Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Analytické separační metody

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Analytické separační metody Originální název: Analytické separační metody
Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Nejnovější vydání:
Karolinum - 2005
ISBN: 80-246-0852-9
Počet stránek: 266
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Karolinum (2005) 80-246-0852-9 266

Tento učební text je určen především těm studentům navazujícího magisterského programu „Chemie v přírodních vědách", kteří se rozhodli specializovat v oboru "Analytická chemie". Může však být užitečný i pro posluchače dalších chemických oborů a dalších studijních programů Přírodovědecké fakulty UK (např. geologických, biologických a environ-mentálních), protože problematika separace látek má neobyčejně významnou úlohu prakticky ve všech přírodovědných oborech, v lékařství i v řadě technologií. Text je koncipován jako úvod pro toto široké pole výzkumu a aplikací a odpovídá osnově základní přednášky na počátku navazujícího magisterského studia analytické chemie. Předpokládáme, že čtenář má již z předchozího studia základní fyzikální a chemické znalosti a na ně navazujeme.
Tak jako ve všech vědních disciplínách, pokrok teorie a praxe separací látek je neobyčejně rychlý a objem konkrétních informací narůstá závratným tempem, což nezbytně vede k úzké specializaci pracovníků. Tento pokrok je však především technologický, zatímco fyzikálně-chemické základy separačních postupů se mění podstatně pomaleji. Hlavním cílem proto je ukázat právě tyto společné principy separací a naznačit cesty, jak je tvůrčím způsobem inteligentně využívat, specializovat se podle potřeby a přitom si zachovat dostatečný nadhled a schopnost komunikace s pracovníky jiných oborů, kteří separací využívají a pracují na řešení konkrétních problémů.
Charakter tohoto textu neumožňuje podrobnou diskusi jednotlivých skupin separací, ani neobsahuje odkazy na původní literaturu; na vhodných místech však odkazujeme na vybrané monografie a přehledové práce. Hlavní důraz je kladen na metody, které jsou v současné době teoreticky i prakticky nejvýznamnější, tedy na plynovou chromatografii, kolo-novou kapalinovou chromatografii, kapilární elektromigrační separace a spojení těchto metod s hmotnostní spektrometrií. Vzhledem k neobyčejnému významu chirálních separací, tedy dělení optických izomerů, je zařazena i kapitola uvádějící čtenáře do této náročné problematiky.

Z obsahu:
Předmluva
1. Úvod
2. Jednostupňové (a mnohastupňové) separační metody
3. Chromatografické a elektroforetické metody v plošném uspořádání
4. Kolonová chromatografie
5. Kapilární elektromigrační metody
6. Hmotnostní spektrometrie a její spojení s kolonovými separacemi
7. Chirální separace (Založil/a: Jamesová)

(více)  

Štítky

více  
Karel Štulík Karel Štulík

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace