Paní Hemingwayová

Originální název: Mrs Hemingway

Metafora - 2014
ISBN: 978-80-7359-408-4

Metafora (2014) 978-80-7359-408-4 278

Vášně, lásky, nevěry, rozchody… čtyři osudové ženy jednoho slavného muže.
Čtyři ženy, čtyři manželky Ernesta Hemingwaye: Hadley, Pauline zvaná Fife, Martha a Mary. Žhavé Antibes, bohémská Paříž, Londýn, Amerika, Kuba… všude tam se odehrávaly jejich lásky, vzplanutí, sňatky, nevěry a rozchody, propletené osudy kvarteta nevšedních žen, které miloval a posléze zase ztrácel světoznámý lamač srdcí a velký spisovatel.

Příběh vyprávěný ve čtyřech částech, utkaný ze skutečných milostných dopisů, deníků i telegramů… z výbušných milostných trojúhelníků, na nichž ztroskotalo každé Ernestovo manželství. Každá žena bojovala o jeho srdce a místo v jeho posteli s milenkou, každý vztah sklouzl vždy od něžnosti ke zradě. Každá paní Hemingwayová věřila, že právě jejich láska bude trvat věčně. A každá z nich se hluboce mýlila. Mistrně napsaná kniha, nabitá fakty, ale současně se vznášející na vlnách fantazie, vás vtáhne přímo do vášnivého víru jejich životů. Děj se odvíjí jako film nebo sugestivní barvitá mozaika na pozadí neklidné doby, počínaje Paříží dvacátých let až po období studené války v Americe let šedesátých. (Založil/a: TeJoUsHeK)

Michelle S
  17. 2. 2015, 18:33
Tenhle styl vyprávění mezi fikcí a skutečností mě nesmírně bavil už u Zeldy. I zde si s příběhem autorka mistrně pohrála. Každá paní H byla jiná a zároveň byly všechny okouzlující a měly něco do sebe. Jen jsem nechápala, že pana H neuškrtily:-))) Nebál se postavit tváří tvář divokému zvířeti, nebál se jít reportovat z války, ale rozejít se důstojně se ženou bylo zjevně nad jeho síly:-) První dvě třetiny knihy mě trochu vytáčel, ale v poslední už mi ho bylo spíš líto. Velmi povedená kniha.
Astonius
  19. 3. 2016, 10:05
Kniha je velmi čtivá a bavila mě, nicméně při čtení "rozmezí" mezi třetí a čtvrtou manželkou mě začala trochu nudit, protože stále jen zrychleně "klouže" po hladině vztahů s manželkami a nezachází do přílišné hloubky. Šablona Hemingwayových vzplanutí a sňatků je stále stejná, takže i příběhy se stále stejně opakují, jen v jiných kulisách a s jinou "hlavní hrdinkou".... Do soukromého života se spisovatelem jsem se ráda prostřednictvím této knihy podívala - a zjistila jsem, že co se zdá na první pohled krásné a výjimečné, je ve skutečnosti něco, o co bych nestála. Nevím také, jestli by všechny ty manželky měly s takovým mužem tolik trpělivosti i v případě, že by to nebyl slavný spisovatel.... Kniha však splnila má očekávání a dostala jsem čtivý životopis charismatického Ernesta Hemingwaye, ze kterého si možná díky formě beletrie, kterou byl sepsán, některé detaily i zapamatuji :-)
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 10:53
Být paní Hemingwayovou nebyl žádný med. Nebyl to jenom život v blahobytu vedle nositele Nobelovy ceny. Byla to i nutnost smíření se s jeho náladovostí, alkoholismem a slabostí pro ženy. Hedley. Fife, Martha i Mary vám o tom rády povypráví. Jak sama autorka upozorňuje, jde o dílo fiktivní i když fikce se tu mísí se známými skutečnostmi z Hemingwayova života a příběhu by se dalo reálně uvěřit. Je znát, že autorka studovala Hemingwayův život velmi podrobně, neboť psychologie jednotlivých postav je skvěle propracovaná a vyvolává dojem, jakobyste je osobně znali. Velmi příjemné čtení.
ADYNA
  17. 10. 2014, 12:59
Po prečítaní knihy som zmenila názor a pohľad na Ernesta Hemingwaya. Ženy ho milovali, takého, aký bol, a on sa utápal v alkohole, bol nepríjemný a surový... Trpel depresiami, preto pil, ale čo keď je to tak, že depresie boli len následkom nadmerného pitia alkoholu? Kniha ma bavila, čítala sa ľahko a príjemne. V závere knihy uviedla autorka veľa internetových odkazov, kde sa čitateľ može do hĺbky zabrať do života Hemingwaya.