Originální název: Allegiant

CooBoo - 2016
ISBN: 978-80-7544-077-8

CooBoo (2016) 978-80-7544-077-8 368
CooBoo (2014) 978-80-7447-405-7 360

Nejočekávanější a nejvíce strhující kniha letošního roku! Tris a Tobias jsou opět spolu, ale společnost a systém, v kterém oba vyrůstali a kterému oba věřili, je v troskách. Systém frakcí je kompletně rozvrácený, rozhoří se souboj mezi jednotlivými vůdci toužícími po moci, ale všichni ve skutečnosti touží po jediném – po pomstě. A svět za plotem obklopujícím celé město se zdá ještě nemilosrdnější. Pokud však Tris chce ochránit své blízké, musí se vydat právě za hranice svého rodného Chicaga. A zde odhalí tajemství, které je ještě více šokující, než čekala. (Založil/a: janeicka)

Veronica Roth Veronica Roth
*19.08.1988

Magyana
  8. 4. 2014, 16:12
Obsahuje spoiler spoiler Nechci spoilerovat příliš, takže se budu snažit mlžit, ale něco z mých pocitů prostě musí ven.

Moje reakce v průběhu knihy byly zhruba takové: nuda, nic moc děj, něco málo akce, ach jo, autorka už zase někoho potřebovala zabít? Kecy, nuda, kecy... cože? tohle má být jako logický vysvětlení? A TOHLE má být taky logika? COŽE?????? PROČ? NO TO SNAD NE! CO JE KRUCINÁL ŠPATNÝHO NA HAPPYENDECH??????? (********************) - co hvězda, co sprosté slovo na adresu autorky.
Asi tak.

Odteď hodlám tuto sérii považovat za dvojdílnou, protože trojka je totálně na hlavu postavená. Logika veškerá žádná, vysvětlení, kterých se čtenářům dostane, jsou mizerná, nedomyšlená. V knize jsou zdlouhavé pasáže, při kterých se prostě nudíte. Konec je otřesný - osobně z něj mám pocit, že už se toho všeho chtěla autorka zbavit.

Takže pokud se do trojky i přes to všechno, co jsem sem v afektu vychrlila, chcete pustit, byli jste varováni. Osobně si myslím, že si skvělá Divergence zasloužila lepší závěr.

Ale kdo ví, třeba se mnou nebudete souhlasit...
janeicka
  19. 6. 2014, 10:49
Jelikož jsem zvyklá série dočítat, byla jsem nesmírně zvědavá, jak právě tuto autorka zakončí. A musím uznat, že se jí to povedlo. Aliance se mi asi líbila ze všech tří dílů nejvíc, už byla taková dospělejší, neřešily se tolik vztahy mezi teenagery a vzhledem k velkému odhalení z konce předchozího dílu se mi celkové vysvětlení moc líbilo. To samé mohu říct i o konci, právě takové mám ráda - a kdyby to tak nedopadlo, tak bych se moc zlobila, Trisino rozhodnutí mi přišlo naprosto logické vzhledem k její povaze. Za takový konec autorku chválím, nakonec nebylo marné si celou sérii přečíst :-)
Bloodym
  21. 4. 2014, 0:07
Kamarádka knihu četla přede mnou a celkem dost mě vyděsila. Díky tomu jsem třetí díl četla s malými očekáváními. A nakonec jsem byla překvapená. Vlastně se mi líbil. Ačkoliv mám pár výhrad - nejen k tomuto dílu, ale k celé trilogii - jsem vlastně spokojená. Rozhodně o dost víc než třeba se Sílou vzdoru, která mě neoslovila při prvním, druhém ani třetím čtení. Na konec si rozhodně stěžovat nebudu, od tohohle druhu knih se většinou očekává happyend a tak jeho absence byla příjemná. Smrt postavy odpovídala charakteru a nebyla zbytečná.
Jadelaine
  20. 7. 2016, 20:46
Obsahuje spoiler spoiler Jsem ze závěru knihy dost rozčarovaná. Mám pocit, že většina autorů se v poslední době asi kloní k názoru, že i náznak happyendu je pod úroveň moderní literatury a nemůže se tím zařadit mezi kvalitní literaturu. Tenhle trend se mi vůbec nelíbí...Nechat čtenáře probrečet konec knihy a odnést si poslední dojem asi jako z pohřbu není úplně fér
PeťkaW.
