Kočičí životy

Poprvé vydáno celosvětově: 1997

Hynek - 1997
ISBN: 80-85906-40-22

Hynek (1997) 80-85906-40-22 350

Román Kočičí životy je příběhem matky Anny, narozené 1900 a dcery Lízy, narozené 1923. Začíná v roce 1908, kdy se chce matka jako osmileté děvčátko utopit v řece Ikvě, která protéká městem Křemencem na Volyni. Rodinný příběh končí v roce 1991, kdy se dcera Líza setkává v bývalých Sudetech ve vesnici u Karlových Varů se svými příbuznými volyňskými Čechy, repatrianty od Černobylu. Je to evropská historie o stěhování, válkách, vyhánění z domova, historie malých národů a menšin.
Závěrečná scéna se odehrává na karlovarském hřbitově, kde Líza prožívá poslední soud nad mrtvými Němci, Židy, americkými a sovětskými vojáky, bílými ruskými emigranty, oběťmi pochodů smrti, i nad sebou, Lízou samotnou. Smrt v podobě Dolji, personifikovaného ruského osudu, která se objevuje v knize několikrát, si s ní neví rady. Soudí ji, ale neví, jestli už Líza není náhodou zaživa na věčnosti. (Založil/a: PiGiFr)

dida
  27. 5. 2014, 21:46
Ta knížka je úžasná, sáhla jsem po ní v knihovně úplně náhodou a naprosto mě dostala, krásný hluboký příběh, skvěle napsaná, dojemná. je to taková ta nezapomenutelná kniha se silným ženským příběhem jedné rodiny, kterou bolestně poznamenaly události 20. století. Vřele doporučuji k přečtení!!!