Jod a štítná žláza

Jod a štítná žláza

Podtitul: Optimální přívod jodu a poruchy z jeho nedostatku

Originální název: Jod a štítná žláza

Mladá fronta - 2014
ISBN: 978-80-204-3302-2

Mladá fronta (2014) 978-80-204-3302-2 52

Cílem publikace je upozornit na fakt, že stále existují skupiny obyvatel ohrožené jodovým deficitem, které je vzhledem k potenciálním závažným následkům pro jejich organismus nezbytné aktivně vyhledávat.
Autoři se zabývají současným stavem saturace jodem jak ve světě, tak i u nás, a uvádějí přehled opatření, která by měla přispět ke zlepšení jodace jedlé soli i její distribuce a k optimalizaci jejího přívodu. Důležitou součástí knížky je stať věnující se saturaci jodem v období těhotenství. Probrána jsou rovněž rizika nadměrného přívodu jodu, zejména u pacientů s autoimunitním postižením štítné žlázy.
Dále jsou zde uvedeny výsledky rozsáhlého epidemiologického průzkumu populace v ČR, který probíhal na počátku 90. let minulého století, v kontextu s aktuálním stavem zásobení jodem v letech 2012–2013. (Založil/a: janeicka)