Doktor Spánek

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

BETA Dobrovský - 2014
ISBN: 978-80-7306-585-0

BETA Dobrovský (2014) 978-80-7306-585-0 456

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme s jeho hrdiny - malým Dannym, který zůstává psychicky poznamenaný, i jeho matkou, již stále trápí bolesti po utrpěných zraněních. Rozzlobení duchové z hotelu Overlook si Dannyho opět najdou, ale kuchař Halloran ho nakonec naučí, jak se jim ubránit.

Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a zuřivých záchvatů. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane „doktorem Spánkem“.

Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrátila se zoufalou prosbou o pomoc. Díky svým jasnovidným schopnostem se totiž dozvěděla o rituální vraždě malého chlapce, dalšího dítěte, které stejně jako Dan a Abra vyzařuje osvícení. Amerikou totiž táhne kmen podivných lidí, kteří se živí zvláštní jemnohmotnou substancí, jež vystupuje z dětí s osvícením, když jsou mučeny...

Není pochyb o tom, že závěrečný souboj dobra a zla bude strhující. (Založil/a: Wajsik)

Peetuliska
  12. 3. 2015, 7:53
Tak můj oblíbenec opět nezklamal. Z této knihy jsem měla trochu obavy, protože Osvícení mě zrovna nenadchlo a tohle má být pokračování. Byla jsem ale velice mile překvapena. Tentokrát se opět setkáme s malým Dannym, který trochu povyrostl a přibyly mu nové problémy. Tato kniha je ale nový příběh, ve kterém Danny hraje velkou roli, ale není v tom sám. Setkává se s dívkou Abrou (pěkný překlad Abuška :), která má schopnosti jako Danny, ale podstatně větší. Cestu ji zkříží zlo v podobě Pravého Rodu, které nemá rádo svědky svého působení a které hladoví...
Kniha byla moc pěkná, četla se velice dobře, trošku mě mrzelo, že nebyla víc vykreslena Chřestýšová Andy nebo i víc povaha Kloboukové Rose a že kniha neměla ještě tak 200 stran :)
VerenaLord
  15. 2. 2016, 18:47
Tomu říkám mistrovský počin. Nikdy by mě nenapadlo, že se King vrátí k malému Dannymu, aby dokončil jeho životní úděl. Parádní navázání na hotel Overlook a moc zajímavě vymyšlený děj. Celou dobu jsem byla napnutá k prasknutí, jak to všechno dopadne, velmi mile mě překvapil závěr, očekávala jsem, že to s Dannym zle dopadne a ono ne. Jedinou výtku tvoří krevní pouto mezi hlavními hrdiny, to už mi přišlo poněkud překombinované. Ale jinak skláním hlubokou poklonu tomuto kousku, jsem nadšená!
HPL
  1. 10. 2014, 22:07
Osvícení jsem si zamiloval, a tak jsem na doktora čekal už od momentu, kdy bylo oznámeno pokračování. Dokonce jsem psal do knihovny, kdy a zda ho hodlají zakoupit.
Když jsem se tedy konečně dostal do knihovny, že si knihu půjčím, předběhla mě v regálu asi o 10 vteřin nějaká stará paní. A když viděla můj zájem, tak mi knihu přenechala, že si ji půjčí jindy. A pak že jsou všichni lidi svi*ě :D. Vím, že to s knihou samotnou nemá nic společného, ale jsou to zrovna takové chvíle, kdy jsem rád, že čtu… a teď už k věci:
Jako pokračování po více jak 35 letech je to více než obstojné, ale předlohu nepřekonává - o to totiž Doktorovi vůbec nejde. Bavil mě hlavně začátek. Byl jsem hodně zvědav, co se s malým Dannym vlastně nakonec stalo. Tahle linie mě bavila nejvíc a zde jsem byl také náležitě uspokojen, dobré bylo propojení a zamyšlení se nad tím, co mohl prožívat Jack apod. Horší to ovšem už bylo s částí příběhu věnující se Abře - přes pěkné jmého mé sympatie nezískala a spíš nudila, a zklamání přišlo i v podobě Pravého rodu, který se ze začátku jevil velmi zdařile (že by takový chcípáci zvládli přežít několik staletí? pche!). Chřestýška dostala málo prostoru, a tak jediný, kdo za něco stál, byla Rose (za ten klobouk palec nahoru Steve), ta mě bavila.
