Sen o světové říši

Sen o světové říši

Podtitul: O koloniálních snech,válkách a dobrodružstvích císařského Německa

Originální název: Das Weltreich Der Deutschen
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Přicházeli jako dobrodruzi,obchodníci nebo generálové. Hledali ráj na zemi,čirý zisk nebo krvavé konflikty. A narazili na cizí,většinou však nedotčenou kmenovou kulturu. Jihozápadní Afrika,jižní moře nebo východní Afrika-to,co Němci ve ,,svých''koloniích zažívali,sotva odpovídalo koloniálnímu snu,který si vytvořili ve své vlasti.
S pomocí výběru individuálních osudů vypráví Guido Knopp pohnutou historii ,,německé světové říše'' a ukazuje,že i ,,opožděný národ'' hrál v koncertu koloiálních mocností prvořadý part-part,který poznamenal německé dějiny hluboko do 20.století. (Založil/a: jirka77)

jirka77
  6. 4. 2014, 12:37
Kniha se mi moc líbila , autor podává hodně informací o koloniích Německa se spousty obrázků a fotografií.
delfinek
  16. 4. 2016, 18:31
Je neuvěřitelné, jak se historie opakuje, jak si evropské mocnosti mohou dovolit zabrat majetek slabších? Klidně si rozdělily Afriku, Pacifické ostrovy, dokonce i kus území Cíny...ano bylo to v 19. století, ale bylo to naposledy ? Chování německých kolonialistů mě kupodivu vůbec nepřekvapuje, násilí, nadřazenost, koncentrační tábory, otroctví, které bylo oficiálně zrušeno. Pár německých obchodníků zbohatlo, německá říše si nijak nepomohla, a zabili tisíce lidí...pořád mluvím o 19. století.
Krásně to vyjádřil nositel Nobelovy ceny Desmond Tutu: Když přišli do Afriky první misionáři, měli bibli a my půdu. Vyzvali nás, abychom se modlili. A my jsme zavřeli oči, když jsme je otevřeli, byla situace přesně opačná. My jsme měli bibli a oni měli půdu.