Studená válka

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Triton - 2003
ISBN: 9788072543274

Triton (2003) 9788072543274

Kniha sleduje vývoj studené války od jejích začátků na přelomu let 1945-1946 až ke konci bipolarity na začátku 90. let minulého století.\\r\\n\\r\\nStudená válka výrazně poznamenala téměř celou druhou polovinu 20. století. Ideové a mocenské soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem mělo globální charakter a odráželo se v mnoha neuralgických bodech či konfliktech světového dění. Tato kniha je pokusem o stručné shrnutí této problematiky. Sleduje vývoj studené války od jejích začátků na přelomu let 1945-1946, přes formování sovětského bloku a vyhlášení Trumanovy doktríny, první velké krize, horkou válku v Koreji a zástupné konflikty v rozvojovém světě až k systémové krizi sovětské totality a následnému konci bipolarity na začátku 90. let minulého století. Publikace má informativní charakter a může být chápána i jako uvedení do nejnovějších světových dějin. (Založil/a: RockWagram)

Ducii
  27. 10. 2014, 13:05
Stručně a přehledně sepsané dějiny studené války. Nejsou vyčerpávají - chybí všechny ty latinskoamerické intervence USA a vůbec jejich x dalších intervencí. Jsou max. lehce zmíněny. Každopádně je to shrnutí takového toho zásadního, co by měl povinně každý znát. Stručnost je výhodou - autor se do toho zbytečně nezaplétá, takže šanci pochopit dění má opravdu každý čtenář. Už totiž x krát se mi u nějaké podrobnější publikace stalo, že jsem se nedokázala zorientovat ve všech stranách např. u polské dění během druhé světové války. Nálevka to podává zjednodušeně - nezatěžuje zbytečnými jmény a názvy, takže mám pocit, že jsem konečně trochu pronikla i do dění v Indočíně.