Tak teď to vypadá, že se mi to vlastně nelíbilo... Kdeže, kniha ubýhala příjemným tempem a bavil jsem se. Na vině jsou moje přehnaná očekávání. Na Osvícení byla nejlepší ta hororová atmosféra. Doktor spánek je ovšem o něčem úplně jiném.
Dát knize 4* by nebylo fér vzhledem k tomu, že je to vynikající kniha, která funguje zcela samostatně. Přesto si myslím, že pár aspektů by zasloužilo více vypilovat. V kostce je to takový ten lepší King, v kategorii 80-90%.
A pár zajímavostí nakonec:
- když se hned na začátku knihy objeví Danova stará známá, skutečně jsem zacítil něco shnilého a odporného, přestože se kolem mě nic nenacházelo. Že by?
- pobavili mě narážky na Harryho, Froda a Daenerys, přestože vyzněly příliš popkulturně a působily poněkud nevěrohodně.
- přebal knihy je vážně nádhernej, ale schválně si přečtěte, jakou má mít Azzreel (supr jméno) barvu.
PS: překlad "Abuško" mě zabil! Odehrává se kniha v New Hampshiru, anebo Sovětském svazu?!
illy
  19. 6. 2014, 10:06
Znáte ten pocit, kdy si koupíte knihu v knihkupectví a zaplatíte o třetinu víc než třeba na netu, ale vy ji prostě musíte mít? Kdy se na čtení těšíte víc jak pedofil na exkurzi do mateřské školky? A čtení samotné....to není rychlej záchodovej sex, ale spíš vyhrazené večeře s nádhernou babou? Tak taková kniha to přesně je. Parádní setkání po letech, u kterého jen zamrzí že netrvá víc než právě těch 450 stran. Mistr na nás pomrkává odkazy na dílo svého syna, děj se žene dopředu jak rozjetej vlak a po dočtení můžete autorovi popřát jen dlouhé dny a příjemné noci. Ať nás dál těší svým uměním.
Venceslao90
  10. 9. 2014, 16:58
Naprosto klasický King se vším všudy, jen ta atmosféra mi nepřišla tak hutná jako u jeho jiných knížek. Je dobré mít přečtené Osvícení, protože je na něj v knize poměrně dost narážek, ale stejně jsou většinou nedůležité. Osobně jsem čekal, že Dr. Spánek na Osvícení bude navazovat trochu více, tj. i dějově, a ne jen postavou malého Dannyho. Nečekejte druhé Osvícení, tohle je strukturou docela jiná knížka vyprávějící o jiných souvislostech. Koneckonců i žánrové zasazení je podle mě jiné - Osvícení byl horor (i když jsem se u něj tolik nebál, tak horor to byl), ale Doktor Spánek pro mě horor není, spíš takové lehké fantasy říznuté ještě něčím; bát se u něj nebudete. Nicméně doporučuju k přečtení, pokud máte Kinga rádi, bude se vám to líbit. A tentokrát musím také pochválit opravdu povedenou obálku :)
Tojaheva
  8. 4. 2016, 20:21
Úžasný příběh, skvěle provedená návaznost na první díl - čili Osvícení. Byla jsem mile překvapená, jak byl příběh jiný a přitom známý. Sice tam nebylo tolik momentů, při kterých bych se vyloženě bála, ale napěti tam bylo prakticky pořád. Je to jedna z těch knih, u kterých nechcete, aby uz byl konec. Teď bych si ale pro změnu ráda přečetla, jak to bylo dál s Abrou :)
ondrasek
  27. 7. 2015, 13:34
Je to tak plácnu 5 let, co jsem četl Osvícení a s čistým svědomým musím říct, že Doktor Spánek se mi líbil víc. Je to ale asi tím, že tenkrát jsem hltal kingovky jednu za druhou a asi jsem se jimi trochu předávkoval a pak je nedokázal řádně docenit.