  30. 3. 2015, 14:11
Abych byla upřímná, čekala jsem od téhle série něco úplně jiného. První díl se tvářil spíše jako akční fantasy a já doufala, že se v podobném duchu ponesou i pokračování. Místo toho jsem dostala přehršel nepromyšleného a nepropracovaného sci-fi, což bylo poměrně nepříjemné překvapení. Knihy jsem dočetla vlastně jen z jediného důvodu - nesnáším rozečtené série. První díl byl dobrý, ale následující dva díly pozitivní dojem zabily. Nedoladěné, zmatkovité, nedotažené, nelogické... a kupa dalších a dalších "ne-". Za celou dobu jsem si nebyla schopná vytvořit k většině postav nějaký vztah a když už jsem si ho udělala, tak je autorka nechala naprosto zbytečně zemřít. Veronica Roth se měla držet rozjetého konceptu a zbytečně nezabředávat do utopických myšlenek a postapokaliptických teorií. Zklamal mě i závěr, i když byl dost předvídatelný. Jedno velké patetické gesto hlavní hrdinky totiž 3 celé knihy opravdu nezachrání a ještě patetičtější truchlení jejího přítele, také ne. Věřím, že si série o Tris najde hodně fanoušků, ale já se k ní rozhodně vracet nebudu a musím říct, že tohle je opět vzácná výjimka potvrzující pravidlo, a to sice v tom, že film je lepší než kniha.
ondrasek
  20. 10. 2016, 11:26
Aliance je slabá. Nejslabší.
Magyana to ve svém komentáři vystihla nejlépe. Většina knihy jsou keci a nuda.
Akorát s ní nesouhlasím v tom, že by kniha měla končit happyendem. Naopak, ve mě nechávají nejvíce dojmů knihy, které skončí blbě. Moc jich není, ale např. na Kingovo Zhubni nezapomenu.
Aliance ve mě ale přílišné množství dojmů nezanechala (tedy těch kladných). Za ten wrong end jsem chtěl dát hvězdičku nahoru, ale když začal Tobias na konci knihy rozmrkávat slzy, začal jsem se smát.
Jako blázen.
A tu hvězdu zase rychle vzal zpět.
Takže * *.
Ivet
  17. 11. 2014, 14:07
Výborně rozjetý příběh se nakonec dočkal průměrného konce. Sice se tento závěr od klasických děl tohoto typu hodně liší, ale jeho poselství je zastíněno patetickým teenagerovským dramatem a zbytečnými a vskutku nelogickými ztrátami na životech. Ani svět za plotem Chicaga nebyl tak šokující, jak bylo slíbeno, a potenciál předchozích dílů tak byl definitivně ztracen v dalším hledání viníků všeho zla, které se Tris a jejím přátelům přihodilo.
Autorka se nejspíš nechala inspirovat od Stephenie Meyer, která v Rozbřesku (poslední díl ságy Stmívání) také přidala dalšího vypravěče, aby byl děj zajímavější než v předchozích dílech. Bohužel to tentokrát nefungovalo a často se mi stávalo, že jsem se musela vracet na začátek kapitoly, abych se ujistila, kdo ji vlastně vypráví. Také samotné přidání Tobiase jako druhého vypravěče bylo ve své podstatě velmi spoileroidní.
Celkově se však poslední díl neodchyluje od myšlenky celé série. Některé postavy se dokonce dále vyvíjí, ať už kladně nebo záporně, a tak stojí za to to s knihou dotáhnout až do toho ne až tak nečekaného konce.
Vikyna
  24. 8. 2015, 20:51
Tak takový konec jsem nečekala a podobně jako ostatní mě dost naštval! :)) I když tohle autorčino rozhodnutí pominu, bylo to takový nějaký... zmatený. Spousta prvků by si zasloužila víc prostoru, některým by naopak neuškodilo vzít je trochu víc zkrátka. Také mi vadilo ustavičné skákání mezi jednotlivými hrdiny, z jejichž pohledu byl příběh vyprávěn, v několika místech jsem se v tom docela ztrácela. Když už ich-forma, tak z pohledu jednoho hrdiny, do kterého se čtenář může řádně vžít. Takhle se něco nakouslo a pokračujeme vesele dál zase s někým jiným... Škoda, na předcházející díly tenhle nedosáhl.
Veronika
  30. 5. 2014, 17:47
Obsahuje spoiler spoiler Hm... Mám rada happyendy. A tiež mám rada do morku kostí premyslené, logické veci. Z toho dôvodu bolo rozuzlenie očakávané, ale pre mňa nedostatočné. Napísala som to tu niekoľkokrát a stále na tom trvám. Myšlienka a celý nápad považujem za vynikajúci. Spracovanie je ale trochu chabé a najviac to cítiť tu. Kým nad Divergenciou aj Rezistenciou som dokázala prižmúriť oči a vliať celú svoju nádej do Aliancie predpokladajúc, že autorka sa už trochu vypíše a logicky do seba veci zaklapnú, nestalo sa. Vysvetlenie je nedostatočné a miestami až smiešne. Rothová sa s tým určite mohla dlhšie pohrať. Séria si zaslúžila oveľa viac. Veľkým sklamaním sú pre mňa "nudné pasáže" a niekde to autorka vyslovene pokašľala. SPOILER:(pr. smrť Uriaha - prečo?!) KONIEC SPOILERU.
Osobnostný rozvoj Tris je však ukážkový, SPOILER: ale logika jej smrti (ubrániť sa smrtiacemu séru? Veď smrť nie je halucinácia!) úbohá KONIEC SPOILERU.
No a celý ten koniec sa mi aj napriek originálnosti vôbec nezdá... Mala som z neho pocit odfláknutosti a aj napriek tomu, že cieľovou skupinou sú násťročné, malo to na oveľa, oveľa viac.
Chcela som dať 2, ale neočakávaný záver (aj keď sa mi nepáči) si tretiu hviezdu jednoznačne zaslúži.
wendieta
  15. 4. 2014, 22:00
I když se mi nelíbí jak to skončilo (pořád nechápu, proč to autorka udělala), musím dát čtyři hvězdy. Děj byl skvělý, čtivý, napinavý. Ale ten konec? Vážně? Čtyřka se stal mým nejoblíbenějším knižním hrdinou. Už nemám slov. Vážně nečekaný závěr...
Radka Pařízková
  15. 3. 2015, 18:28
Sklamání. Jedno velké sklamání. Tato kniha mě natolik pohoršila a zničila, jak jen to bylo možné. Nejen že mě emocionálně odstavila asi na tři/ čtyři dny, ale nedala mi skoro žádné odpovědi na hromadu otázek! A ještě mě dokázala tak dokonale znechutit dnešní konzumní společností. To poslední ji ovšem nezazlívám.
Rumbelle
  2. 1. 2015, 10:54
Obsahuje spoiler spoiler SPOILER!!! Tenhle díl byl docela dobrý. Konec se mi vůbec nelíbil, protože nechápu jak může hlavní hrdinka umřít. Bulela jsem u toho jak malá. Do těch postav jsem se zamilovala a pak mi zabijou Uriaha a Tris. Nevím jestli budu někdy schopná to znovu číst. Velmi mě to zklamalo.
XZvire
  9. 8. 2014, 11:36
Aliance mě velmi zklamala. V první řadě vlastně zjistíte, že 3/4 knížky je v podstatě to samé co Rezistence, jen se to odehrává v jiném prostředí. Více méně se tam nic neděje, sem tam nějaká akce (ale velmi nudná akce), hodně moc, vlastně až příliš se řeší proč ten život ve frakcích vlastně takový byl.. Vztah Tobiase a Tris opět velké zklamání, jakoby ta láska mezi nimi tam byla jen proto, aby se v příběhu objevila i nějaká ta něžnost. Nechápu totiž proč se právě ve většině děje jen hádají a pak najednou jim přeskočí a zase se strašlivě milují jen aby ten příběh mohl skončit se slzami a vzpomínkami na Tris. Obdivovala jsem mladou autorku za Divergenci, Rezistence taky ještě ušla, ale Aliance jakoby byla napsaná v rychlosti a autorka to chtěla mít co nejrychleji za sebou.. Velké zklamání..Jediné plus má u mě autorka za to, že příběh neskončil tak úplně happyendem, jak je běžně zvykem..
kklepkaa
  30. 4. 2014, 9:03
Byla jsem zklamaná. Autorka se do své idee natolik zamotala, že nakonec mi z toho vyšel nelogický nesmysl, který se vlek třičtvrtě knihy. I když kniha byla celkem čtivá, měla jsem problém ji dočíst. Škoda, série měla rozhodně větší potenciál.
Ann-K.
  31. 12. 2014, 23:58
Obsahuje spoiler spoiler SPOILER!!!!! Mně se prostě třetí díl líbil!!!! :) jako celá série:) Ať si říká každej kdo chce, podle mě je série Divergence nezapomenutelná od začátku až do konce:) Škoda jen že víc jak polovina hlavních postav během třech dílů ,,vychcípala" :'( navíc mých oblíbených. Will- dobře, Trisiny rodiče-pohoda, (omlouvám se jestli sem na někoho důležitého zapomněla, Uriah- to už je trochu moc!!!! Tris???!!!!!! Tak trochu sem to čekala ale pořád sem si přála aby to tak nebylo:'( Ale někdy, aby se knížka povedla je třeba zabít třeba i hlavní postavu. To uznávám:) No a málem jsem zapomněla na početné ,,manželské" hádky Tobiase a Tris:D Pořád se nemohli na něčem shodnou ale byli si souzeni:) :) :)
Lerenika
  26. 9. 2014, 17:34
Obsahuje spoiler spoiler No, musim uznat, že tenhle díl byl asi nejslabší z celé série. Ale přesto byl lepší než mnoho jiných knih podobného žánru.
To, že nebyl happyend jsem naopak uvítala, i když vidím, kolik lidí naštval. Ta smrt byla nečekaná, ale pro mě to dávalo větší smysl, než kdyby to skončilo happy ever after.
