Zápisky z Mrtvého domu
Originální název: Записки из мертвого дома
Poprvé vydáno celosvětově: 1861

Odeon - 2006
ISBN: 80-207-1222-4

Odeon (2006) 80-207-1222-4 272
Odeon (2001) 80-207-1090-6 270
Odeon (1973) 292
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1958) 344
Sfinx (1927) 419

Slavný román popisující nejtěžší chvíle autorova života: několik let strávených v káznici a následné vyhnanství.

vladislaus
  10. 6. 2014, 15:36
Toto dílo se mi mnoho nelíbilo, byl to spíš popis ( reportáž ) života v káznici, ale nějaký souvislý příběh probíhající dílem chyběl. Dialogy trestanců mi připadaly často naivní. Za pozornost ale stojí, že život v trestaneckém táboře připadal autorovi strašný, ale komünistům se jej podařilo ještě více znelidštit. Vždyť taky inteligentní, ale degenerovaný carismus nahradila moc lůzy, nevzdělanců a barbarů.
Gigant
  22. 5. 2013, 0:49
Jako vždy, velmi dlouhá, popisná kniha, s pramálo dějem. Nicméně vyprávění působí zajímavě, postavy kolem hlavního hrdiny jsou opravdu rozmanité a působí věrohodně. Celkově však působí knížka velmi tíživě, čtenář je často konfrontován s realitou kárného zařízení, což znepříjemňuje pokusy hledat cokoliv kladného na hrdinově osudu. Kromě toho je zde velmi dobré zasazení dějě do vyprávěcí podoby formou nalezených deníků.

Hodnotím 3* - 60/100.
Francesco
  17. 7. 2014, 8:29
Arci, děj knihy je sice všemožně propletený ale po přečtení zjistíte, že vše se vším tak nějak souvisí. Kniha vykresluje pracovní žaláře v 19. století ve východním Rusku (Sibiř) v kterém sám autor strávil několik let. Fantastické vykreslení postav a místa, poukazování rozdílů mezi obyčejným lidem a šlechtou, domáhání se spravedlnosti za vlády Mikuláše I. a místy s trochou autobiografie, dělají z knihy celosvětově uznávaný román.
Jiří Felsenberg
  16. 4. 2014, 15:51
Můj první Dostojevskij. Zajímavé vykreslení postav a charakterů, z autora jsou cítit vlastní zkušenosti a humanita. To se mi velmi líbilo. Jinak nemůžu říct, že by mě děj moc rozvášnil. Těším se na další díla Mistra.
Veki
  16. 6. 2011, 13:56
V Zápiscích je několik naprosto geniálních myšlenek (ovšem pravda je, že co Dostojevskij to skvostné myšlenky), ale zde jsem si žalostně uvědomila, jaké mám štěstí, že mohu žít a trápí mě jen takové malichernosti.
dishoa
  25. 3. 2011, 8:59
Bohužel na mě Zápisky z mrtvého domu nijak emocionálně nezapůsobily. V postavách jsem se často ztrácel a z popisu Dostojevského mi celá trestnice, a léta v ní strávená, přišla jako dlouhý letní tábor.
Ali.K
  26. 5. 2010, 16:44
Bez dlouhého váhání si dovolím tvrdit, že je to jedna z nejdojemnějších knih, jaké kdy byly napsány. Dostojevskij zde podrobně a nesmírně citlivě vypráví o všedním životě v pracovním táboře. Pro nás, svobodné lidi, jsou taková místa nepředstavitelná, a proto jsem vděčná za možnost začíst se do tohoto překrásného a děsivého románu, vžít se na chvíli do příběhu někoho jiného a alespoň v myšlenkách zažít tu hrůzu, jež jistě naplňovala duše mnohých trestanců. Mnozí z nás, kteří žijeme v dnešní uspěchané době, by knihu jistě odsoudili za nedostatek akce a divokého, poutavého příběhu. Ti by si měli uvědomit, že ani život v káznici nebyl akční a divoký, ale naopak neskutečně vleklý a zdánlivě nekonečný. Umění Dostojevského se v žádném z jeho děl neprojevuje zuřivou akcí, nýbrž dokonalým vykreslením jednotlivých osobností, pocitů a nálad. A právě v tom je kouzlo jeho románů. Zápisky z mrtvého domu, román plný pochmurné naléhavosti, námětů k zamyšlení a fascinující charakteristiky jednotlivých trestanců, mě nesmírně oslovil.