Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Made in Japan

83%
4 7
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Made in Japan

Podtitul: Eseje o současné japonské popkultuře


Originální název: Made in Japan

Nejnovější vydání:
Labyrint - 2014
ISBN: 978-80-87260-63-0
Počet stránek: 143
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 8x v přečtených
v knihovně 5x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Labyrint (2014) 978-80-87260-63-0 143

Druhý svazek nové edice zaměřené na vizuální studia a kulturu je věnován japonské popkultuře. Mladí čeští autoři (Karel Veselý, Anna Křivánková, Antonín Tesař, Jan Miškov, Jiří Flígl) v několika kapitolách mapují fenomény japonského filmu, anime, mangy, videoher a fanouškovské komunity otaku, a to v jejich specifičnosti i vzájemné provázanosti. Obrazově bohatou knihu uvádí předmluva japanisty doc. Jana Sýkory, který tyto vizuální projevy zasazuje do sociokulturního kontextu současného Japonska.

Mladí čeští autoři (Antonín Tesař, Anna Křivánková, Jan Miškov, Jiří Flígl a Karel Veselý) v několika kapitolách mapují fenomény japonského filmu, anime, mangy, videoher a fanouškovské komunity otaku, a to v jejich specifičnosti i vzájemné provázanosti.
Obrazově bohatou knihu uvádí předmluva japanisty doc. Jana Sýkory, který tyto vizuální projevy zasazuje do socioekonomického kontextu současného Japonska. (Založil/a: samara)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

togaf
80% 80% 80% 80% 80%
  13. 11. 2014, 14:32
Z textů v knize je patrné, že je psali fanoušci japonské kultury. Obdiv občas vítězí nad nezaujatým odborným výkladem a nadšení pro konkrétní titul daného žánru zabere příliš místa. Pokud zrovna nefandíte stejnému režisérovi, nehrajete stejnou hru jako autor či neobdivujete stejné animační studio, můžete být chvilkami zklamáni. Kniha je nicméně napsána velmi svižně, fanouškovství je nakažlivé a obrazový materiál je bohatý.
Tatsume
80% 80% 80% 80% 80%
  3. 1. 2015, 20:36
Celkem slušně pojatá exkurze do světa japonské moderní kultury pro lidi, kteří o tomto tématu nemají moc ponětí a chtěli by se o něm něco dozvědět. Eseje jsou pojaty jako odborné texty, nicméně jsou přístupné i laikovi a jsou čtivé.

Osobně jako nagativgum vnímám občas zdlouhavé výčty děl, ze kterých jsem chvílemi měla pocit, že se autor eseje snaží za každou cenu dokázat, že jich zná hodně. Velmi se mi líbil slovníček na konci knihy.
kacer_rampa
80% 80% 80% 80% 80%
  12. 6. 2014, 18:24
Knížka je vizuálně velmi krásná, eseje jsou napsány inteligentně a čtivě. Jednotlivé eseje se vždy zaobírají jen částí rozsáhlých témat, což, vzhledem k rozsahu knihy i esejistickému charakteru je pochopitelné. Esej Otaku popisuje původ tohoto termínu, vývoj komunity a její dnešní stav, zůstává jen na čtenáři, zda se chce v tomto popisu vzhlédnout, či ne. Eseje Manga a Videohry popisují v krátkosti vývoj daného kulturního odvětví a trendy, kterými bylo odvětví utvářeno. Esej Anime se zaměřuje především na činnost studia 4°C, v jehož rámci popisuje i charakter japonského průmyslu animovaného filmu. Poslední esej Film se věnuje hlavně způsobům, jakým se japonský film dostával do distribuce a nakolik je pojetí "japonského filmu" utvářeno právě omezenou distribucí.
Všechny eseje jsou poučné, avšak pokud jste znalci tématu mnoho nového vám nepřinesou. Kniha je doplněna roztomilým glosářem a velmi zajímavým seznamem doporučené literatury s krátkou anotací ke každé ze zmíněných knih.