Byly tam nudné chvíle a určitě víc akce jsme se dočkali v předešlých dílech. Bylo zde hodně vysvětlování a někdy to bylo trochu moc přehnaný. Pohled Tris/Tobias nebyl špatný, ale myslim, že bych Tobiasovu část oželela. Kromě konce.
Líbil se mi ale odpovídající rozvoj postav a vlastně myslím, že kniha ani jinak skončit nemohla. Kdyby jo, dala bych tomu nižší hodnocení než teď.
Plue
  18. 7. 2014, 20:23
Tenhle díl byl z celé trilogie ten nejhorší. Vypadalo to, jako by autorka cílila na 13-tileté čtenářky - Tris a Čtyřka se furt muckají nebo hádají, trapnýýýý (ale musím uznat, že popsat některé scény umí náramně :)). Zklamalo mě i vysvětlení celého experimentu, genetika byla podle mého nedostačující. Co mě naopak potěšilo, byl konec (nemam ráda ty trapné happyendy).
Shifer
  8. 6. 2014, 14:02
Jako u spousty sérií, co další díl, tím nižší kvalita. Divergence mě naprosto dostala, Rezistence mě bavila, ale už to nebylo ono a poslední díl byl chvílema opravdu nudný a na mě tam bylo moc politiky a věcí ohledně genetiky. A konec mě strašně naštval. Vím, že je díky němu celá série opravdu originální, ale sakra...! Zrovna tady bych happyend uvítala.
MiriamBlahova
  16. 8. 2016, 13:19
Nemůžu si pomoct, tohle dílo bylo bohužel podprůměrné! První díl - famózní, druhý - trochu pocuchaný, ale přesto zajímavý, třetí - zklamání. Nemohla jsme se dočkat, jaké to bude za hradbami města, místo toho čtete neustále přemrštěné bláboly o porušenosti a neporušenosti. Nedávalo to smysl, bylo to nudné a zdlouhavé. Několikrát jsme měla chuť knihu zaklapnout v polovině a ani ji nedočíst! Jako jediné pozitivum oproti rezistenci musím vyzdvihnout vývoj vztahu mezi Tobiasem a Tris. Předchozí díl byl zahlcen jejich rozpolceností a neustálými hádkami, tato kniha se naštěstí obešla bez dalšího divadla. Samotný závěr mě neuchvátil, ani neurazil.
Musím přiznat, že si poslední díl dost dobré trilogie zasloužil mnohem víc, byl hodně ochuzený! Obrovská škoda, kazí dojem celkového příběhu.
Dee-Dee
  20. 4. 2014, 18:22
Upřímně, nevím, jestli je to tím, že mě moje kamarádky navnadily na něco úplně skvělého, nebo jsem taková sama od sebe. Knížka se mi moc líbila, ale... Čekala jsem asi něco víc. Ano, je to velmi čtivé, napínavé a ten konec... Ten konec byl skvělý! Jsem ráda, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Už mám happy endů plný kecky, jsou všude. :D Každopádně si myslím, že oba dva předešlé díly byly lepší a že si zaslouží nějaké lepší pokračování. I tak ale tahle knižní série zůstane jednou z mých nejoblíbenějších.
PandaGirl
  12. 3. 2016, 12:15
Aliance pro mě byla docela zklamání. Počáteční nechuť ke čtení mi zůstala od konce předchozího dílu. Jistě, že to mělo i světlejší chvilky. Přeci jen Veronika Roth umí poutavě psát, i přesto ten děj stál tak nějak za nic. A o konci ani nemluvím.
Na druhou stranu musím, ale druhou polovinu knihy pochválit za to, že byla docela strhující. I tak to nevylepšilo mé mínění.
