Z kolébky do kočárku

Z kolébky do kočárku
Originální název: Z kolébky do kočárku
Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Tato publikace mapuje vývoj dětského kočárku u nás od počátku jeho sériové výroby, tzn. od poloviny 19. století až do 80. let století dvacátého. Kniha je po formální stránce rozdělena do deseti kapitol, z nichž každá se věnuje určitému typu kočárku. Důraz je kladen především na obrazovou dokumentaci, kterou tvoří jednak fotografie dochovaných kočárků v muzejních i soukromých sbírkách, dále dobové fotografie a reprodukce dobových katalogů s podrobnými popiskami jednotlivých kočárků. K dokreslení atmosféry dané doby jsou v knize použity inzeráty výrobců kočárků i citace z odborné literatury, dokumentující měnící se názory na používání kočárku v průběhu staletí. V závěru knihy je uveden ve výběru přehled firem, které se výrobou dětských kočárků u nás zabývaly i s jejich ochrannými známkami a štítky. Tento přehled spolu s množstvím vyobrazení je určen jak široké veřejnosti se zájmem o historii, tak odborníkům. Kniha může být i pomůckou pro muzejní pracovníky či soukromé sběratele v přesnějším určení exemplářů v jejich sbírkách. (Založil/a: Laděnka Šušu)