Křižovatky české aristokracie

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Paseka - 2014
ISBN: 978-80-7432-441-3

Paseka (2014) 978-80-7432-441-3 280

Kniha, jež volně navazuje na autorovu úspěšnou „šlechtickou trilogii“, vypráví osudy potomků šesti českých šlechtických rodů, kteří se od roku 1989 opět aktivně účastní života české společnosti nebo se sem pravidelně vracejí. Těžkosti spojené s návratem z nucené vnitřní nebo zahraniční emigrace líčí příběhy Franzisky Diany Sternbergové, Pavlíny Bořek-Dohalské, Mathildy Nosticové, potomků rodů Kolowratů-Krakowských, Podstatských-Lichtenštejnů z Velkého Meziříčí, Valdštejnů na Třebíči a příběh ing. Jaroslava Cuhry, disidenta a porevolučního poslance, který stál u počátku restitucí šlechtického majetku. (Založil/a: Jamesová)

Ducii
  10. 5. 2016, 23:06
Líbilo se mi zpracování méně známých příběhů aristokracie, snad až na Sternbergovi, kteří jsou celkem profláklí i díky knížce cesta, která tam mimochodem vůbec není zmíněna. Vadila mi úvodní kapitola - proč je tam zařazena, z jakého důvodu, to autor nikde v žádné předmluvě nevysvětluje. Já jsem si zpočátku říkala, zda do přebalu nedali nějakou jinou knihu. Taky se mi nelíbilo, že od začátku nebylo jasné, o kom dané kapitola je. Na začátku bych si představovala fotku, erb a název rodu. Taky jsem se dost často ve vyprávění ztrácela, tím jak autor mixoval několik komentářů a někdy jsem se vysloveně ztratila, že už jsem netušila, kdo je kdo. S čímž souvisí další výtka - ocenila bych (asi též někde v úvodu kapitoly) rodokmen, kde by byli vyznačeni minimálně ti, o nichž je řeč.. aby se člověk líp orientoval. Hlavně kvůli formální stránce dávám míň hvězd. Příběhy jsou zajímavé, ale tristně zpracované.