímat si okolí.

Každý díl přinesl hlavní myšlenku, která sama o sobě je silným mottem. Game skutečností, že lze přes lidské ego a jeho vášně ovládat jednotlivce až na hranici únosnosti – ideální návod, jak docílit všeho s cizí identitou a zcela beztrestně.

Buzz je pak ústřední svou hrou s informacemi a dezinformacemi šířící se přes internet bleskově a všemi směry. Jak snadné je pak lidem podtsrčit k uvěření cokoli . . . vždyť o tom píší všude, každý to ví . . .

No a Bubble to je ono vyvrcholení. Až budou všechny data o nás, našich penězích, nevěrách, nákupech, zdravotním stavu, rodinných vztazích, dispozicích a sklonům k tomu či onomu na jednom jediném místě, bude mít ten, kdo tomu „vládne“ mít neomezenou moc.

Znalost naší minulosti znamená ovládat naši budoucnost . . . děsivé a mrazivé a jak se zdá, tak i nevyhnutelné . . .

A nebo si dovedete představit vrátit se o 35 let zpět a nemít svůj PC, smartfone, tablet, online bankovnictví, online všeho, Facebook a všechno to ostatní? Technologie jsou dobrým sluhou a zlým pánem a jak se rodí další a další generace, tak ta, která zná život bez všech těch vymožeností, které nám dávají volnost a zároveň nás svazují, pomalu vymírá.

Ano, je to asi nevyhnutelné . . .
JarKun
  14. 5. 2016, 18:49
GAME rozproudila krev, BUZZ udržela tempo, ale člověk váhal, jestli ještě něco zbylo na BUBBLE. Zbylo. Rychlé, akční, svěží, napínavé až do konce. Tahle trilogie se určitě dočká i nějaké filmové podoby. Skvělé.
Francesco
  4. 7. 2014, 8:35
BUBBLE - závěrečný díl a srovnatelný kvalitou prvního dílu. Děj měl spád, nechyběl humor ale také napětí, akce a překvapivé zvraty. Těžko odhadnutelný konec se mi moc a moc líbil. Do poslední chvíle nebylo známo kdo je "Pořadatel". Celkově mě trilogie příjemně překvapila. Je to zase něco jiného než-li tradičně drsné, tíživé severské detektivky.
knihoshit
  26. 1. 2015, 11:44
Velmi povedené zakončení úspěšné trilogie.
Kvalitou se to s prvním dílem stále nedá úplně srovnávat, ale rozhodně to předčilo díl druhý.
Konec se mi opravdu hodně líbil.
Doporučuji každému, kdo četl dva předchozí díly, a k tomu třetímu se ještě neodhodlali.
Wanna play a game?
Dupla
  14. 9. 2016, 16:34
Jako u předchozích dvou knih - hodně napínavé, akční, strhující, děj rychle ubíhá a dobře se to čte!