Lindsey
  4. 7. 2014, 23:32
Obsahuje spoiler spoiler A je to za námi. Je to už pár týdnů, co jsem dočetla poslední díl a stále se nemůžu zbavit pocitu zklamání, který pramení z celé trilogie. I přes svou neoriginalitu jednička byla zajímavá, dvojka nudná a závěr nebyl tolik šokující, jak měl působit. Nikdy nebyla vyvrácena existence okolního světa, a tak mě důvod vyhlazení Odevzdanosti až tolik nezaujal. S radostí jsem na začátku Aliance byla vyvedena ze svého omylu. Vysvětlení vzniku experimentu mě vážně zaujalo a musím uznat, že ho autorka měla dobře promyšlené. Asi prvních sto stran na mě působilo jako kopie dvojky (další tajné skupiny, další boje s autoritami apod.), naštěstí se brzy děj zvrátil. Závěr pak u mě přímo zabodoval. Není moc autorů (vlastně jsem zatím žádnou takovou knihu nečetla), kteří se odváží k takovému kroku jako Veronica. Tris mi začala lézt na nervy během druhého dílu, a tak jsem za konec byla opravdu ráda. Nicméně i přes všechna pozitiva má jinak podařená trilogie veliký háček, a tou jsou postavy. I přes vcelku slušné vykreslení pohnutek Tris a Tobiase nedokázala jsem se s nimi sžít. A vedlejší postavy. Byly tak strašně ploché, že člověka ani na chvíli nenapadlo uvažovat nad tím, jací vlastně doopravdy jsou. Existují pouze dva druhy lidí - dobří a ti špatní. Jediný, kdo mě celkem zaujal byl Uriah, a tak mě jeho smrt zamrzela. Nicméně když je vám u většiny postav ukradené, zda zemřou, pak je něco zatraceně špatně. Další věcí, kterou jsem nepochopila, je závěrečný epilog. To, že je Čtyřka psychicky labilní, jsme věděli dávno, ale že se po pár letech konečně smířil se smrtí Tris, mi naprosto nic nedalo. Ale byla to jeho životní láska, namítl by někdo. Jenže na mě to tak nepůsobilo. Vždyť i epilog Hunger Games, u kterého jsem se dozvěděla mnohem méně faktů, mě dohnal k slzám. Ale závěr Aliance ve mě nezanechal žádný pocit, jen prázdno. A to je kritérium, podle kterého knihy převážně hodnotím. Pokud se mě kniha určitým způsobem nedotkne, nemůžu ji hodnotit na více než tři hvězdy. A to je žalostně málo na sérii s tak velkým potenciálem.
teteka
  30. 6. 2014, 12:40
Tak mě to až tak nevadilo. Vše se vysvětlilo.Bylo řečeno co mělo být řečeno. Je fakt , že konec jsem obrečela. Dávám 4*
LaBomba
  17. 6. 2014, 23:09
Dočetla jsem ji jenom proto, abych uzavřela celou sérii. Tento díl byl rozhodně nejnudnější. Celkově to zkazí dojem z celé série.
Jitule Marková
  14. 6. 2016, 18:54
tento díl mě zklamal nebylo tam nic zajímavého a dočetla jsem ho jenom že zvyku dočítat trilogie ta série se mohla dát do jedné knihy a myslím že by to bylo lepší
Samie
  28. 3. 2016, 21:08
Další díl, který mě naprosto pohltil. Akorát bych řekla, že tenhle díl je dějově složitější a méně zajímavější. Dle mého názoru se jedná o nejslabší díl série, ale i přesto jsem knihu hltala. A ten konec mě teda dostal... Ale na druhou stranu jsem ráda, že to tak skončilo. Život nemůže být dokonalý :-) Jinak sérii doporučuji. Určitě se jí zase přečtu :-)
Kenty
  3. 1. 2015, 15:43
Obsahuje spoiler spoiler Třetí díl se mi líbil a četl snad ze všech nejrychleji. Jak tu podotýká mnoho z vás, dělení Tobias/Tris mi přišlo v některých částech trochu nešt'astné, ale to nice nemění na tom, že takhle série neskončila klasickým Happy endem, jako Hunger Games, které mě tím trochu zklamaly. Co na to říct, na konci sem začala slzet a přišlo mi krásné, když Tobias na Tris vzpomínal i po dvou letech. Chápala jsem jeho ztrátu i jeho rozhodnutí na všechno zapomenout. Závěrečnou knihu jsem měla přečtenou snad nejrychleji ze všech. Celá série se pro mě stala jednou velkou úvahou o světě, vlivu politiky a podávání falešných či neúplných informací. Docela mě mrzí, že většina postav v té knize poumírala, ale to je na tom to krásné, nepříjde mi to proto jako klasický teenagerský román s happy endem až na půdu.
Mnoho lidí mi říkalo, že je to velmi podobné sérii Hunger Games, ostatně podobu jsem v tom moc nenašla, až na to, že celý příběh je postavený na válce, která zpustošila svět.
Evča Běhálková
  27. 9. 2014, 9:37
I přes hnusný konec jsem autorku chápala - jak si Tris napsala, tak ji musela dodělat. Kdyby najednou z ničeho nic změnila Trisinu povahu, byla by pěkně blbá. Myslím, že každý z nás toto od Tris čekal. Mě se třetí díl líbil ze všech nejvíce :)
Janice001
  10. 8. 2014, 13:19
Obsahuje spoiler spoiler Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jestli dát 20 nebo 40%. Nakonec jsem se rozhodla pro to horší. Spisovatelka šla prostě od desíti k pěti - od úžasné Divergence, po děsnou Alianci. Vlastně jsem ani pořádně nepochopila, o čem to je. Vždyť to "logické" vysvětlení během příběhu nebylo vůbec srozumitelné.
Pochopila jsem, že některá města ve světě ovládá nějaký úřad, který je může ovládat jak chce. Může na ně seslat sérum smrti i sérum vymazání paměti... BLBOST!
Celé je to vlastně jen o dvou robotech, kteří se snaží zjistit pravdu o své světě a až ji zjistí tak - nic! NIC!
No a jak hodnotím konec a smrt Tris? Na rozdíl od spisovatelky velmi logicky. Tobias dostal (podle mě vydíráním) zpět svou matku a tak musela být dána nějaká oběť. A aby to nebyla Tris, která se samozřejmě obětuje za svého bratra zrádce.
Teď jsem vám vlastně tak trochu napsala svými slovy celou knihu, kromě začátku, ale ten byl tak nudný, že už jsem ho zapomněla.
Kniha je naspaná ze dvou pohledů: Tris a Tobias. Tak tohle je další spisovatelčina chyba. Až teď jsem zjistila, že Tobias není žádný hrdina ale troska, který myslí úplně stejně jako Tris. HRŮZA!
Občas si říkám, za co si spisovatelka zasloužila tu jednu hvězdu. Ale musím uznat, že pár stránek tam bylo i něco zajímavého.

Doufám, že jsem to nenapsala příliš sprostě nebo krutě, ale tohle je můj názor na knihu.
MíšaM
  3. 7. 2016, 18:13
Obsahuje spoiler spoiler Divergence byla skvělá knížka. Rezistence byla průměrná knížka. Aliance byla příšerná knížka. Střídání pohledů hlavních dvou hrdinů mě dovádělo k šílenství. Nesnášela jsem Čtyřkovi myšlenky, najednou mi přišel hrozně dutý. Kvůli konci tam musel mít své slovo, ale... působilo to nereálně, úplně mi to na sérii zkazilo pohled. O čem tomhle vlastně bylo? Velké zklamání. Dvě hvězdy za to, že spisovatelka měla koule zabít hlavní hrdinku, když už všechny štvala až příliš. Ale proč to sakra udělala kvůli takovému kr***, to asi nikdy nepochopím.
Kiki Nekvindová
  13. 6. 2016, 16:17
Od této knihy jsem čekala víc už jen protože mě první díl neskutečně moc bavil , tak jsem si myslela že tento díl nebude vjímka. Ale bohužel jsem se zmílila.
baru.p19
  31. 5. 2016, 17:50
Nebudu se ani vyjadřovat k tomu, jak to všechno skončila, prostě si myslím, že autorka chtěla nějak překvapit. K tomu mi vadilo střídání 2 pohledů. Autorka neuměla napsat příběh z pohledu Tobiase, z pohledu kluka. Někdy jsem pořádně nepoznala, kdo mě příběhem provází.
Naďa Mištová
  9. 1. 2016, 17:38
Aliance pro mne byla trochu zklamáním. Nelíbily se mi kapitoly z pohledu Tobiase. Autorka je žena a my nahlížíme na svět jinýma očima, takže mi popisy jeho myšlenek dost neseděly. Postupně jsem na svého oblíbence "drsňáka" Čtyřku začínala nahlížet jako na zbabělého malého kluka. Třetí díl mě už nevtáhl do děje tak jako díly předchozí. Celá kniha mě místy nudila, přišla mi až moc komplikovaná a nic mi nedávalo smysl. Původně jsem chtěla dát hodnocení 2. Hvězda navíc je za konec, který pro mě nebyl překvapením (z důvodu načtených recenzí), ale já takové konce prostě ráda :-)
Floween
  29. 5. 2015, 8:10
Obsahuje spoiler spoiler Mno.
Co se vůbec nedalo upřít, tuhle sérii jsem přečetla jedním dechem, zabralo mi to celkem tak těch 18-20 hodin čistýho času na všechny tři díly (pro představu toho "jednoho dechu").
Takže čtivost dobrý.

Což je možná překvapující vzhledem ke spoustě nijakého textu, který byl v trojce. Nicméně furt se mi to četlo tak lehce, že to nevidím negativně, prostě si postavy chtěly hodně povídat. :))

Jen teda nechápu jedno.. zápletka se sledovaným městem, hledání divergentních, které nakonec nikdo nechce. Stává se z toho xenofobní boj blbejch vůči chytrejm. Nic víc?
A to, že byla Tris diver není moc náhoda, když její matka byla taky, že.

No a co se týče závěru.. to nemuselo bejt. Teď, když koukám do obrovských krásných očí filmové Tris jen vidím to, co se stane a říkám si, že happy endy jsou pěkné, ještě stále nejsou klišé!
Mirabelka
  2. 8. 2014, 23:03
Celkovému hodnocení série u mě rozhodně přidává právě třetí díl. Je méně naivní a hlavně jde konečně k jádru věci, tedy k vysvětlení původu vzniklé společnosti. Závěr mě potěšil o to víc, že se konečně někdo odvážil neskončit příběh stoprocentním happyendem, zvláště k disutopickému románu je to určitě příhodné, a to i k disutopickému románu pro mládež, kde se určitě očekával konec trochu jiný. Samozřejmě chyb má celá trilogie povíce, občas mi připadlo, jako kdyby autorka přesně nevěděla, kam směřují postavy a celkově příběh, vzájmené vztahy protagonistů byly až moc na houpačce (jak už to v knihách pro mládež bohužel bývá), některé patetické pasáže bych taktéž oželela. Ale celkový nápad to nakonec nebyl špatný a přečtení tedy nelituji.
