Vášeň

Vášeň Originální název: Passion

Argo - 2000
ISBN: 80-7203-314-X

Argo (2000) 80-7203-314-X 148

Ve své čtenářsky úspěšné novele rozehrává britská spisovatelka, která se našim čtenářům představila už svou prvotinou Na světě nejsou jen pomeranče, příběh z doby napoleonských válek. Prvním vypravěčem je mladý francouzský venkovan Henri, který nadšeně narukuje do Napoleonovy slavné armády, ale nestává se vojákem, nýbrž kuchařem a Napoleonovým pikolíkem. Druhým vypravěčem je pak svobodomyslná Benátčanka, převozníkova dcera Villanelle. Jejich životní pouti se za ruského tažení osudově protnou a mají svou dohru v Benátkách. Příběh nabývá místy rysů magického realismu. (Založil/a: shark!)

Fade
  24. 7. 2015, 21:55
Villanelle je okouzlující, záhadná a neklidná, stejně tak jako Benátky, město, kde je všechno možné, a kde ulice během dne i noci mění svá místa. Stejně jako její město i Villanelle mění své masky, je to hráčka, která si se životem hraje stejně, jako si život hraje s ní. A jinou, mnohem neznámější hru hraje s city, vášní a láskou, ačkoliv zdaleka není nevinnou dívkou, která neví, co je to lidská touha. Na druhou stranu Henriho maska je po celou dobu skoro neviditelná, jako by ani neexistovala a on žil pevně nohama na zemi. Nakonec však sám sebe nachází až mezi blázny, daleko od domova, ke kterému se celou válku upínal. Vášeň je tedy pro mně knihou spíše o maskách a iluzích, než o vášni a lásce, i když to spolu jistě souvisí. A je pro mě také příběhem, kde se na pomezí fantazie a reality může stát cokoliv. "Mně můžete věřit, mým báchorkám..."