Hraje Bůh kostky? Nová matematika chaosu

Hraje Bůh kostky? Nová matematika chaosu
Originální název: Does God Play Dice? The New Mathematics of Chaos by Ian Stewart

Dokořán - 2009

Dokořán (2009) 432

Název Stewartovy knihy je narážkou na výrok Alberta Einsteina "Vy věříte v boha hrajícího v kostky a já v dokonalé uspořádání a zákonitost". Vědecké zkoumání chaosu však nutí odborníky přehodnotit tento Einsteinův postoj, protože tváří v tvář chování vesmíru vypadá najednou nedostatečně. Teorie chaosu prokázala, že malé systémy, které podléhají přesně definovaným zákonitostem, se přesto mohou chovat náhodně. Možná že i ve vesmíru, v němž vládne zákonitost a pořádek, je přesto místo na božskou hru v kostky. Stewart ve své knize odhaluje vesmír, ve kterém není nic takové, jak se zdá, a komplikovaná matematika chaosu je díky jasnému a důmyslnému výkladu přístupná a zábavná.

www.dokoran.cz (Založil/a: zurivymlok)

H0nzy
  25. 5. 2013, 21:05
Ale jo, dalo se to prelouskat. Misty trochu slozitejsi, ale clovek se alespon zamyslel. Hawking je lepsi, ctivejsi a lip vysvetluje.