Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Úvod do permakultury

100%
5 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Úvod do permakultury
Autor:


Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka

Ide o aktuálne vydanie česko-slovenského prekladu knihy.

Kniha, vhodná pre záhradkárov, chovateľov, poľnohospodárov, architektov, ekonómov a všetkých ostatných ľudí, ktorí majú záujem na zlepšovaní života na planéte Zemi vás jednoduchým spôsobom uvedie do permakultúry, ktorá je systémom pre navrhovanie trvalo udržiteľných ľudských sídiel. Je to prístup k životu, založený na etickom využívání krajiny, ktorý kombinuje mikroklímy, rastliny, zvieratá, pôdu, vodné hospodárstvo, štruktúry a ľudské potreby do vzájomne komplexne spolupracujúcich, produktivnych komunít.

Obsahuje kapitoly ktoré smerujú k etickému využívaniu krajiny – energeticky úsporné navrhovanie pozemkov, záhrad a budov, metódy plánovania a designu, zdroje z domových odpadov, recyklácia, komunitné finančné systémy, poľnohospodárske zvieracie kŕmne systémy, prepojenie pastvín a úžitkových stromov, ovocné sady, lesné záhrady, domáci les, bezorebné pestovanie obilovín, stratégie pre budovanie pôdy, vodné hospodárstvo, primerané technológie ...
Nájdete v nej množstvo inšpirácií, ktorých princípy a metódy možno aplikovať v našich podmienkach, ale citlivo, s využitím miestnych zdrojov – inak by neboli rešpektované základné princípy permakultúry. (Založil/a: dadlinka)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Martin_cz
100% 100% 100% 100% 100%
  16. 12. 2016, 22:59
Jednou z dalších osobností, které definují permakulturu je Bill Mollison. Narozdíl od Fukuoky však Mollison nevěnuje příliš pozornost hlubokým filozofickým otázka a zaměřuje se na detailní popis permakulturní zahrady snad se vším všudy. Přes jednotlivé principy, které jsou obecné a záleží vždy na okolnostech mluví o fyzických vlastnostech krajiny, na které máme při tvorbě permakultury dávat pozor. Věnuje se všem podnebním pásmům a jejich specifikům, velký důraz je vždy kladen na jednotlivé vztahy mezi čímkoliv na pozemku, což opravdu donutí o věcech jako je sud s vodou uvažovat holisticky a má to, troufám si tvrdit, velký pozitivní přínos pro jakékoliv plánovaní umísťování čehokoliv. Pokud bych to měl říct obecně.

Mollison pak rozepisuje jak by měla vypadat permakulturní zahrada, sady, lesy, vykořisťovaná zvířata či městské systémy. Namísto ohromných filozofických témat si Bill Mollison občas na konci odstavce dovolí malou štípavou poznámku, leckdy vtipnou, která osvěží už tak poutavé čtení. Na tuto knihu jsem se dlouho těšil. Obvykle bych pak byl lehce zklamaný, že jsem v ní něco nenašel. Tady bylo ale přesně to, co jsem čekal a ještě něco navíc. Jsem opravdu rád, že existují takovéto alternativy a je jen na nás, jestli jim dáme průchod nebo budeme dále podporovat katastrofické konvenční zemědělství. Začít můžeme u sebe na balkóně, za oknem nebo na pirátské zahrádce. Osadit můžete zelený trávník u domu, který Mollison považuje za rakovinu už nevím čeho. Tenhle "návod" opravdu stojí za to.