Šitíčko

Šitíčko Originální název: Broderies

BB art - 2008
ISBN: 978-80-7381-350-5

BB art (2008) 978-80-7381-350-5 136

Tahle knížka je vlastně záznam důvěrných rozhovorů íránských žen, příbuzných i známých autorky, které upřímně i vtipně probírají intimní, rodinné i širší záležitosti.
Název odkazuje žertovným tónem na jistou praktiku: ženy v Íránu si někdy před svatbou, aby jejich ženich neměl pocit, že byl ukrácen na svých patriarchálních právech a ošizen na zboží, nechávají chirurgicky sešít porušenou panenskou blánu. Devět dam, včetně Marjaniny babičky a matky, bez přítomnosti mužů probírá vše možné od volby (či nemožnosti volby) ženicha přes kvality mužů na Západě až po plastickou chirurgii. (Založil/a: zayic)

Marjane Satrapi Marjane Satrapi
*22.11.1969

soniaf
  10. 7. 2011, 19:27
Při představě, že bych byla vdaná a měla čtyři děti a přitom nikdy neviděla penis, mě jímá hrůza. Zbytek knihy jsou ale vtipné a příjemně feministické rozhovory :-)
Alseri
  5. 1. 2011, 13:44
Šitíčko ani Kuře na švestkách by sa určite nemali porovnávať so sladko-trpkým bestsellerom Persepolisom, keďže komplexná autobiografia väčšinou nad drobnými príbehmi zo života vyhraje. Šitíčko, aj napriek tomu, v sebe neustále nesie autorkin nadhľad a humor v spojení s iránskou kultúrou a je príjemnou a ľahko čitateľnou knihou.
khoiba
  6. 10. 2015, 9:41
Příjemná chuťovka tak na půl hodinky - tak často a nahlas jsem se už dlouho nenasmála. Muži tento humor asi moc neocení a přesně o to jde - feministické rozhovory íránských žen plné ironie a důvtipu jako dělané pro zahřátí ženského srdce.