Stolid
  13. 6. 2014, 12:19
Obsahuje spoiler spoiler Ano, připojuji se k Vám. Ještě jsem nepotkala spisovatelku, která zabije svoji hlavní hrdinku! A ještě je to tak nelogické. Přežije daleko těžší přestřelku a nechá se zabít nějakým krimplem?! Omlouvám se za silné slova, čekala jsem něco víc, a dostala daleko méně od přečtení této série. Ach, Čtverka získal zpět svoji matku, tak musel přijít o svoji holku. Zřejmě tím chtěla vyvážit misku vah. Jinak je to hnus. Nakonec jsem smířila i s tím smutným koncem, ale keci Čtverky na konci si mohla odpustit, strašně mi drásaly nervy.
Anet.17
  16. 5. 2014, 11:10
Obsahuje spoiler spoiler OBSAHUJE SPOILERY!!!
Na konci jsem brečela jak malé děcko. Vždyť zabila Tris. Jsem si říkala, že to nemůže být pravda. Ale na druhou stranu ji za to obdivuju. Že měla odvahu na to zabít Tris. Ikdyž musela vědět kolik lidí to naštve.
No a kdybych se měla vyjádřit k tomu jak to celé vymyslela. Tak řeknu jediné:"JÁ TO VĚDĚLA!!" Přesně jsem věděla, že to skončí takhle. Tím že to bude jenom nějaký pokus. Že je někdo bude celou dobu sledovat jako pokusné krysy. Takže mě ten konec ani tak nepřekvapil. Ale nevadilo mi to. Moc. Ikdyž bych se něčím chtěla nechat překvapit.
Taky bylo hezké, že to napsala ze dvou pohledů. Ale přesto mi tam něco chybělo. Bylo tam málo akce. Nějak se to celé táhlo. Nemohla jsem se vžít do děje. Oproti předchozím dvěma knížkám to byl slabší odvar. Mohla to napsat líp. Mohla si s tím víc pohrát.
karkulík
  4. 4. 2014, 22:00
Bomba, bomba, bomba!!! Úžasné zakončení serie. Kniha stejně čtivá jako předchozí díly. Přijde mi, že Tris byla v teto knize mnohem dospělejší, než ve dvou předchozích. Zatímco ve druhém díle mě pěkně štvala, ve třetím mi byla neskutečně sympatická. Dalším potěšením pro mě bylo to, že kniha byla vyprávěna ze dvou pohledů (Tris, Tobias) a tím to bylo všechno ještě zajímavější. Aliance je kniha plná akce a autorka mrtvými nešetřila, na druhou stranu je plná lasky, vzájemného porozumění a přátelství. Plná drsných pasáží, neskutečně citlivě napsaných a samozrejmě také smutných. Epilog se mi na celé knize líbil snad úplně nejvíc. A na konci jsem se, jako u více knih, neubránila slzám. Asi se z toho budu nějakou chvíli vzpamatovávat. Dávám 5*. Veronica Roth ví jak psát! :)
Houba
  3. 12. 2016, 20:37
První díl se mi celkem líbil, druhý díl jsem se musel nutit do čtení a třetí díl byl totální utrpení. Na hlavu postavený, divný konec. a filmy jsou snad ještě horší.
Yoshika
  29. 10. 2016, 20:49
Obsahuje spoiler spoiler Pokud do teď existovaly jisté pochyby, tento díl je vyžene - hlavní autorka je opravdu Mary Sue. Ale to je ten z nejmenších problémů.
Ze začátku nám kniha naznačí určité tendence příběhu, které by mohly být zajímavé. Že je to všechno jen velký hokus pokus nějakých vědců? Proč ne. Jenže to by všechno zajímavé nesmělo skončit tímto zjištěním.
Po celou dobu se řeší jen probémy hlavního páru, přičemž jejich vztahové krize jsou vycucané z prstu. Nepomáhá ani fakt, že Tobias smýšlí stejně jako Tris, že je stejně nejistý a náladový jako třináctiletá puberťačka během menstruace. Autorka se pustila do střídavé ich-formy, bohužel si neuvědomila, že neumí psát za chlapa, nebo alespoň za někoho, kdo by nepůsobil jako myšlenkové dvojče hlavní hrdiny.
Konečná "zápletka" mě velmi zarazila. Bylo jasné, že na Tris nebude účinkovat smrtící sérum. Ale proč na ochranu trezoru používal záporák sérum, o kterém si nemohl být stoprocentně jistý, že zahubí všechny divergentní vetřelce? Žil přeci ve světě, kde existuje tisíce druhů jedů, které zabíjejí bez rozdílu, některé i okamžitě. Nebo snad v dystopickém světě se všechny tyto látky jako zázrakem vypařily a oni byli nuceni vynalézt další sérum?
