Částice na konci vesmíru

Částice na konci vesmíru

Podtitul: Kterak nás honba za Higgsovým bosonem dovedla až na práh nového světa

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Argo - 2014
ISBN: 978-80-7363-543-5

Argo (2014) 978-80-7363-543-5 264

Aktuální kniha kosmologa, částicového fyzika, známého popularizátora vědy Seana Carrolla se věnuje nejdůležitějšímu objevu v oboru subjaderné fyziky za posledních 30 let, aspirujícímu na Nobelovu cenu. Jde o objev takzvané Higgsovy částice, významné ingredience standardního modelu elementárních částic a jejich interakcí.

Autor poutavě líčí technické zázemí objevu učiněného v roce 2012 pomocí gigantického urychlovače LHC v evropské laboratoři CERN i velký teoretický význam Higgsova bosonu v mikrosvětě. Hraje totiž klíčovou roli ve vysvětlení původu hmotnosti ostatních částic, zejména rozdílu mezi nehmotným fotonem, kvantem elektromagnetického působení, a velmi těžkými bosony W a Z zodpovědnými za slabou interakci. Podle Carrolla tento významný objev předznamenává novou fascinující éru fyziky 21. století. (Založil/a: Alduin)

#fyzika