Made in Japan

Made in Japan

Podtitul: Eseje o současné japonské popkultuře

Originální název: Made in Japan

Labyrint - 2014
ISBN: 978-80-87260-63-0

Labyrint (2014) 978-80-87260-63-0 143

Druhý svazek nové edice zaměřené na vizuální studia a kulturu je věnován japonské popkultuře. Mladí čeští autoři (Karel Veselý, Anna Křivánková, Antonín Tesař, Jan Miškov, Jiří Flígl) v několika kapitolách mapují fenomény japonského filmu, anime, mangy, videoher a fanouškovské komunity otaku, a to v jejich specifičnosti i vzájemné provázanosti. Obrazově bohatou knihu uvádí předmluva japanisty doc. Jana Sýkory, který tyto vizuální projevy zasazuje do sociokulturního kontextu současného Japonska.

Mladí čeští autoři (Antonín Tesař, Anna Křivánková, Jan Miškov, Jiří Flígl a Karel Veselý) v několika kapitolách mapují fenomény japonského filmu, anime, mangy, videoher a fanouškovské komunity otaku, a to v jejich specifičnosti i vzájemné provázanosti.
Obrazově bohatou knihu uvádí předmluva japanisty doc. Jana Sýkory, který tyto vizuální projevy zasazuje do socioekonomického kontextu současného Japonska. (Založil/a: samara)

togaf
  13. 11. 2014, 14:32
Z textů v knize je patrné, že je psali fanoušci japonské kultury. Obdiv občas vítězí nad nezaujatým odborným výkladem a nadšení pro konkrétní titul daného žánru zabere příliš místa. Pokud zrovna nefandíte stejnému režisérovi, nehrajete stejnou hru jako autor či neobdivujete stejné animační studio, můžete být chvilkami zklamáni. Kniha je nicméně napsána velmi svižně, fanouškovství je nakažlivé a obrazový materiál je bohatý.
Tatsume
  3. 1. 2015, 20:36
Celkem slušně pojatá exkurze do světa japonské moderní kultury pro lidi, kteří o tomto tématu nemají moc ponětí a chtěli by se o něm něco dozvědět. Eseje jsou pojaty jako odborné texty, nicméně jsou přístupné i laikovi a jsou čtivé.

Osobně jako nagativgum vnímám občas zdlouhavé výčty děl, ze kterých jsem chvílemi měla pocit, že se autor eseje snaží za každou cenu dokázat, že jich zná hodně. Velmi se mi líbil slovníček na konci knihy.
kacer_rampa
  12. 6. 2014, 18:24
Knížka je vizuálně velmi krásná, eseje jsou napsány inteligentně a čtivě. Jednotlivé eseje se vždy zaobírají jen částí rozsáhlých témat, což, vzhledem k rozsahu knihy i esejistickému charakteru je pochopitelné. Esej Otaku popisuje původ tohoto termínu, vývoj komunity a její dnešní stav, zůstává jen na čtenáři, zda se chce v tomto popisu vzhlédnout, či ne. Eseje Manga a Videohry popisují v krátkosti vývoj daného kulturního odvětví a trendy, kterými bylo odvětví utvářeno. Esej Anime se zaměřuje především na činnost studia 4°C, v jehož rámci popisuje i charakter japonského průmyslu animovaného filmu. Poslední esej Film se věnuje hlavně způsobům, jakým se japonský film dostával do distribuce a nakolik je pojetí "japonského filmu" utvářeno právě omezenou distribucí.
Všechny eseje jsou poučné, avšak pokud jste znalci tématu mnoho nového vám nepřinesou. Kniha je doplněna roztomilým glosářem a velmi zajímavým seznamem doporučené literatury s krátkou anotací ke každé ze zmíněných knih.