Dnes si ho dávkuji, vlastně se jím obdarovávám, asi jako rodiče když vezmou dítě za odměnu do cukrárny, tak já si jednou za půl roku dopřeji Kinga a pak je z toho takováhle chuťovka.
Doktorovi nemám celkem co vytknout, soukolí ozubených kol pod názvem FANTAZIE je dobře promazené, nikde to nedrhne a krásně do sebe zapadá.
Snad jen: při dočítání této knihy jsem si říkal, že Stývý opravdu trochu vyměkl a zatoužil jsem, aby ještě jednou napsal něco temného, třeba i se špatným koncem a či nehezkou smrtí někoho z kladných hrdinnů...
Toto je ale výtka všeobecná a netýká se přímo Doktora, který se mi hodně líbil a když malilinko přivřu jedno z očí, dávám plný počet hvězd.
Draconian
  6. 5. 2014, 11:56
Skvělý román. Je dobře, že pokračování (i když nepřímé) Osvícení bylo napsáno až po dlouhé době. Nehrozí tak nemoc "druhých" dílů, kdy jde kvalita dolů. Příběh patří dle mého mezi ty nejlepší Kingovky. Potěšily i malé narážky na synovu (Joe Hill) tvorbu:-) Ti, co četli Osvícení budou jistě otěšeni, ale kniha funguje i bez znalosti původního příběhu. Potěšila v závěru i úloha Jacka Torrance.
antoniana
  31. 12. 2014, 10:03
Doktor Spánek je skvělý, je jiný než Osvícení, což je dobře. Zatímco Osvícení se odehrává v uzavřeném prostoru během časového úseku několika měsíců, u pokračování to King vzal pěkně zeširoka. Ve "dvojce" se navíc vyrojila řada postav. Dala jsem 5 hvězdiček, protože to beru takhle: Doktor Spánek je svébytné dílo, jehož hlavní postavou je náhodou ten kluk z Osvícení. P.S. Obálka je pěkná, ale šedohnědou kočku si představuju jinak.
Ciba
  23. 1. 2015, 10:28
Nejdřív jsem si myslel, že to nedopadne, ale nakonec mě ten starý lišák zase dostal. Doktor Spánek se sice pomalu rozjíždí a trochu očekávaně končí. Když však osudy hlavních postav naberou ten správný směr, je to pekelná jízda. Rose je jako anti-hrdinka okouzlující. Krásná, chtivá a nebezpečná. Takové mám jako čtenář nejraději. I dvojici Dana (Osvícení jsem bohužel nečetl, což beru jako osobní Kingovské selhání, které je nutné v blízké době napravit) se svým nelehkým životem a Abru jako roztržitou dívenku na straně dobra si snadno oblíbíte. Doktor Spánek je jako celek velmi vyspělá kniha a působí odlišně než spisovatelovi syrovější prvotiny. King na stará kolena holduje dřívějším dílům a propojuje svůj fantazijní svět jako pavouk pavučinu. Výsledek je však stále stejný. Jeho příběhy a styl si dříve nebo později prostě musíte zamilovat.
Fešná Bleška
  3. 8. 2014, 21:59
Jakmile kniha vyšla, byla okamžitě zařazena do mé knihovny. A oprávněně. Doktor Spánek je Kingovka jak má být. Škoda jen, že byla na Kingovi poměry relativně krátká - cca.450 stran. Ale to jde odpustit. Velmi mě potěšilo, že není třeba dopodrobna znát Osvícení. Kolem a kolem kniha, ze které chvilku neusnete. Čtyři hvězdičky dostal román kvůli "nedodělanému" zlu. Za chvíli se totiž nad Pravým rodem zvedne opona tajemna a kroky záporáků jsou předvídatelné...
ronynka
  26. 9. 2015, 21:02
Už jakmile jsem věděla, ze nějakej Doktor spánek vyšel, byla jsem rozhodnuta ho mít. Když jsem ho měla, dost jsem se bála jo vůbec otevřít, protože pracuju v domově pro seniory a v popisu knihy je, ze se odehrává v hospicu, což je trosku podobny. Ja se dost bojím duchů, tmy a všeho. Nicméně na knížku došlo. Vůůůůůbec to nebylo tak děsivý jak jsem čekala, ale byl to masakr. Krásná knížka. Jsem ráda, ze se King rozhodl napsat pokračování tak moc perfektní knížky (Osvícení) ... dokonce bych mohla říct, že si Osvícením nastavil dost vysokou laťku, která se jen tak stěží dá překonat, ale on to zvládnul! Příběh se krásně stupňuje vlastně hned od začátku. Prostě stručně: bezvadná knížka!
JarKun
  14. 8. 2016, 17:49
Vzhledem ke kvalitě autora jsem váhal, zda neubrat jednu hvězdičku, ale nakonec jsem se rozhodl, že ne. Volné pokračování Osvícenství je jiný příběh, napínavý, skvěle plyne od prvních až do posledních stránek, Danny, Abra, Billy Freeman jsou sympatické postavy, souboje Vyvolených s Pravým rodem plné napětí i zvratů. Takže nakonec pět hvězdiček i přesto, že některé duševní boje Abry a Dannyho s Pravým rodem jsou poněkud překombinované a samotný Pravý rod v knize působí trochu spíše jako spolek packalů, než obávaných nelidí, co přežívají věky. Pořád jsem také čekal, jakou stěžejní roli tam bude hrát Azzie, kocour, který je i na obálce, nakonec i nějaké jeho větší role jsem se nedočkal. Přesto všechno znovu skvělý zážitek.
cravatta
  21. 8. 2015, 13:22
Bylo příjemný si zase po dlouhé době přečíst Stevena. I když se mně do téhle knížky moc nechtělo, protože Osvícení mě nijak zvlášť neoslovilo, tak mě mrzí, že jsem si knížku vypůjčila z knihovny a nemám ji ve sbírce Kingovek, ještě když má tak pěknou obálku s kocourem.. :) Bylo to super počtení, zase jsem se utvrdila v tom, že Stephena miluju. Dan s malou Abrou byli skvělí a klobouk dolů Rose, ta si mě taky získala :D.
Taylor
  17. 6. 2014, 8:26
Co napsat ke knize, která je pokračováním kultovního Osvícení???.....Jednoduše pravdu - kniha je skvělá. Bavila mě od začátku do konce. Nemá hluchá místa, nenudí. Pro nečtenáře Osvícení má na tuto knihu vždy nějaké odkazy ( což je dobré pro ty kdo Osvícení nečetli, ale zbytečné pro znalce :)) ). Musím se přiznat, že po dočtení my Danny začal chybět. Tak dobře to mistr King napsal. Doktor Spánek za Osvícením vůbec nezaostal a dle mého ho v mnoha ohledech i předčil.
chegulina
  24. 9. 2016, 19:48
Osvícení jsem četla několikrát ,poprvé snad když mi bylo13. Takže jsem se na Doktora Spanek strašně těšila ,peněz se tou dobou příliš nedostavalo a tak dlouho jsem otravovala naši vesnickou knihovnici ,že jeden výtisk koupila spešl kvůli mě :) A naštěstí, Doktor spanek stál za to,vědět co se s malým Dannym ,matkou,Hallorannem stalo,i když jsem z toho pak měla spíš depku :) Rozhodně doporučuji přečíst .
Adenoid Hynkel
  23. 8. 2016, 14:40
Tuhle knihu budete číst, dokud neusnete. Danny se změnil, nicméně noční můry z hotelu Overlook jsou stále stejné a přidávají se k nim další, tentokráte Pravé nestvůry, ochotné pro svou potravu všeho. Někdo by mohl vnímat jako problém to, že se s Pravými seznámíme hned na počátku, ale nevadí svého nepřítele znát a podrobně sledovat jeho záměry, popudy a důvody. Bohužel, postupem času a přečtených stran mé nadšení ochladlo - přece jen nebylo pro jednotlivé postavy dostatek prostoru a ruku na srdce, Rose je všechny nevysupluje. Abra, děvčátko s Osvícením silnějším než měl kdy Danny byla sympatická, ale občas až nesnesitelně přechytralá (nic proti geniálním dětem, ale někdy byly její repliky už vážně přitažené za vlasy) a s poutavým dětstvím. Pasáže vypravování jejích rodičů mě opravdu zajímaly a dodávaly atmosféru. Celkově mě kniha jako nepřímé pokračování Osvícení nanejvýše uspokojila a vnukla nový nápad - musím si pořídit cylindr.
Slarque
  3. 7. 2014, 19:33
Ohledně „Osvícení 2“ jsem byl velmi skeptický, ale naštěstí se ukázalo, že King věděl, co dělá. Příběh navazuje postavou Dannyho a jeho zvláštním nadáním, zbytek jsou ovšem nové kulisy i postavy, takže nehrozí ani opakování ani vykrádání. Je to samostatný román se vším všudy, ale kdo nečetl Osvícení, nebude chápat všechny narážky.
Plisek
  23. 4. 2014, 13:22
Musím říct, že na Doktora Spánka jsem se velmi těšil a jeho čtení jsem si užíval a dal jsem si při něm na čas. Srovnání Osvícení a Dr. Spánka se přímo nabízí, ale podle mého názoru jsou tyto knihy nesrovnatelné. Každá z nich vznikla ve své době a mluví svým jazykem. Velmi zajímavou postavou je Klobouková Rose, pravá Rose. A celý Pravý rod byl tak dobře popsán, že když uvidím někde karavan budu hledat vysokou ženu v cylindru. Závěr byl napínavý, ale od Kinga jsem zvyklý na mnohem "apokalypticteji" pojaté konce. A osobně bych si přál, aby Danovi hlídal záda Jack Torrance a ne Horace Derwent.
lamka
  9. 4. 2016, 17:50
Dlouho jsem od toho autora nic nečetla, až jsem si přečetla, že vyšlo volné pokračování románu Osvícení. Doktor Spánek je úžasná knížka, chtěla bych ji mít ve své knihovně.
Tomáš Lánský
  21. 6. 2014, 17:22
Málokdy se stane, abych si u 450 stránkové knihy na konci přál, aby měla ještě aspoň 200 stran. Kingovi se to podařilo. Aniž by vykrádal sám sebe, s lehkostí vrací na scénu hrdiny Osvícení, k nimž přidává postavy nové, stejně životaschopné. Děj má neuvěřitelný spád, kniha se čte skoro sama. A hlavně k jejímu vychutnání není třeba znát Osvícení, což možná ocení mladší čtenáři. King ví, kde je jeho síla a zbytečně se nezamotává do vysvětlování toho, na jakém principu funguje Pravý rod nebo samo osvícení. Ví, že vysvětlování zabíjí atmosféru (že, Georgi Lucasi?).
