Andymon

Andymon Originální název: Andymon
Poprvé vydáno celosvětově: 1982

Smena - 1987

Smena (1987) 312

Vesmírom už tisíce rokov putuje kozmická loď, akási Noemova archa. Keď sa jej cesta chýli ku koncu, v inkubátoroch sa rodia deti. Starajú sa o ne robotické pestúnky a robotickí vychovávatelia. Rozprávač príbehu, jeden z prvých osadníkov na lodi, nás oboznamuje so svetom dospievajúcich detí a s úlohami, aké na nich čakajú v dospelosti, keď prevezmú velenie nad loďou. Nadchádza rozhodujúca etapa zápasu s prírodou na nehostinnej planéte Andymon. Posádka kozmickej lode pomocou poznatkov uložených v pamäti komputera a génovej banky obsahujúcej biologické dedičstvo Zeme vytvára z planéty novú vlasť. V dlhom procese overovania, výskumov a čakania, zápasu o pretvorenie planéty, zápasu s prírodou, ale aj s konfliktmi vyplývajúcimi zo psychiky preťaženej nepriaznivými okolnosťami, sa postupne ukáže, že ľudia vedia prírodu pretvoriť iba vtedy, ak k nej pristupujú s vedomím, že sú jej súčasťou. Zároveň si však uvedomujú, že oveľa ťažšou úlohou je organizovať spolunažívanie osadníkov. (Založil/a: tlllk)