Tampa

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Odeon - 2014
ISBN: 978-80-207-1545-6

Odeon (2014) 978-80-207-1545-6 224

Celeste je šestadvacetiletá středoškolská učitelka. Její manžel je policajt a je mu jednatřicet. Jak Celeste přiznává, je mu o celých sedmnáct let víc, než by mu být mělo, aby ji přitahoval. Celeste je totiž na čtrnáctileté studentíky… Manželovi se snaží vyhýbat, jak jen to jde, a nejraději tráví svůj čas masturbací. Při výběru ideálního kandidáta z řad studentů má určitá kriteria: Nesmí být moc sebevědomý. Nesmí mít vysportovanou postavu. Nesmí mít akné. A brzy se její představy splní. Jack je příjemný, trochu zakřiknutý chlapec. Své učitelce záhy podlehne. Nejdůležitější je, aby dokázal držet jazyk za zuby. Kdyby se na tohle přišlo, kromě vyhazovu se může Celeste připravit i na soud a vězení. Kritika román ohodnotila termínem „sexuálně explicitní“. Autorka dopodrobna a doslova popisuje všechny sexuální scény, nezastaví se před žádným detailem. Na druhou stranu používá přísně neutrální, emocionálně nikterak zabarvený jazyk a až profesorský odstup, i když je zřejmé, že se se svou hrdinkou dokáže identifikovat. Jde o jazykově vytříbený text ne nepodobný Nabokovově slavné Lolitě. Obě díla spojuje především podobné téma, ačkoliv Tampa samozřejmě šokuje víc. Dílo se vymyká běžným klišé o zvrácených mužích s padesátkou na krku, kteří przní patnáctileté školačky. Autorka nastoluje otázku daleko jízlivější: Kdo by dokázal odolat svodům atraktivní učitelky? (Založil/a: samara)