Kdesi jsem četl, že jak King stárne, už to není ono. Říkám hovno, je to pořád Král hororu.
veselice
  6. 5. 2014, 16:07
Je to velmi podařené a důstojné pokračování. I když vzpomenout si na Osvícení po asi dvaceti letech co jsem ho četl, byl taky pomalu nadlidský výkon :-) Doporučuju všem, kteří mají rád Kinga. Měl jsem přečteno za čtyři dny. Původně jsem si to za tu cenu chtěl užívat déle, ale nemohl jsem se od čtení odtrhnout :-)
Pajky
  28. 4. 2015, 23:06
Zajímalo vás někdy jak pokračoval příběh malého Dannyho Torrance ze Shining? Tak tahle knížka vám dá odpovědi. Mě se líbila od začátku až do konce. Na začátku jsem sice byl trošku zmatenej, protože se vyprávělo několik zdánlivě nesouvisejících příběhů. V okamžiku, kdy se začaly proplétat, tak jsem byl doma a nechal se unášet dalším skvělým příběhem z pera Stephena Kinga. Danny, Abra i zbytek "správné" party jsou zajímavé charaktery a Rose z True Knot byla správná záporačka, takže si není na co stěžovat.
teenka
  7. 9. 2016, 11:22
Osvícení je má oblíbená kniha, proto jsem se na pokračování velmi těšila. Bohužel však první díl pro mne zůstal nepřekonán. Jedná se o úplně jiný příběh Dannyho, který se setkává s Pravým Rodem, který mu značně komplikuje život. Samozřejmě se autor zaměřil na speciální schopnosti a magii.
Strakoš
  28. 4. 2016, 8:22
Jsem nadšená! Příběh jsem dočítala o půlnoci. Prostě to nešlo odložit. Nesoustředila jsem se ani během dne v práci a tajně v šuplíku četla. Kniha obsahuje plno typických kingovských prvků. Ale ty se mi nikdy neomrzí.
problemchild
  10. 11. 2015, 9:34
Klasický King, kde plynule navazuje na Osvícení a konečně se dočká odpovědi na: "jak asi dopadl malý Danny po zážitcích z Overlook hotelu?" nebo "jak to dopadlo s Dickem?". Příběh se mi moc líbil, i když to nijak extra strašidelné nebylo, ale musím napsat, že to bylo důstojné pokračování. Jinak si myslím, že číst toto, když jste nečetli Shining, je pěkná kravina.
Erasor
  2. 6. 2015, 20:35
knihu doporučuji, četl jsem Osvícení a myslel jsem že lepší knihu už číst nebudu, ale naštěstí jsem se spletl. Skvělý nápad a skvěle zformulovaný. King opět dokázal, že se řadí k nejlepším autorům současné doby.
fish
  17. 5. 2015, 13:47
Ako samostatná kniha dobré, ako pokračovanie žiarenia slabé, hneď na začiatku obsahuje podľa mňa zásadnú logickú chybu a to v momente keď Halloran naučí ešte malého Dannyho ako sa má vysporiadať s prízrakmi z hotela: Keď ho to už nenaučil a žiarení lebo bol chlapec malý, prečo to neurobil sám , keď ten prízrak videl sám Halloran a ovládal to. Takže toto ušlo podľa mňa autorovi a vydavateľovi, podľa mňa dôvod prečo kniha ako pokračovanie nemôže fungovať.
Grangie
  12. 9. 2014, 22:42
Nemůžu říct nic jiného než skvělá kniha, nejedná se klasický horor, při kterém si budete strachy kousat nehty, ale je to jako vždy skvělá Kingova kniha.
Demimortuus
  29. 7. 2014, 10:29
Moje recenze na Sanctuary.cz je k přečtení zde: http://sanctuary.cz/recenze/9633-chcete-vedet-co-se-stalo-s-tim-klukem-z-kingova-qosviceniq
Zaneta
  19. 5. 2014, 14:22
Zatím nejlepší dílo co jsem od Kinga četla. Sice jsem nečetla první díl tj. osvícení, ale to nebylo ničemu na škodu. Kingu, jsi král ;o)
ste440
  6. 5. 2014, 15:10
Osvícení byla jedna z prvních knih, které jsem od Kinga četla. Přečetla jsem ji jedním dechem a chvílemi jsem se opravdu bála. Doktor Spánek rozhodně nezklamal (právě naopak) a právem si zaslouží 5*!!!