Rusko - vagon třetí třídy

Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Eroika - 2014
ISBN: 978-80-87409-25-1

Eroika (2014) 978-80-87409-25-1 136

Prozaická prvotina mladé ruské básnířky vyvolala v Rusku, ale i v zahraničí mimořádný ohlas. A to nejen pro její barvitý, a přitom drsně autentický styl vyprávění, mozaikovité propojení mnoha působivých životních příběhů a všudypřítomný humor.
Kniha je především vybroušenou metaforou dnešního Ruska, zrcadlem, které zachycuje konkrétní lidské, sociální a politické problémy. Je zalidněna postavami živořícími na okraji společnosti, bodrými tuláky i lidskými troskami, napravenými kriminálníky i podivínskými mladíky filozofujícími o osudu Ruska a smyslu života – zkrátka nejrozmanitějšími lidmi z mnoha vrstev současné ruské společnosti, které spojuje skutečnost, že cestují třetí třídou, tedy nejlaciněji, jak to jde. Vagon třetí třídy je sice nejméně pohodlný a nejvíce zaplivaný, ale lidsky nejrozmanitější a nejotevřenější. Hlavním hrdinou je dvacetiletý Nikita, citlivý podivín, kterého opustila jeho studentská láska, anarchistka Jája. Aby na ni zapomněl, vydává se na pouť Ruskem ve vagonech třetí třídy a snaží se při tom pochopit, co je to vlastně za zemi, proč ji tak miluje a zároveň na ní tolik věcí nenávidí. (Založil/a: Rosie5)

jamalka
  18. 7. 2014, 14:27
Ruská duše ve své syrové, místy až groteskní podobě, tragikomično v té nejčistší formě. Doporučuji všem milovníkům ruské literatury.
cenevrec
  4. 6. 2015, 8:55
Velká gesta, velké vlastenectví, velké množství vodky... to je Rusko. Zajímavá kniha. Místy jsem se smála, nechápala nebo zuřila.
vojtech.kucera
  20. 6. 2015, 21:44
Průměrná kniha. Čekal jsem mnohem víc o Rusku. Spíše jsem se ale dočetl jen o menšině, než o příhodách obyčejných lidí. Gay, pornoherečka, to asi není moc reprezentativní výběr...