Germánie

Germánie

Podtitul: Kniha o poloze, mravech a národech Germánie

Originální název: Germania

Jde o dílo etnografické, popisující společnost barbarských Germánů. Pramenem Tacitovi byly hlavně údaje Plinia Staršího, který sloužil ve vojsku na severních hranicích. Tacitus měl i jiné písemné prameny, nic ve spisu však nepochází z přímé zkušenosti autora. Nejprve se obecně pojednává o původu a současných zvycích Germánů, pak jsou vypočítávány jednotlivé germánské kmeny. Vylíčení života barbarů posloužilo Tacitovi k nepřímé kritice římské společnosti. Spisovatel však měl zájem o Germány i z toho důvodu, že viděl v severním pomezí říše nejvhodnější oblast pro její územní rozšíření. To podporovala i Trajánova zahraniční politika, vedoucí k zájmu Římanů o severní barbarské sousedy. (Založil/a: Alduin)

Publius Cornelius Tacitus Publius Cornelius Tacitus
*kolem roku 5 - †okolo roku 1

Alduin
  26. 4. 2014, 18:41
Pro historiky je tato kniha nutností. Pro ostatní, kteří se chtějí něco naučit o Germánech, vřele doporučuji. Je to jeden z fundamentálních dějepisných spisů přímo z blízkého odobí života starých Germánů. Nepřesnosti zde jsou, většinou jsou opraveny v poznámkách na konci knihy.