Ticho a vřava

Originální název: Silence et Tumulte

Odeon - 2014
ISBN: 978-80-207-1543-2

Odeon (2014) 978-80-207-1543-2 160

Jednadvacáté století, nejmenované hlavní město, léto – a dva dny v životě populárního spisovatele, milence a syna v jedné osobě. Mohl by to být idylický příběh, ale není. Jsme totiž s vypravěčem příběhu uprostřed syrského Damašku, je úmorné vedro, z tlampačů halasí vojenské pochody a městem se valí dav přívrženců Bašára Asada. Náš hrdina je disident a zakázaný autor, takže zákonitě bude mít brzy co do činění s nelítostnou mašinérií despoty. Jako bychom to už sami zažili, jako bychom to už znali: absurdní situace, které nám dal zakusit nejen Kafka, Orwell či Camus… Jenomže tohle je stále současnost. Navíc hodně krvavá. Jak čelit fintám tajné policie, jak si zachovat rovnou páteř a vůli vydržet?
Sirees má svůj recept: humor a sex. Sarkasmus, s nímž sleduje dění ve své vlasti, a láska bez zábran, jak ji prožívá hrdina se svou milou, pomáhají přežít tenhle nečas.

Sexem proti totalitě! (Založil/a: TeJoUsHeK)

togaf
  13. 11. 2014, 15:40
Je zajímavé sledovat jak se tón vyprávění postupně mění. Nejprve je Fathi povznesen a dokáže svou situaci vidět ironickou optikou, postupně ho mašinérie útlaku ubíjí. Závěrečná návštěva sídla vlády, kde si má vyzvednout svůj průkaz totožnosti, nabírá až orwellovských parametrů. Název díla je hodně trefný, sugestivnímu popisu hluku a ticha je věnováno hodně místa.
teite
  16. 6. 2015, 16:27
Je zvláštní sledovat proměnu hlavního hrdiny, který na prvních stránkách působí spíš jako povaleč a budižkničemu, ale postupně se ukazuje spíše jako zásadový a nezlomný člověk. Místy mrazí, jak snadné je udělat z myslících lidí ovce...
mosem
  21. 3. 2015, 14:43
Je to Proces bez Kafky. Je to 1984 bez Orwella. Všichni poznají kdo je Vůdce, i když není jmenován. Je to román o místě s cenzurou, ale přitom není u nás....Román, který zachycuje myšlenkový proces hlavní postavy, ale zároveň nutí konfrontovat vlastními postoji. A odpověď....ta pak tvoří závěr románu. Kolik různých postojů máme, tolik různých možností románu se nabízí. A žádnou z nich nelze označit jako jedinou správnou.
karel777
  16. 2. 2015, 15:56
je pravdou, že román není moc originální, všechno už tak nějak znáte, ale moc se mi líbilo, to jak mě donutil samotného se rozhodnout a to se u mnoho knížek nestává. Není to lepší než Orwell, ani než Kundera a už vůbec ne než Kafka (to ostně od knihy ani nikdo neočekává), ale stejně vás to přiměje k zamyšlení nad otázkou: "A co teď, když jsou všechny karty na stole?"