alča87
  1. 11. 2016, 18:56
Asi tak do třetiny knihy jsem si říkala, že to snad nemyslí autorka i kritika vážně - vždyť je to jenom popis sexu učitelky se žákem, to je těch erotických románů málo?
Ale jak se děj posouvál dál, našla jsem v knize to kouzlo, to zajímavé. Opravdu stačí vypadat dobře a projde člověku všchno. Příběh o sexualitě, která se může stát silnou zbraní, ale i člověka ničit. O tom, že si člověk nechce některé věči přiznat, že prostě vidíme často jen to, co chceme. Celest je mrcha, ale to nikdo ani nezpochybňuje.
Nakonec hodnotím, jako zajímavou knihu, nemluvě o určitém humoru, který v knize je.
togaf
  28. 9. 2016, 16:26
Postava Celest byla výborně napsaná. Můžete ji nesnášet, pohrdat jí, odsuzovat ji, může vás pohoršovat, urážet a znechucovat, ale působí velmi reálně. Je strašidelné, že jsem se (asi nejen já) u Tampy bavila, ale jen proto, že hlavní hrdinka byla (sexy) holka. Kdyby byla Celest chlap, rozhodně by nešlo o vtipnou novelku. Dvojí metr v literatuře.
Tiwala
  8. 6. 2014, 17:06
Tohle byla TOTÁLNÍ KRAVINA. Opravdu nevím, jak jinak to napsat. Kniha se rozhodně řadí mezi ty nejhorší, jaké jsem kdy četla.
Blueberry
  13. 3. 2015, 11:04
Kniha vypovídá o počínání sociopatky - ambiciózní, sobecké, chladnokrevné, bezcitné a umanuté ženy, která si jde jednoduše za svým a nedomýšlí důsledky. V Celestině případě jde o závislost na sexu s adolescentními chlapci. Ale mě nejvíce nešokovala právě tahle úchylka, nýbrž samotná psychologie hlavní protagonistky. která je dost děsivá. Jak už píšu výše, Celeste si jde bezohledně za svým a nekouká vpravo-vlevo. Myslí jen na svůj chtíč a na své potřeby. Když se jí to hodí, hraje chlapcům/mužům na city, ale uvnitř sebe je prázdná a bez špetky empatie - je to z její strany prostě přetvářka - způsob, jak získat to, co chce. Neštítí se zkrátka ničeho, aby dosáhla cíle a zachránila si kůži. Je to prostě emoční mrzák a stahuje všechny s sebou na dno a úspěšně je potupně a vědomě mrzačí k obrazu svému, tak jak se jí to hodí do krámu. V tomhle ohledu mi ,Tampa' přišla hodně dobrá. Když si člověk odmyslí ten erotický opar, jedná se o čirý náhled do mysli ,nemocného' člověka.
karel777
  30. 1. 2015, 23:59
příjemný román, který ukazuje ženskou sexualitu jako zbraň. Samozřejmě diskuze o genderové nerovnosti, kterou četba knihy nabízí je spíše kontraproduktivní a ženám spíše ubližuje, neboť ve čtenáři evokuje nerovnost ve prospěch žen. Jinak řečeno, člověk by knihu mohl shrnout větou: ženskejm projde to, za co by šli chlapi vyset. Ovšem kniha implicitně poukazuje na úplně jinou nerovnost, a tou je, jak mají ženy omezený manévrovací prostor pro vymáhání moci.Tento prostor je totiž většinou omezen pouze na jejich sexualitu, díky níž mohou dosahovat svých cílů. Samozřejmě netvrdím, že tento model odpovídá skutečnosti, jedná se spíš o stereotyp, který kniha předkládá a který je v naší společnsoti hluboce zakořeněn (přeci každá dobrá manažerka si svý místo musela vyš.kat, ne?). V knize pak vidíme, že hlavní hrdinka využívá svou sexuaitu ke všemu, k získání svých obětí, k napravení vztahů s manželem a dokonce i k zvládnutí běžné výuky. To je ještě umocněno faktem, že její ošklivé kolegyni, která svou sexualitou v tomto slova smyslu disponovat nemůže, se celý svět postupně hroutí pod rukama. A právě kdyby hlavním hrdinou byl muž, jak je nastíněno v anotaci, pak by sexualita v jeho akcích hrála roli podstatně nižší a své nároky by v rámci stereotypu uplatňoval z pozice autority, síly, či citové manipulace. Neútočil by na dívčí libido, ale na její konformitu, obavy či empatii. Právě tento steretyp podle mě ukazuje, jak dlouhou cestu pře sebou ještě ženy mají, než přestanou být považovány za občany druhé kategorie, kdy nebudou moci svcýh cílů v očích veřejnsoti dosahovat pouze přes postel.
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 16:38
Celá kniha má silně erotickou a zločinnou atmosféru a jemnějším povahám bych jí asi nedoporučila. Alissa Nutting dokáže skvěle popsat postavy i situace. Je tak dobrá, že začnete přemýšlet, jestli s tématem nemá bohaté osobní zkušenosti. Musím přiznat, že vžít se do příběhu byl u téhle knihy nepřekonatelný problém. U některých knih mívám pocit, že jsem přímo v ději, zvlášť, když jsou hlavní aktéři v mém věku. Tahle kniha mě postavila do odlišné situace, než všechny ostatní. Připadala jsem si jako voyer, který nestydatě očumuje z povzdálí.
xxFanyxx
  8. 11. 2015, 7:56
Nechápu, jak něco tak šileně perverzního a zvráceného může být tak dobré. Ale je. Po dlouhé době jsem se od knížky pomalu neodtrhla. Je to napsané se specifickým humorem, kniha se nevleče, takže jestli koukáte po něčem peprnějším, určitě doporučuji.
Michal Oldřich
  4. 8. 2014, 23:04
Knihu jsem několikrát odložil, nedokázal jsem se do příběhu začíst. Pocity pedofilní, sebestředné a sobecké ženské mě moc neoslovily... Být v hlavní roli chlap, vyzněla by kniha znepokojivě. Ale takhle?