Ale konec mě vcelku potěšil. Nemám ráda happyendy, tak alespoň tohle.
dominicka
  2. 8. 2016, 0:39
Já jsem to viděla jako film ale ten 3 dil je rozdelen na 2 casti coz medonutilo precist si knihu. Akorát mi připadá zbytečné číst ji celou když vím o čem je půlka knihy. Chtěla bych se zeptat na jaké přibližně straně končí ta1 část 3 dílu? Prosím.
Janette Károvejch
  31. 5. 2016, 14:16
Bohužel jsem díky zážitkům z předchozích dílů očekávala asi moc, divergenci jsem milovala, rezistenci jsem zhltla, ale do aliance jsem se nemohla pořádně ani začíst. Snad to spraví aspoň čtyřka
makoun4444
  24. 1. 2016, 13:08
Obsahuje spoiler spoiler včera odpoledne jsem si to koupil a teď v poledne jsem dočetl.docela dobré.
sezačátku to vypadalo slibně,ale poté jakmile se dostali na základnu tak děj se začal protahovat a byl nudnější.zavěr byl v celku akční,ale jakmile jsem zjistil že Tris zemře tak jsem strnul a vlily se mi do očí slzy.u uriaha to sice bylo smutné ale né něják důležité.prostě jsem myslel že to skončí happyendem ale ono místo toho todle.nebylo to špatné ale teším se na film.doufám že život za hranicemi tam bude zábavnější a že třeba i příběh skončí happyendem.tady to tak nevypadalo
mart115
  9. 12. 2015, 17:48
Obsahuje spoiler spoiler Konec mě šíleně překvapil. Prostě, jak mohla Tris umřít?? Ještě ke všemu zrovna takhle! Nemohla jsem tomu uvěřit.
DCera
  21. 10. 2015, 11:04
Obsahuje spoiler spoiler Poslední dil me zklamal,ve vymyslenych knížkách se tak nějak počítá s happy endem, ale tak dobře, každý má právo ukončit si knihu,jak chce
telusd
  15. 8. 2015, 13:39
Od začátku mě Veronica Roth se svým příběhem nadchla, ale abych řekla pravdu, s třetím dílem přišlo zklamání. Několikrát jsem se musela v knížce vracet pro náročnost knihy, konec mě tedy nezaujal, i když jsem ho brala tak jak je a říkala si, že všechno nemusí vždy končit růžově...
blala
  12. 8. 2015, 18:05
V rychlosti okomentuji 1. a 2. díl. 1. přišla se zajímavou myšlenkou a to se mi líbilo a zaujalo. 2. dost pokulhávala za jedničkou. A 3. díl? Vyloženě odpad. Z Tris je hvězda, co dokáže vše vyřešit. Má nápady a se vším si umí poradit. Jen se občas chce rvát a ke všemu se vůbec ničeho nebojí. Čtyřka jí obdivuje. Dokonalé. Celá série je opravdu o názoru. Chápu, že se to lidem líbí, ale mně prostě ne.
dex4
  22. 7. 2015, 9:11
Na tuhle knihu jsem se hrozně těšila, protože mě uchvátil první a docela i druhý díl a strašně mě zajímalo, jak celý příběh skončí, takže jsem se okamžitě po dočtení druhého dílu pustila do Aliance. Po přečtení asi 100 stránek, kdy se absolutně nic nestalo, jsem si řekla "Tak třeba se to teď už rozjede..", ale bohužel nerozjelo. Ta kniha mi přišla úplně o ničem, byla nudná, zklamala mě. Jediné, co mě alespoň trochu potěšilo, bylo, že kniha nekončí tím trapným happyendem jako každá druhá knížka.
Mates-K1
  16. 4. 2015, 21:17
Je vidět i podle celkového hodnocení všech tří dílů, že poslední je nejslabší.
Osobně mi spousta stránek přišla jen jako výplň a vata. Absurdní jsou také některé zápletky a revoluce.
Když by tento poslední díl měl jen polovinu stránek, stačilo by to.
Minde
  1. 4. 2015, 11:21
70% .....Musím říct, že vysvětlení světa za hranicemi města bylo docela nápadité . Ale celkově byl děj chvílemi nudný a na můj vkus autorka zabila až moc postav.
SPOILER!!!!!!
+ Musím uznat že jsem nečekala rozdělení lidí na "porušené" a neporušené. Nádad se séry (smrti, strachu....) mi přišel docela originální a líbilo se mi chování postav, i když mě Tris někdy docela štvala...
- Nejsem zastánce šťasných konců, ale takhle to opravdu dopadnout nemuselo...i když vzhledem k její sebevražedné povaze.... Ten konec mě opravdu naštval ...